BBC: Turecko vydalo zatykač pro 42 novinářů; v Afghánistánu stoupá úmrtnost dětí

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že nepovedený pokus o převrat v Turecku přinutil tamní vládu k vydání zatykačů pro 42 novinářů. BBC si dále všímá zprávy Organizace spojených národů (OSN) o tom, že v první polovině letošního roku zemřelo v Afghánistánu nejvíce dětí oproti jakémukoli jinému půlročnímu období od roku 2009.

U hudebního festivalu v Bavorsku se ve městě Ansbach odpálil neúspěšný žadatel o azyl ze Sýrie. Bomba, kterou měl útočník připravenou v batohu, zranila 12 lidí. Někteří z nich utrpěli těžká zranění. Sedmadvacetiletý Syřan odpálil zařízení poté, co nebyl vpuštěn na hudební festival. Po výbuchu exploze bylo z místa konání akce evakuováno asi 2500 lidí.

 

V nočním klubu ve městě Florida Fort Myers došlo ke střelbě, která si vyžádala smrt dvou lidí a šestnáct zraněných. Stalo se tak v rámci oslavy pro náctileté. Mezi zabitými lidmi jsou i nezletilí. O jménech obětí úřady prozatím neinformovaly. Motiv střelby je prozatím rovněž neznámý. Policie ale již zatkla podezřelého střelce.

 

Kalifornští hasiči bojují s požárem, který již zničil v horách severně od Los Angeles 18 domů a další stovky ohrožuje. Požár zasáhl oblast na 22 tisících akrech. V blízkosti města Santa Clarita došlo k evakuaci 500 domů. V uhořeném automobilu byly nalezeny ostatky těla. Není ovšem jasné, zdali smrt s požárem souvisí.

 

Nepovedený pokus o turecký převrat přinutil tamní vládu k vydání zatykačů pro 42 novinářů. Země prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana tak nepřestává s rozsáhlými personálními čistkami. Jejich cílem je zneškodnění příznivců duchovního Fethullaha Gülena. Ten měl stát podle turecké vlády za organizováním puče. Úřady již v současnosti zadržely tisíce vojáků, soudců a státních úředníků.

 

V Afghánistánu zemřelo během první poloviny letošního roku více dětí, než v jakémkoli jiném půlročním období od roku 2009. Uvedla to Organizace spojených národů (OSN). Autoři zprávy uvedli, že jde o alarmující a hanebné činy. Odpovědnost by za ně měli nést vůdci na všech stranách. Mezi lednem a červnem zemřelo v Afghánistánu 1601 civilistů. Z toho bylo mezi nimi 388 dětí.

 

Nejméně 17 lidí zemřelo důsledkem nastražené bomby v automobilu ve vnitrozemním iráckém městě Khalis. Zdroje z nemocnice uvedly, že počet obětí bude stoupat. K atentátu došlo den poté, co se samozvaný Islámský stát přihlásil k bombovému útoku na bezpečnostní stanoviště v Bagdádu. Ten si v neděli vyžádal smrt nejméně 20 lidí. 

 
 
Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad. 

 

BBC: Turecko vydalo zatykač pro 42 novinářů; v Afghánistánu stoupá úmrtnost dětí Foto: ČTK/ABACA/AA

reklama

Další články

  1. Rusové nakonec na olympiádě v Riu chybět nebudou

    Společnost ·

    Mezinárodní olympijský výbor (MOV) Rusko z her v Riu de Janeiro kvůli rozsáhlé dopingové aféře nevyloučil. Rozhodnutí o účasti ruských sportovců na olympiádě ponechá n…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.