BBC: Turečtí policisté zatkli hlavní funkcionáře prokurdské opoziční strany

V Turecku bylo zatčeno nejméně jedenáct poslanců prokurdské opoziční strany. Jsou mezi nimi i oba hlavní straničtí funkcionáři Figen Yüksekdagová a Selahattin Demirtaş. Zatýkání bylo součástí protiteroristické akce. Informovalo o tom rozhlasové vysílání BBC World Service. Stíhání poslanců v Turecku umožnil zákon z letošního jara, který prosadila vládnoucí strana a který zbavil imunity čtvrtinu poslanců, většinou opozičních.  

Mohlo by vás zajímat

Policie provedla razii v ankarském domě Selahattina Demirtaşe a také v Diarbakiru na Kurdy obývaném jihovýchodě země, kde žije druhá vedoucí postava strany Figen Yüksekdagová. Stejně jako devítka dalších zákonodárců strany byli zadrženi kvůli tomu, že odmítli vypovídat v případech trestných činů spojených s údajnou propagací terorismu.

Demirtaş již z dřívějška čelí obžalobě kvůli zmíněnému zločinu, neboť stejně jako řada dalších poslanců své strany údajně oslavoval kurdské separatisty ze zakázaných organizací jako je Strana kurdských pracujících (PKK). Yüksekdagová byla za podobný čin odsouzena k deseti měsícům a její trest ve čtvrtek potvrdil nejvyšší soud.

Z Turecka se nebylo bezprostředně po zatýkání možné přihlásit na sociální sítě. V říjnu bylo rovněž v rámci protiteroristické akce zatčeno několik kurdských starostů, včetně starostů tureckého města s největší kurdskou populací.

________________________________________________________________

BBC dále informuje: 

V závěru předvolební kampaně oba kandidáti na křeslo prezidenta Spojených států amerických zpochybnili schopnost svého soupeře tuto funkci zastávat. Hillary Clintonová poukazovala na osobní vlastnosti svého soka, který podle jejích slov poštvává lidi proti sobě, místo aby je spojoval. Donald Trump prohlásil, že jeho soupeřka by záhy musela v Bílém domě čelit soudnímu procesu kvůli aféře kolem emailové korespondence. Podle předvolebních průzkumů Clintonová ztratila mírný náskok. Očekává se velice vyrovnaný výsledek. Volby se konají v úterý.

 

V platnost dnes vstupuje Pařížská dohoda podepsaná v rámci Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu loni v prosinci. Je to poprvé, co vlády přistoupily na právně závazné limity zvyšování celosvětové teploty. Dohoda neobsahuje žádné konkrétní cíle pro jednotlivé země.

  

Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje se omluvila za to, že nechala svou blízkou přítelkyni nahlížet do vládních materiálů a ovlivňovat politické záležitosti. Uvedla, že za to nese jako jediná odpovědnost a že je ochotna spolupracovat při vyšetřování. Nenaznačila však, jaké závěry z toho vyvodí. Nezmínila se ani o případné rezignaci.

 

V indonéské Jakartě panují přísná bezpečnostní opatření. Očekává se zde protestní pochod tisíců muslimů. Ti žádají, aby byl její guvernér stíhán za rouhání. Tento křesťan je prvním guvernérem čínského původu. Většina obyvatel v Indonésii jsou muslimové.

 

Policie v americké Severní Dakotě zatkla čtrnáct demonstrantů. Protestující nesouhlasí s výstavbou kontroverzního ropovodu. Ropovod má zefektivnit dodávky ropy. Podle indiánů z nedaleké rezervace ale naruší některá jejich posvátná místa. Obávají se také, aby případné úniky neznečišťovaly zdroj pitné vody. Protesty podpořili aktivisté po celém světě.

 

Ze smrti australského hráče kriketu Phillipa Hughese v roce 2014 nelze podle závěru koronera nikoho vinit. Hráč zemřel dva dny po té, co ho při zápase zasáhl míček do krku. Koroner nicméně vydal doporučení, jak zvýšit bezpečnost tohoto sportu. Rodina kriketisty se domnívá, že k jeho smrti přispělo nesportovní chování při hře.

 

Vědci doufají, že poznatky o schopnosti ryby známé jako zebřička obnovit vlastní míchu mohou výrazně přispět k výzkumu regenerace tkání u lidí. Ten by mohl pomoci ochrnutým pacientů. Vědci nyní zkoumají protein, díky kterému rybě dorůstá poškozená mícha.

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Turečtí policisté zatkli hlavní funkcionáře prokurdské opoziční strany Foto: Selahattin Demirtas a Figen Yuksekdag; Zdroj: ČTK/AP/Lefteris Pitarakis

reklama

Další články

  1. Facebookový stroj na prodeje z reklamy zpomaluje

    Byznys ·

    Americká společnost Facebook varovala, že se její nárůst reklamních příjmů výrazně zpomalí v příštích několika měsících. Po zveřejnění kvartálních výsledků to oznámil …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.