BBC: Trump volá po profilaci muslimů; slova příznivců brexitu jsou podle Camerona nepravdivá

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump řekl, že by Spojené státy měly zvážit profilaci muslimů v boji proti zločinu. BBC si dále všímá toho, že britský premiér David Cameron v nedělním projevu před čtvrtečním referendem o vystoupení Británie z EU varoval voliče, aby se nerozhodovali na základě tvrzení příznivců takzvaného brexitu. Ta jsou podle jeho slov „naprosto nepravdivá“.

Republikánský kandidát na post amerického prezidenta Donald Trump uvedl, že Spojené státy by měly zvážit profilaci muslimů v boji proti zločinu. Trump to uvedl v kontextu útoku na gay club v Orlandu z minulého týdne, při kterém zahynulo 49 lidí a další desítky byly zraněny. Útočník se přihlásil k organizaci Islámský stát. Profilace je metoda, která na základě rasy a náboženství pomáhá policii rozhodnout, zda u konkrétní osoby hrozí riziko spáchání zločinu. Trumpovi kritici uvádějí, že použití profilace by vedlo k odcizení muslimské komunity ve Spojených státech. Donald Trump už v minulosti prohlásil, že USA by měly zakázat vstup muslimů do země.
 
Italské protestní politické Hnutí pěti hvězd zvítězilo ve víkendových kláních o post starosty v Římě a Turíně. Podle předběžných výsledků víkendových voleb tak Řím získá vůbec první starostku Virginu Reggiovou. Pokud se výsledky potvrdí, bude to znamenat těžkou porážku pro premiéra Mattea Renziho a jeho Demokratickou stranu, jejichž kandidát zřejmě zvítězil v Miláně. Mnozí volby považují právě za test důvěry vládě premiéra Renziho, který však několikrát zdůraznil, že místní volby se odehrávají podle jiných pravidel než ty celostátní a že roli hrají často osobní vazby.
 
Aktivisté bojující za práva rodin, jejichž příbuzní zahynuli v letadle malajsijských aerolinií při letu MH370 před dvěma lety, zveřejnili fotografie osobních věcí nalezených na pláži na Madagaskaru. Tvrdí, že by mohly patřit obětem havarovaného letadla, jehož místo nehody nebylo nikdy s určitostí potvrzeno. Asi 20 věcí včetně dětského baťohu či obalu na laptop nalezl americký právník, který pátrá na plážích Indického oceánu po vlastní ose. Příbuzní obětí jsou nespokojeni s oficiálním pátráním Austrálie, Malajsie a Číny, jejichž pátrací týmy už prohledali asi 120 000 čtverečních metrů v Indickém oceánu. Rodiny ale tvrdí, že týmy nehledají právě na těch místech, kde byly vyplaveny některé z trosek letadla.
 
Britský premiér David Cameron v nedělním projevu před čtvrtečním referendem o odchodu Británie z EU varoval voliče, aby se nerozhodovali na základě tvrzení příznivců takzvaného brexitu, která jsou podle něj „naprosto nepravdivá“. Premiér odmítl varování v souvislosti se vznikem armády EU, vstupem Turecka do EU či náklady na britské členství v EU. Stoupenci brexitu naopak tvrdí, že premiér nemá odpovědi na složité otázky, a že voliči mu v otázkách EU už nevěří.
 
Nejméně tři lidé zahynuli a dalších 45 osob bylo zraněno při střetech demonstrujících učitelů a policie na jihu Mexika. K incidentu došlo ve státě Oaxaca, kde úřady v minulém týdnu zadržely dva vysoko postavené členy učitelských odborů, které obvinily z korupce. Členové odborů CNTE, který má za sebou historii radikálního aktivismu, od té doby v Oaxace blokují silnice. Podle úřadů střílel na policii a protestující neznámý útočník s cílem vyvolat konflikt a chaos.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Trump volá po profilaci muslimů; slova příznivců brexitu jsou podle Camerona nepravdivá Foto: a katz / Shutterstock.com: Donald Trump

reklama

Další články

 1. Americký Boeing prodá Íránu 100 letadel

  Byznys ·

  Írán se dohodl s americkým výrobcem letecké techniky Boeing, že od něj koupí 100 letadel. V rozhovoru s televizí CNN to o tom informoval íránský ministr dopravy Abbás …

 2. Volkswagen ukončí výrobu více než 40 modelů

  Byznys ·

  Německý automobilový koncern Volkswagen přestane v příštích letech vyrábět více než 40 modelů automobilů. S odvoláním na nejmenované zdroje to napsal německý list Hand…

 3. Pět nejutajovanějších jednotek vojenské historie

  Společnost ·

  Největší výhodou ve válce je utajení. V některých případech je dobré své elitní vojáky udržet v tajnosti před nepřítelem a veřejností. Internetový magazín Business Ins…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.