BBC: Trump vyzradil Lavrovovi tajné informace o IS

Americký prezident Donald Trump podle informací deníku Washington Post vyzradil ruskému ministru zahraničí Sergeji Lavrovovi přísně tajnou informaci spojenou s radikální džihádistickou organizací Islámského státu. Bílý dům podle rozhlasového vysílání BBC World Service tyto informace popřel. 

Americký prezident Donald Trump údajně vyzradil ruskému ministru zahraničí Sergeji Lavrovovi přísně tajnou informaci spojenou s teroristickou organizací Islámský stát. Informovala o tom americká média včetně listu The Washington Post s odvoláním na zdroje blízké Trumpovi.
Činitelé Bílého domu tyto zprávy popřeli. Podle amerických médií vyzradil Trump informaci spadající do kategorie přísně tajných, kterou Washington získal prostřednictvím rozvědky některého z amerických spojenců. Týkala se údajně hrozby spojené s použitím laptopů v letadlech. Spojenecká země ale nedala svolení ke sdílení informace.
Prozrazením informace týkající se radikálů mohl Trump ohrozit zásadní zpravodajský zdroj USA. K incidentu mělo dojít minulý týden na setkání s Lavrovem a ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem v Oválné pracovně Bílého domu, u něhož byli přítomní rovněž další američtí představitelé.

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Stopy vyděračského počítačového programu WannaCry, po jehož autorech pátrají experti z desítek zemí světa, možná vedou do Severní Koreje. Upozornil na to bezpečnostní odborník společnosti Google, Neel Mehta zabývající se kybernetickou bezpečností. Část kódu viru je podle něj společná s některými programy používanými skupinou Lazarus, která je podle mnoha expertů krycí hlavičkou pro severokorejské hackery. Skupině Lazarus je připisováno autorství některých hackerských útoků většinou s cílem vydělat peníze. Mimo jiné jde o krádeže 80 milionů dolarů z bangladéšské banky. Virus, který zabraňuje uživateli v přístupu k infikovanému počítači a vyžaduje zaplacení výkupného, se začal šířit v pátek. Podle Bílého domu zatím zasažení uživatelé na výkupném celkem zaplatili méně než 70 tisíc dolarů.

 

V Mexiku zastřelili novináře Javiera Valdeze, který získal novinářskou cenu za své reportáže o obchodu s drogami. Padesátiletého žurnalistu zastřelili neznámí útočníci v pondělí ve městě Culiacan v severozápadním státě Sinaloa poblíž redakce týdeníku, který založil. Valdez je již několikátým novinářem, který byl letos v Mexiku zastřelen.

 

Největším zabijákem teenagerů na světě jsou nehody na silnici. Ukazují to nová data Světové zdravotnické organizace. Podle ní v roce 2015 zahynulo 1,2 milionu adolescentů, z nichž za každé desáté úmrtí mohlo neštěstí na silnici. Většina nehod se týkala chlapců ve věku 10 až 19 let. Dívky nejvíce umíraly na infekce dolních cest dýchacích a v důsledků sebevražd.

 

Aktivisté za práva zvířat volají po prodloužení zákazu rybaření, které ohrožuje velmi vzácný druh kytovce, sviňuchu kalifornskou. Podle ochránců zvířat žije na světě již pouze 30 zástupců tohoto druhu. Mexická vláda už v roce 2015 na dva roky zakázala použití tenatových sítí na chytání ryb za žábry, které zabíjí i sviňuchy. Ochránci zvířat nyní volají po prodloužení tohoto zákazu. Počet sviňuch kalifornských, které žijí pouze v Kalifornském zálivu, výrazně klesl v roce 2011.

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Trump vyzradil Lavrovovi tajné informace o IS Foto: Paul Hakimata Photography / Shutterstock.com: Americký prezident Donald Trump

reklama

Další články

  1. V Itálii skončil soud s kapitánem Costy Concordia

    Společnost ·

    Od ztroskotání výletní lodi Costa Concordia už uplynulo více než 5 let. Teprve nyní ale padl definitivní rozsudek nad jejím kapitánem Francescem Schettinem, kterému it…

  2. Koruna je nejsilnější od listopadu 2013

    Byznys ·

    Koruna dnes odpoledne posílila vůči euru na 26,47 Kč/EUR. Je tak nejsilnější od listopadu 2013, kdy Česká národní banka (ČNB) zahájila intervence proti posilování měny…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.