BBC: Čtyři ze sedmi podezřelých z vraždy Kim Čong-nama pracují pro ministerstvo vnitra KLDR

Zpravodajské agentury Jižní Koreje identifikovaly čtyři muže, kteří se měli podílet na vraždě Kim Čong-nama. Jde o bratra severokorejského vůdce Kim Čong-una. Čtyři ze sedmi podezřelých z vraždy podle BBC World Service pracují pro severokorejské ministerstvo vnitra. 

Zpravodajské agentury Jižní Koreje identifikovaly čtyři muže, kteří se měli podílet na vraždě bratra severokorejského vůdce Kim Čong-nama, jako severokorejské špiony. Čtyři ze sedmi podezřelých z vraždy údajně pracují pro severokorejské ministerstvo vnitra. Kim Čong-nam zemřel před 15 dny na letišti v Kuala Lumpuru. Zabily ho dvě ženy, které mu vstříkly silný neurotoxický jed do obličeje. Zatčené tvrdí, že se mělo jednat jen o žert natáčený skrytou kamerou pro televizní zábavný pořad a že byly oklamány.

K otrávení Kim Čong-nama došlo pomocí neurotoxického nervového jedu VX. Bratr severokorejského vůdce poté zemřel během 15 až 20 minut v bolestech, uvedl v neděli malajský ministr zdravotnictví.

Malajská policie zatkla Severokorejce Ri Jong Chola. V souvislosti s vraždou je podezřelých dalších šest Severokorejců. Čtyři z nich odletěli z letiště Kuala Lumpur krátce po zavraždění bratra Kim Čong-una a přes komplikované trasy se vrací zpět do Pchjongjangu.

________________________________________________________________

BBC dále informuje: 

Úřady v Austrálii zadržely muže, který se pokoušel radit organizaci Islámský stát ohledně technologie balistických střel. Zadržení dvaačtyřicetiletého muže v Novém Jižním Walesu oznámil premiér Malcolm Turnbull. Podle něj Austrálii nehrozí bezprostřední nebezpečí útoku.
 
Soukromá americká společnost SpaceX příští rok uskuteční let k Měsíci, do jehož blízkosti dopraví dva lidi, kteří si cestu objednali. Oznámil to v pondělí ředitel firmy Elon Musk. Půjde o první výpravu do těchto míst od doby, co NASA ukončila mise modulů Apollo před půl stoletím. Dvojice, která se navzájem zná, si u Muska objednala týden trvající cestu. Oba zámožní pasažéři již podle Muska zaplatili  zálohu.
 
Američan, který v kansaském baru minulý týden vystřelil na skupinu Indů, barmance řekl, že střílel po jakýchsi Íráncích. Jednapadesátiletý Adam Purington pak utekl z místa činu v restauraci v městě Olathe ke známým, kterým se svěřil. V pondělí se objevil před soudem, kde čelí obvinění z vraždy. Střelbu nepřežil jeden z dvojice dvaatřicetiletých indických inženýrů, kteří v USA pracovali pro výrobce zařízení GPS. Postřelen byl i Američan, který se snažil útoku zabránit.
 
Policie ve Filadelfii pátrá po vandalech, kteří poničili na 500 hrobů na židovském hřbitově ve městě. Na opravu hřbitova shání peníze veřejná sbírka. K vandalismu ve Filadelfii došlo jen necelý týden poté, co byl poškozen i židovský hřbitov poblíž města St. Louis. V pondělí ráno také obdrželo přes deset center židovské komunity napříč USA bombové výhrůžky. Zástupce židovských center David Posner vyzval americkou vládu, aby vyzvala k zastavení nárůstu antisemitismu ve Spojených státech.
 
 
Zdroj: BBC
BBC: Čtyři ze sedmi podezřelých z vraždy Kim Čong-nama pracují pro ministerstvo vnitra KLDR Foto: Profimedia.cz

reklama

Další články

  1. Mexickému pesu se daří navzdory hrozbě Trump

    Byznys ·

    Mexické peso bylo v únoru jednou z nejvýkonnějších měn. Poskočilo o více než 5 procent. Podle serveru americké televize CNN je to zejména díky nouzovému plánu tamní ce…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.