BBC: Turečtí diplomaté žádají ve velkém o azyl v Německu

Mezi srpnem roku 2016 a lednem 2017 Německo obdrželo od Turků 136 žádostí o azyl. Podle BBC World Service jde o držitele diplomatických pasů. Mezi žadateli nefigurují pouze turečtí diplomaté, jsou mezi nimi i jejich manželky a děti. 

Německo oznámilo, že od Turků obdrželo 136 žádostí o azyl. Jde o držitele diplomatických pasů a jejich rodinných příslušníků. Dosud není jasné, zda se někdo dočkal udělení azylu.

Počet osob žádajících o azyl stoupá od pokusu o převrat, k němuž došlo loni v červenci. Turecko vyzvalo Německo, aby neudělovalo azyl žádným vojenským důstojníkům. O azyl v Německu usilují i někteří vysocí vojenští představitelé, kteří pobývají v základnách Severoatlantické aliance (NATO).

Recep Tayyip Erdogan podezřívá některé členy armády z toho, že se podíleli na červencovém povstání. Turci se snaží dostat rovněž do Řecka. Řecký soud minulý měsíc zamítl žádost Turecka, které požadovalo vydat osm tureckých vojáků, kteří uprchli po pokusu o převrat. Turecko se proti tomuto rozhodnutí odvolalo.  

________________________________________________________________

BBC dále informuje: 

Výbušnina nastražená v automobilu v rebely držené vesnici poblíž syrského města al-Báb připravila o život nejméně 41 lidí. Exploze rovněž zničila bezpečnostní stanoviště rebelů v Sousian. Informaci přinesla Syrská observatoř pro lidská práva. Obec leží 8 kilometrů západně od města al-Báb, z něhož Tureckem podporovaní rebelové vytlačili ve čtvrtek bojovníky ze samozvaného Islámského státu. Turecko uvedlo, že rebelové mají nyní pod kontrolou takřka celé město.

 

Irácká armáda vstoupila vůbec poprvé od zahájení operace proti samozvanému Islámskému státu do čtvrtí západního Mosulu. Irácké vojenské jednotky zahájily útok proti radikální organizaci před pěti dny. Ve čtvrtek se jim podařilo osvobodit letiště. Tento úspěch uvolnil cestu právě do západního Mosulu ovládaného radikály z IS. Hustě obydlené město očekává obzvláště tvrdé boje. Příslušníci IS se přemístili do západního Mosulu poté, co je minulí měsíc vyhnala irácká armáda z východu města. Vedoucí operace uvedl, že v západním Mosulu začnou skutečné boje. Situaci mají zkomplikovat zejména úzké uličky a hustě osídlené oblasti.

 

Jihoafrická policie rozháněla v hlavním městě Pretorii demonstranty protestující proti migrantům. K potlačení nepokojů použila gumové projektily, slzný plyn a vodní děla. Do akce byl nasazen rovněž policejní vrtulník. Proti sobě se postavili místní obyvatelé a cizinci. Obě skupiny byly vyzbrojeny holemi, cihlami a noži. Jihoafrický prezident Jacob Zuma vyzýval před protiimigračním pochodem ke klidu. Mnoho nezaměstnaných Jihoafričanů obviňuje cizince z toho, že je připravují o pracovní místa.

 

Indická policie zatkla ředitele firmy Ringing Bells, která vyrábí nejlevnější chytrý telefon na světě. Jedna distributorská firma si stěžovala na to, že neobdržela telefony, za které zaplatila. Telefon Freedom 251 stojí 3,70 dolarů, což je v přepočtu 94,7 korun. Toto chytré zařízení se dostalo do prodeje loni v únoru. Většina zákazníků se telefonů dočkala. Firma Ringing Bells ovšem nedodala všechny své objednávky. 

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Turečtí diplomaté žádají ve velkém o azyl v Německu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.