BBC: USA instalují v Jižní Koreji protiraketový štít

Americká armáda oznámila, že začala v Jižní Koreji instalovat kontroverzní protiraketový štít. Moderní systém THAAD má zničit nepřátelské rakety v poslední fázi jejich letu, asi minutu před zasažením předpokládaného cíle. Spojené státy a Jižní Korea již dříve oznámily, že štít bude použit na obranu proti rostoucí hrozbě KLDR. Informovalo o tom rozhlasové vysílání BBC World Service.

Jihokorejská tisková agentura Yonhap uvedla, že instalace baterie THAAD začala v pondělí, přičemž některé části dorazily letecky z USA na leteckou základnu nedaleko Soulu. Systém by měl být v provozu do konce roku.

K instalaci štítu dochází jen den poté, co Severní Korea vystřelila čtyři balistické rakety, čímž opět porušila mezinárodní sankce uvalené OSN.

Plánované nasazení protiraketového štítu se ale nelíbí mnoha lidem v Severní i Jižní Koreji a celém regionu. Řada Jihokorejců věří, že obranný systém se stane nebezpečným terčem, který ohrozí lidi žijící kolem vojenských prostor. Oponenti už uspořádali několik demonstrací. V srpnu loňského roku měli například obyvatelé jihovýchodní oblasti Seongju si na znamení protestu proti THAAD oholili hlavu.

Také Čína je proti zavedení amerického protiraketového systému. Podle BBC pramení čínské obavy z posunování rovnováhy sil v regionu.

________________________________________________________________

BBC dále informuje: 

Severokorejská vláda oznámila, že zakázala vycestovat ze země všem Malajsijcům, kteří se v současnosti nalézají v Severní Koreji. Jde o reakci na vraždu bratra severokorejského vůdce Kim Čong Nama, ke které došlo v únoru právě v Malajsii. Důkazy, které o vraždě shromáždily malajsijské úřady, ukazují právě na severokorejský totalitní režim, což Pchjongjang odmítl. Mezi oběma zeměmi došlo k eskalaci napětí, které vyústilo ve vzájemném stažení velvyslanců. Zákaz vycestování pro Malajsijce nacházející se v Severní Koreji má podle Pchjongjangu trvat do doby, než se situace kolem vyšetřování smrti Kim Čong Nama vysvětlí.

  

Americký prezident Donald Trump podepsal nový dekret, který na 90 dní zakazuje vstup do Spojených států občanům šesti většinově muslimských zemí. Oznámil to Bílý dům s tím, že dekret má za cíl předejít riziku teroristických útoků v zemi. Zákaz se týká jen žadatelů o nová víza a vztahuje se na občany Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Súdánu a Sýrie. Proti původnímu nařízení, které americké soudy v únoru zablokovaly, dostali výjimku také držitelé trvalých pracovních povolení známých jako zelené karty. Únorový zákaz vstupu do USA se týkal i občanů Iráku; v novém nařízení uvedeni nejsou.

 

Miliony syrských dětí mohou žít ve stavu toxického stresu způsobeného dlouhodobým vystavením hrůzám válečného konfliktu. V nové zprávě to uvedla mezinárodní humanitární organizace Save the Children. Podle ní může dojít k trvalému poškození psychiky celé generace dětí, pokud se jim nedostane okamžité pomoci. Nejméně tři miliony malých Syřanů do šesti let nezažilo nic jiného než válečný stav. Dvě třetiny dětí buď ve válce přišly o svého blízkého, byly samy zraněny nebo žily v domě, který byl bombardován. Odborníci varují, že válečný stres u nich způsobuje noční pomočování, vede k sebepoškozování a zvyšuje u dětí agresivitu. Válečný konflikt v Sýrii začal v roce 2011. Zemřelo při něm nejméně 300.000 lidí.

 

Z Francouzské Guayany byla na oběžnou dráhu Země vypuštěna družice Sentinel 2B, která je vybavena obří kamerou určenou k zachycování podrobností zemského povrchu. Družice se připojí ke stejnému zařízení, které už Zemi obíhá. Obě družice jsou součástí projektu Copernicus Evropské kosmické agentury, který je určen pro sledování životního prostředí a zajišťování civilní bezpečnosti.

 

Americká vláda uvažuje o možnosti rozdělit rodiny uprchlíků, kteří se do USA dostanou nelegálním překročením hranice mezi USA a Mexikem. Pro zpravodajskou televizi CNN to uvedl ministr vnitřní bezpečnosti John Kelly. Americké úřady zadržely v posledních letech desítky tisíc přistěhovaleckých rodin, z nichž mnohé utíkají před násilnostmi v Salvadoru a Hondurasu. Nyní zvažují možnost, že zadržení rodiče by byli drženi v detenci a prošli procesem deportace, zatímco děti by byly pod ochranou ministerstva zdravotnictví a staral by se o ně buď příbuzný rodiny v USA, nebo státem určený sociální pracovník.

 

 

Zdroj: BBC

 

 

BBC: USA instalují v Jižní Koreji protiraketový štít Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Republikáni představili svou náhradu za Obamacare

  Společnost ·

  Republikánští členové americké Sněmovny reprezentantů v pondělí představili návrh zákona, který by měl zrušit stěžejní část zdravotnické reformy bývalého demokratickéh…

 2. Kuba nezvládá uspokojit poptávku po doutnících

  Byznys ·

  Kuba má problémy s dodávkami některých prémiových značek doutníků kvůli nízké úrodě v minulosti a rostoucí poptávce. Jev zvaný El Niño způsobil nadměrné deště a nevhod…

 3. Boom biopotravin utichá, loni trh stagnoval

  Byznys ·

  Trh s biopotravinami a produkty ekologického zemědělství, které se prodávají v maloobchodu, loni podle agentury Nielsen téměř stagnoval. Vzrostl totiž pouze o 0,4 proc…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.