BBC: Uber zaplatí 20 milionů dolarů za klamání řidičů

Alternativní taxislužba Uber zaplatí dvacet milionů dolarů za zavádějící informace, které poskytovala svým řidičům. V roce 2015 se společnost snažila pomocí inzerátů přitáhnout nové řidiče. Lákala je na vysoké hodinové výdělky, kterých však ve skutečnosti dosahoval jen malý počet řidičů. Podle rozhlasového vysílání BBC World Servic společnost vinu odmítá, ale rozhodla se žalobu urovnat zaplacením odškodného.

Mezi lednem a březnem roku 2015 Uber poptával na webovém portálu Craigslist nové řidiče. Ve své prezentaci jim nabízel atraktivní hodinové mzdy. Potenciálním řidičům v Bostonu například sliboval, že si vydělají 25 dolarů za hodinu. Méně než 10 procentům řidičů ve městě se však podaří této částky dosáhnout, uvádí žaloba podaná americkou Federální obchodní komisí.

V různých prohlášení do médií i příspěvků na vlastních stránkách společnost Uber uváděla: „potenciální příjem řidiče služby UberX může být za rok více než 90.000 dolarů v New Yorku a více než 74.000 dolarů v San Francisku“. Komise uvedla, že průměrná částka řidičů v těchto městech, kteří pracují 40 hodin týdně, je podstatně menší. V New Yorku je to 29 tisíc dolarů a v San Francisku 21 tisíc dolarů a méně.

Ve čtvrtek pak Uber souhlasil, že zaplatí řidičům odškodné ve výši 20 milionů dolarů, aby spor urovnal. Firma ale zároveň uvedla, že s tvrzením Komise nesouhlasí a zpochybnila metodu, jakou se svých tvrzení dopočítala. Uber uvedl, že změnil způsob, jakým inzeruje potenciální zisk svým novým rekrutům, více detailů ale neuvedl.

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Představitelé západoafrických zemí dali prezidentovi Gambie poslední možnost odstoupit. Musí tak učinit do poledne místního času. Yahya Jammeh odmítá opustit úřad. Ve čtvrtek ho měl ve funkci vystřídat vítěz prezidentských voleb, Adama Barrow. Na hranicích Gambie jsou připraveny jednotky okolních států. Senegalští vojáci již do země vstoupili.

 

Nově zvolený americký prezident Donald Trump v projevu před inauguračním ceremoniálem přislíbil, že Ameriku sjednotí. Rovněž přislíbil změnu k lepšímu. Před projevem položil věnec na Arlingtonský národní hřbitov ve Virginii.

 

Drogový baron Joaquín Guzmán zvaný El Chapo neboli Prcek byl vydán do Spojených států amerických. Guzmán vedl jednu z nejnásilnějších zločineckých organizací v Mexiku. Ve Spojených státech čelí obvinění z pašování a překupování drog. Hrozí mu až doživotní trest. V Mexiku se mu podařilo dvakrát z vězení uprchnout.

 

Čínská ekonomika rostla v roce 2016 o 6,7 procenta ve srovnání s 6,9 procenty v roce předcházejícím. Představujete to nejpomalejší růst za více než poslední čtvrtstoletí. Růst Číny je jedním z klíčových faktorů celosvětového růstu. Zveřejněné údaje jsou dle očekávání v souladu s oficiálními cíli země. Někteří odborníci se domnívají, že růst je ve skutečnosti ještě nižší.

 

Při leteckém neštěstí zemřel prominentní brazilský soudce. Dohlížel na rozsáhlý korupční skandál kolem státní ropné společnosti Petrobras. V posledních dvou letech byly ve spojení s aférou zatčeny desítky politiků. Soudce Teori Zavascki byl pověřen dozorem nad případem. Obecně byl považován za skutečně nezávislou osobu v celé kauze.

  

V australském Melbourne najel vůz do chodců. Jeden člověk zemřel, až dvacet dalších je zraněných. Policie pachatele zadržela. Další podrobnosti zatím nejsou známy.

 

Lékaři se domnívají, že se jim podařil zásadní posun při stanovování diagnózy rakoviny prostaty. Doposud se diagnóza určovala na základě invazivní biopsie. Nový postup je výrazně šetrnější pro pacienty a má podle dosavadních údajů podstatně vyšší přesnost.

 

 

Zdroj: BBC

 

 

BBC: Uber zaplatí 20 milionů dolarů za klamání řidičů Foto: Prathan Chorruangsak / Shutterstock, Inc.

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.