BBC: USA a Čína se domluvily na desetibodové obchodní dohodě

Spojené státy americké se s Čínou domluvily na desetibodové dohodě, která otevře čínský trh americkým ratingovým agenturám a společnostem zabývajícím se kreditními kartami. Podle BBC World Service to bude prospěšné i pro samotnou Čínu. Tamním bankám se totiž otevře cesta na americký trh. 

Spojené státy a Čína se domluvily na desetibodové dohodě, která otevírá čínský trh americkým ratingovým agenturám a společnostem zabývajícím se kreditními kartami. Na základě dohody Čína zruší zákaz dovozu hovězího masa do USA a přijme americké dodávky zkapalněného zemního plynu. Spojené státy naopak povolí dovoz vařených kuřat a zpřístupní zároveň cestu čínským bankám.

Americký ministr obchodu Wilbur Ross řekl, že dohoda může do konce roku snížit obchodní přebytek Číny se Spojenými státy. Oznámení představuje první hmatatelné výsledky obchodních rozhovorů, které začaly minulý měsíc.

Dohoda znázorňuje skutečnost, že americký prezident Donald Trump zvolil méně agresivní přístup vůči Pekingu, než sliboval během své loňské prezidentské kampaně. Trump konkrétně označoval Čínu za manipulátora vlastní měny a chtěl uvalit větší cla na čínské zboží. Svůj postoj nakonec zmírnil.

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Jihokorejská vláda nařídila výrobcům automobilů Hyundai a Kia Motors, aby stáhly okolo 240 tisíců automobilů poté, co dostaly tip od jednoho whistleblowera. Bývalý zaměstnanec automobilky Hyudai vyjádřil obavy nad vadami, které má 12 různých modelů automobilů. Tamní ministerstvo dopravy tak vůbec poprvé nařídilo povinné stažení vozidel. Hyundai a Kia dříve odmítaly dobrovolně svolat tyto automobily. Tvrdily totiž, že neexistuje žádné bezpečnostní riziko.

 

Propagandistická větev Islámského státu vůbec poprvé založila svůj účet na sociální síti Instagram. Radikální džihádistická organizace propagovala kanál označený jako Nashir News Agency prostřednictvím svých zavedených kanálů a komunikační aplikace Telegram. V rámci těchto zpráv Islámský stát uvedl, že účet vytvořil jako experiment pro šíření informací o radikální islamistické organizaci. Instagram krátce poté ovšem oznámil, že účet smazal kvůli porušování pravidel. Mluvčí sociální sítě konkrétně řekl, že Instagram má nulovou toleranci vůči teroristům.

 

Policie v Barmě vydala zatykače pro sedm buddhistických nacionalistů. Ti měli totiž podněcovat k násilí poté, co se dostali do konfliktů s místními muslimy. Desítky osob vtrhly do města Mingalar Tang Nyunt a sháněly se po jedincích, které označovaly za „ilegální“ Rohingy. Násilnosti přichází ve chvíli, co buddhistická většina brojí proti muslimské menšině. Odhaduje se, že v Barmě žije jeden milion muslimů považujících se za příslušníky indo-árijské muslimské etnické skupiny, kterou představují právě Rohingyové.

 

Papež František se vydává na poutní cestu do portugalského města Fatima. Učiní tak v rámci příležitosti stého výročí zjevení Panny Marie. Před sto lety ji měli konkrétně spatřit tři malí pastevci. Portugalsko v rámci této návštěvy posilnilo svoji bezpečnost a obnovilo hraniční kontroly. Očekává se, že do země dorazí více než milion poutníků. 

 

 

Zdroj: BBC

BBC: USA a Čína se domluvily na desetibodové obchodní dohodě Foto: Ministr obchodu USA Wilbur ROSS; Zdroj: ČTK/AP/Carolyn Kaster

reklama

Další články

  1. Kajínek dostane od Zemana milost

    Společnost ·

    Doživotně odsouzený dvojnásobný vrah Jiří Kajínek dostane od prezidenta Miloše Zemana ve druhé polovině května milost. Rozhodnutí o udělení milosti je připraveno, prez…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.