BBC: Turecko útočí na Kurdy v Iráku; výsledky rozhovorů v Ženevě budou okamžikem pravdy

Rozhlasové vysílání BBC World Service si všímá tureckého ozbrojeného zásahu proti kurdským rebelům na jihovýchodě Iráku. Tyto kroky přicházejí po nedělním teroristickém útoku v Ankaře, který si vyžádal 36 obětí na životech. BBC dále informuje o tom, že podle vyslance OSN se stanou výsledky mírových rozhovorů v Ženevě okamžikem pravdy. Syrská vláda s opozicí ale nejsou připraveny ke kompromisu ohledně budoucnosti syrského prezidenta Bašára Asada.

Turecko zahájilo ozbrojenou operaci namířenou proti kurdským rebelům na jihovýchodě Iráku. Kroky přicházejí poté, co turecký prezident Recep Tayyip Erdogan přislíbil tvrdý zákrok v reakci na nedělní teroristické útoky v Ankaře. Ty si vyžádaly 36 obětí na životech. Mezi jednou z podezřelých je žena, která byla členkou právě Prokurdské lidové strany (PKK).

Evropa a Rusko zahájily společnou misi k planetě Mars. Z Bajkonoru v Kazachstánu odstartoval satelit ExoMars Trace Gas Orbiter v půl desáté dopoledne. Sonda prozkoumá, zdali metan v atmosféře rudé planety pochází z geologického zdroje nebo jej produkují mikroby.

Vyslanec OSN Staffan de Mistura řekl, že výsledky mírových rozhovorů v Ženevě se stanou okamžikem pravdy. Syrská vláda ani opozice ale není připravena ke kompromisu ohledně budoucnosti prezidenta Bašára Asada. Diplomaté doufají, že svoji politiku opřou na křehkém částečném příměří, které vstoupilo v platnost na konci února. Syrský ministr zahraničí Walid Muallem v sobotu vyloučil jakoukoli případnou diskuzi o Asadově budoucnosti.

Republikánský kandidát na prezidenta Spojených států amerických Donald Trump obvinil demokratického kandidáta Bernieho Sanders z toho, že na jeho mítink v Chicagu poslal vlastní protestující. Stalo se tak poté, kdy musel Trump zrušit kvůli násilným střetům celé shromáždění. Sanders označil Trumpa za patologického lháře.

Bahrajn deportoval několik libanonských obyvatel kvůli údajnému podporování šíitské militantní skupiny Hizballáh. Uvedlo to tamní ministerstvo vnitra. Ministerstvo neposkytlo žádné další podrobnosti. Krok přišel pár dní poté, co Liga arabských státu označila Hizballáh za teroristickou organizaci. Sunnity ovládaný Bahrajn už v minulosti obvinil Hizballáh a jeho spojence z Íránu z napomáhání šíitským bojovníků v zemi.

V oblíbeném přímořském letovisku Grand-Bassam v Pobřeží slonoviny zastřelili ozbrojenci nejméně 16 lidí. K útoku se přihlásila radikální islamistická organizace Al-káida. Mezi mrtvými jsou i turisté. Letovisko je vyhledávané jak místními obyvateli, tak i cizinci. Čtyři mrtví jsou obyvatelé ze Západu včetně občana Francie a Německa. Tamní úřady uvedly, že útočníci byli zneškodněni.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Turecko útočí na Kurdy v Iráku; výsledky rozhovorů v Ženevě budou okamžikem pravdy Foto: Staffan de Mistura; Zdroj: ČTK/imago stock&people

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.