BBC: Trumpovy spory kvůli protimuslimským názorům; USA budou s Ruskem jednat v New Yorku

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že jeden z republikánských kandidátů na prezidenta Spojených států amerických Donald Trump se kvůli jeho kontroverznímu návrhu zakázat vstup všem muslimům do USA dostal do konfliktu s ostatními uchazeči o prezidentský úřad. BBC si dále všímá plánované schůzky zástupců Ruska a Spojených států amerických, kteří budou v pátek jednat v New Yorku o krizi v Sýrii. Během schůzky má být také schválena rezoluce Organizace spojených národů o mírovém procesu. 

V zatím poslední televizní debatě republikánských kandidátů na post příštího prezidenta Spojených států amerických docházelo ke sporům ohledně národní bezpečnosti a toho, jak bojovat proti hnutí Islámský stát. Republikánský favorit Donald Trump se kvůli svému kontroverznímu návrhu zakázat vstup všem muslimům do USA dostal do konfliktu s ostatními kandidáty.

 

Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos popsal klíčovou dohodu podepsanou s levicovými rebely z hnutí FARC jako velký krok na cestě k podpisu mírové dohody, ke kterému by mělo dojít v březnu příštího roku. Podle prezidenta Santose bylo dosaženo shody u čtyř pětin záležitostí, o kterých se mírová vyjednávání vedou.

 

V mexickém státě Guerrero, kde v loňském roce zmizelo 43 studentů, byly nalezeny ostatky nejméně 19 osob. Osm z nich bylo pravděpodobně částečně zpopelněno. Ostatky byly nalezeny na základě anonymního udání v úzkém kaňonu v tomto jižním mexickém státě. Nálezy masových hrobů nejsou v této části Mexika ničím neobvyklým. Jedná se o stát, ve kterém se odehrává neustálý boj mezi drogovými gangy. V posledních několika letech na území státu Guerrero zmizely beze stopy tisíce osob.

 

Severokorejský nejvyšší soud odsoudil kanadského pastora za trestné činy proti státu k doživotnímu trestu odnětí svobody. Muž byl zatčen v Pchjongjangu 11. února letošního roku. Státní média ho obvinila z úmyslu nahradit severokorejskou vládu náboženským státem.

 

Zástupci Ruska a Spojených států amerických se v pátek setkají v New Yorku, aby pokračovali v diskuzi o krizi v Sýrii. Na schůzce by měla být mimo jiné schválena také rezoluce OSN o mírovém procesu. Ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov přislíbil, že obě strany budou i nadále pracovat na sporných bodech. Jeho americký protějšek John Kerry dokonce uvedl, že určitého pokroku už bylo dosaženo, zejména v souvislosti s teroristickými skupinami.

 

Řecko se staví zdrženlivě k plánu EU na vznik nové evropské hraniční stráže. Podle řeckého ministra pro migraci by navrhované hraniční a pobřežní stráže sice pomohly ochránit řecké hranice, ale řešení migrační krize by podle něj zároveň mělo respektovat lidská práva a důstojnost. Řecko se v letošním roce stalo vstupním místem do EU pro více než 800 tisíc migrantů.

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Trumpovy spory kvůli protimuslimským názorům; USA budou s Ruskem jednat v New Yorku Foto: Albert H. Teich / Shutterstock.com: Donald Trump

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.