BBC: USA „během několika dní“ aktivují protiraketový systém v Jižní Koreji

Spojené státy americké uvedly, že „během několika dní“ aktivují systém protiraketové obrany THAAD. V rámci toho rovněž podle BBC World Service řekly, že hodlají zpřísnit sankce namířené proti KLDR.

Spojené státy americké oznámily, že v Jižní Koreji plánují aktivovat systém protiraketové obrany „během několika dní“. K tomu také dodaly, že hodlají zpřísnit sankce namířené proti KLDR.

Oznámení administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa přichází uprostřed rostoucích obav z vojenských pokroků spojených se severokorejským vývojem nukleárních a balistických raket. Velké zastoupení Jihokorejců se obává, že se kvůli krokům Spojených států stanou terčem Severní Koreje. KLDR totiž v návaznosti na americkou reakci přislíbila, že provede více raketových a jaderných testů.

Velitel amerického velitelství pro armádu v tichomoří ve středu členům amerického Kongresu řekl, že protiraketový systém THAAD naopak znázorňuje ochranu před hrozbou, kterou představuje Severní Korea.

________________________________________________________________

BBC si dále všímá toho, že:

Raketový nálet izraelské armády způsobil rozsáhlou explozi a požár vojenského skladu nedaleko mezinárodního letiště v Damašku. Informaci přinesla syrská státní média. Podle agentury Sana došlo k zasažení palivové nádrže a skladů. Syrští rebelové ovšem uvedly, že nálet zasáhl zbrojní sklad libanonského Hizballáhu. Jde přitom o šiítskou, politickou a vojenskou organizaci, která podporuje syrský režim prezidenta Bašára Asada. Izrael uvedl, že výbuch se slučuje s jeho politikou, která se snaží zabránit tomu, aby Írán zprostředkovával zbraně Hizballáhu.

 

Americké aerolinie United Airlines uvedly, že nabídnou více než 10 tisíc dolarů cestujícím, kteří se vzdají svých míst v přebookovaných letech. Toto opatření bylo oznámeno poté, co se na internetu objevilo video, které zobrazuje záznam násilného vykázání jednoho z cestujících z přeplněného letadla. Během tohoto incidentu přišel poškozený muž o dva zuby a došlo u něj i ke zlomení nosu. Z letu byl vykázán, aby tak uvolnil místo členům posádky. Incident vyvolal znechucení a široká veřejnost odsoudila počínaní letecké společnost United Airlines.

 

Německá kancléřka Angela Merkelová řekla, že někteří Britové se stále drží „iluzí“ o diskuzích ohledně budoucích vztahů Spojeného království s EU a současného obhajování brexitu. Británie ale podle jejích slov nebude mít po vystoupení z EU stejná nebo dokonce větší práva než ostatní členské státy. Merkelová o tom informovala ve Spolkovém sněmu. Budoucí vztah může být podle německé kancléřky projednán až po vyřešení otázek týkajících se samotného výstupu. Například jde o platby Spojeného království do rozpočtu Evropské unie.

 

Francouzský odvolací soud odmítl vydat do Srbska bývalého velitele kosovských povstalců a tehdejšího kosovského premiéra Ramushe Haradinaje. Srbsko požadovalo vydání osmačtyřicetiletého Haradinaje kvůli údajným válečným zločinům, kterých se měl dopustit v roce 1999. Francouzský soud ve čtvrtek rovněž rozhodl, že Haradinaj může volně opustit Francii. Rozhodnutí vyvolalo potěšení mezi příznivci bývalého premiéra jak před budovou soudu, tak i v hlavním městě Kosova Prištině. 

 

 

Zdroj: BBC

BBC: USA „během několika dní“ aktivují protiraketový systém v Jižní Koreji Foto: Wikimedia Commons

reklama

Další články

  1. Netflix si našel cestu na čínský trh

    Byznys ·

    Internetová televizní služba Netflix našla způsob, jak proniknout na obrovský čínský trh. Společnost podepsala licenční smlouvu s populární platformou pro video stream…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.