BBC: Turecká čistka vládnoucí strany AKP; zadržení šesti lidí podezřelých z útoku na Singapur

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že vládnoucí Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) nařídila vnitřní čistku zaměřenou na členy, kteří jsou podezřelí z napojení na Fethullaha Gülena. BBC si dále všímá toho, že indonéská policie zadržela šest lidí podezřelých z přípravy útoku na Singapur. 

Jihoafrická vládní strana Africký národní kongres (ANC) utrpěla nejhorší volební neúspěch od dob skončení apartheidu v roce 1994. Po sečtení 92 procent hlasů ze středečních voleb strana ztratila svou klíčovou pozici v Porth Elizabeth. Vedení se ujala opoziční Demokratická Aliance (DA). Obě strany jsou v těsném boji o Johannesburg a Pretorii. V celostátním měřítku však ANC zůstává stále v čele s celkovými 54 procenty hlasů.

 

Indické úřady oznámily, že v indickém státě Ásám na severovýchodě země došlo ke střelbě na rušném tržišti. Při útoku bylo zabito nejméně 12 osob. Policie z útoku podezřívá povstalce z frakce Národní demokratické fronty Bodolandu (NDFB). Podle zpráv byl jeden z podezřelých rebelů zabit při přestřelce s bezpečnostními silami v Kokrajharu. NDFB bojuje za nezávislost národa Bodo a usiluje o jeho odtržení od státu Ásám.

 

Vládnoucí turecká Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) nařídila vnitřní čistku zaměřenou na členy, kteří jsou podezřelí z napojení na Fethullaha Gülena, který je v americkém exilu. Klerik čelí obvinění z přípravy neúspěšného vládního puče z minulého měsíce, on sám však své zapojení popírá. Proti Gülenovi byl již vydán zatykač. Turecký prezident Recep Tayip Erdogan se také nechal slyšet, že vláda zakročí proti firmám, které mají s Gülenem nějakou spojitost a označil je za pilíř jeho hnutí.

 

Indonéská policie zadržela šest lidí podezřelých z přípravy útoku na Singapur. šest mužů ve věku 19 až 46 let bylo v pátek zadrženo na různých místech na blízkém ostrově Batam. Součástí plánovaného komplotu mělo být údajně odpálení rakety z Batamu jižně od Singapuru. Singapurské úřady uvedly, že o komplotu věděly a proto byla urychlena bezpečnostní opatření. Indonéský policejní mluvčí Boy Rafli pro BBC řekl, že podezřelí jsou nyní vyslýcháni. Není jisté, zda zadržení skutečně mohli být schopni takovou akci provést. Policie uvedla, že vyšetřuje možné napojení podezřelých na známého indonéského islamistu Bahruna Naima, který stojí za útoky v Jakartě. 

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

BBC: Turecká čistka vládnoucí strany AKP; zadržení šesti lidí podezřelých z útoku na Singapur Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.