BBC: Čtvrt milionu Rumunů demonstrovalo proti zmírněným postihům za korupci

Do ulic rumunským měst vyšlo kolem čtvrt milionu lidí, aby vyjádřilo protest proti zmírnění postihu za korupci. Podle BBC World Service korupce zahrnující částky až do výše kolem 48 tisíc dolarů má nově zůstat bez postihu. 

K protivládním protestům v Rumunsku se připojilo kolem čtvrt milionu lidí. Policie v Bukurešti nasadila slzný plyn. Demonstruje se i v dalších rumunských městech. Občanům se nelíbí, že vláda zmírnila postihy za korupci. Například korupce zahrnující částky až do výše kolem čtyřiceti osmi tisíc amerických dolarů podle nové úpravy zůstává bez postihu. Levicová vláda se hájí tím, že potřebuje zlepšit situaci v přeplněných věznicích.

Levicová vláda v čele s premiérem Sorinem Grindeanem opatření obhajuje tím, že je zapotřebí snížit přeplněnost věznic. Jeho kritici ovšem varují před tím, že Grindeanu chce osvobodit své spojence, kteří jsou odsouzeni za korupci. Ke středečním protestů došlo pár hodin poté, co Evropská unie varovala Rumunsko za ústupky od pokusů  porazit korupci. 

Prezident Evropské komise Jean-Claude Juncker řekl, že poslední vývoj v Rumunsku sledují s velkým znepokojením.

Demonstranti v Rumunsku skandovali hesla „rezignace“ a „zloději, zloději“

________________________________________________________________

BBC si dále všímá:

Ve Francii by měl být ve čtvrtek uveřejněn deset let starý rozhovor s manželkou prezidentského kandidáta Francoise Fillona. Údajně v něm uvádí, že nikdy nepracovala pro svého manžela. Existuje přitom podezření, že za fiktivní práci obdržela značné částky. Fillon, kandidát pravého středu, čelí rostoucímu tlaku, aby se prezidentské kandidatury vzdal. Volby se ve Francii konají v dubnu a květnu.
 
Poslanci ve Velké Británii schválili zákon, který umožňuje premiérce Therese Mayové zahájit vyjednávání o odchodu země z Evropské unie. Zákon ještě musí posvětit horní komora parlamentu. Vláda by ve čtvrtek měla zveřejnit dokument o dalším postupu. O odchodu z unie rozhodli občané těsnou většinou v referendu loni v červnu. Premiérka stanovila, že oficiální rozhovory s Evropskou Unií musejí začít do konce března.
 
Novým ministrem zahraničí Spojených států amerických se po složení přísahy stal Rex Tillerson. Ten působil ve vysokých funkcích v těžařské společnosti ExxonMobil. Kontroverzní jsou především jeho vazby na Rusko. Ministrovo jmenování schválil senát. Předcházela tomu změna postupu, kdy republikáni zasedající v senátu změnili navzdory nesouhlasu demokratů pravidla hlasování, aby mohli být jmenování Trumpovi kandidáti na pozice ministra zdravotnictví a financí.
 
Mexicky automobilový průmysl čeká nová investice. Čínsko-mexický konglomerát zde chce investovat přes dvě stě milionů dolarů. Záměr byl oznámen ve středu navzdory nejisté situaci týkající se podmínek dovozu do Spojených států amerických. Americký prezident Donald Trump nastínil plán na zavedení odvetných cel na mexické výrobce vyvážející produkty do USA.
 
Kalifornská univerzita v Berkeley zrušila vystoupení editora webové stránky radikální pravice Breitbart News kvůli protestům studentů. Editor je stoupencem prezidenta Donalda Trumpa. Proti jeho vystoupení demonstrovaly stovky studentů. Na místě musela zasahovat policie. Univerzitní kampus je nyní uzavřen.
 
Police v americké Severní Dakotě zatkla více než sedmdesát lidí protestujících proti výstavbě ropovodu. Stalo se tak den po té, co se objevily informace o tom, že vláda by již brzy mohla schválit závěrečný dokument o výstavbě.
 
 
Zdroj: BBC
BBC: Čtvrt milionu Rumunů demonstrovalo proti zmírněným postihům za korupci Foto: ČTK/ABACA/AA/ABACA

reklama

Další články

  1. Trump vyhrožoval, že pošle do Mexika armádu

    Byznys ·

    Americký prezident Donald Trump řekl, že by Mexiko mělo lépe zvládat boj se zločinci, nebo se o ně na mexickém území postarají americké ozbrojené síly. Trump to podle …

  2. Facebooku stouply příjmy o více než 50 procent

    Byznys ·

    Sociální síti Facebook stoupl ve čtvrtém čtvrtletí zisk na 3,57 miliardy dolarů (89,6 miliardy korun) z předloňských srovnatelných 1,56 miliardy dolarů. Příjmy vzrostl…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.