BBC: Turecko chce urovnat vztahy se Sýrií; srážku vlaků v Itálii způsobil zastaralý systém

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že turecký premiér Binali Yildirim oznámil, že se jeho země zaměří na rozvíjení vztahů se Sýrií. Jeho projev poukazuje na prudký obrat turecké vlády. BBC si dále všímá toho, že srážku dvou vlaků v Itálii způsobil pravděpodobně zastaralý varovný systém trati, který se spoléhá na telefonní hovory. Zásadní zodpovědnost za bezpečnostní pasažérů tak měli strojvedoucí.

Náměstek ministra zahraničí v Číně Liou Čen-min řekl, že Čína má právo vytvořit nad Jihočínském mořem identifikační pásmo protivzdušné obrany. Oznámení přišlo den poté, co se mezinárodní rozhodčí soud v Haagu přiklonil na stranu Filipín v rámci sporu s Čínou o území v Jihočínském moři. Komunistický režim taktéž oznámil, že nařízení Haagu bude ignorovat. Podle čínského prezidenta Si Ťin-pchinga toto rozhodnutí v žádném případě neovlivní územní svrchovanost a mořská práva země.

 

Turecký premiér Binali Yildirim oznámil že se jeho země zaměří na rozvíjení vztahů se Sýrií. Turecko podle jeho slov musí posílit diplomatické vztahy v regionu. Jeho televizní projev poukazuje na prudký obrat turecké vlády. Diplomatické vztahy mezi oběma zeměmi byly totiž po zahájení syrského konfliktu přerušeny. Turecko dlouhodobě trvá na tom, že k nastolení míru v Sýrii pomůže jedině odstoupení tamního prezidenta Bašára Asada. Yildirim také řekl, že stabilita v Sýrii a Iráku bude rozhodujícím faktorem v úspěšném boji proti terorismu.

 

Sluncem poháněný letoun Solar Impulse 2 dokončil svůj předposlední let a přistál v egyptském hlavním městě Káhiře. Let ze Sevilly trval něco málo přes 48 hodin. Letoun na solární pohon má tak před sebou poslední etapu za úspěšným dokončením cesty kolem světa. Konečnou stanicí má být Abu Dhabi, odkud Solar Impulse v březnu 2015 vzlétl. Piloti sdíleli Tweet o tom, že přistání v Káhiře bylo trochu těžší, ale nakonec vše zvládli.

 

Vyšetřování úterní čelní srážky dvou vlaků na jihu Itálie se zaměřuje na zastaralý varovný systém na trati. Železniční tragédie na jednokolejné trati severně od města Bari si vyžádala 27 obětí na životech. Nyní se čeká na výsledky z černých skříněk. Varovný systém se podle informací BBC spoléhal na telefonní hovory. Zásadní zodpovědnost za bezpečnostní pasažérů tak měli strojvedoucí. Oba dva vlaky disponovaly vlakovým zabezpečovačem. Ten byl v tomto případě bohužel zbytečný. Koleje jsou totiž zastaralé a tento úsek trati nedisponuje žádným automaticky řídícím systémem. Hlavním předmětem vyšetřování zůstává selhání lidského faktoru. Desítky záchranářů stále prohledávají trosky vlaků. 

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Turecko chce urovnat vztahy se Sýrií; srážku vlaků v Itálii způsobil zastaralý systém Foto: ČTK/AP/Massimo Mazzilli

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.