BBC: Trump viní FBI z napomáhání Clintonové

Republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump obvinil zpravodajskou službu FBI z napomáhání demokratické sokyni Hillary Clintonové. FBI totiž v neděli uvedla, že nově nalezené e-maily Clintonové z doby, kdy vedla americkou diplomacii, neukazují na žádné porušení zákonů.  Informovalo o tom rozhlasové vysílání BBC World Service.

Trump v rámci mítingu na předměstí Detroitu řekl, že v silách FBI nebylo prozkoumání 650 tisíc e-mailů v tak krátkém čase. „Právě teď ji chrání zmanipulovaný systém. Je to totálně zanipulovaný systém. Říkám to už dlouhou dobu,“ sdělil pak Trump příznivcům v Sterling Heights v Michiganu.

„Hillary Clintonová je vina. Ona to ví, FBI to ví, lidé to vědí. Nyní je na americkém lidu, aby se 8. listopad chopil spravedlnosti u volebních uren,“ řekl Trump. Tým kolem Clintonové naopak vyjádřil radost k vyřešení přetrvávajícího problému

Nedělní průzkumy veřejného mínění ukazují náskok demokratky Clintonové o čtyři až pět procentních bodů vůči Trumpovi. I tak se ale očekává kvůli více než desítce nerozhodnutých států dramatický souboj. Volby amerického prezidenta se konají již zítra, kdy američtí voliči rozhodnou o nové hlavě státu pro další čtyři roky.

________________________________________________________________

BBC dále informuje: 

Čínská centrální vláda v Pekingu zabránila uvedení do funkce dvou zákonodárců v Hongkongu, kteří odmítli v přísaze při jmenování přislíbit věrnost pekingské vládě. Oba mladí politici bojují za nezávislost Hongkongu. Peking uvedl, že každý, kdo chce být zákonodárcem, musí slib pronést v jeho úplnosti. Noví poslanci vzešli z parlamentních voleb, které se konaly v Hongkongu začátkem září. Hlasování bylo nejdůležitější od roku 1997, kdy správu nad někdejší britskou kolonií převzala čínská vláda. O víkendu se v Hongkongu protestovalo proti čínskému vměšování do hongkongské politiky. Policie pro rozpuštění davu několika tisíc lidí použila pepřový sprej.
 
Policie v Jižní Karolíně obvinila Američana Todda Kohlheppa ze čtyř vražd, ke kterým došlo v roce 2003. K obvinění došlo poté, co na jeho rozsáhlém pozemku policie na základě tipu informátora našla ženu svázanou v řetězech. Ji a jejího přítele Kohlhepp unesl v srpnu, muže zabil. Pětačtyřicetiletý Kohlhepp se přiznal celkem k sedmi vraždám. Vyšetřovatelé nyní prohledávají jeho pozemek, zda nenajdou další lidské ostatky.
 
Klimatický summit OSN v Maroku podle BBC začíná v atmosféře obav z možného zvolení republikána Donalda Trumpa americkým prezidentem. V Marakéši bude příštích 14 dní jednat na 20 000 účastníků summitu o dalších opatřeních směřujících k omezení dalšího oteplování planety. Summit navazuje na takzvanou Pařížskou dohodu z roku 2015, která stanovila globální cíle na snížení emisí oxidu uhličitého. Podle Trumpa, který by v případě vítězství ve volbách podle svých slov usiloval o zrušení dohody, je však globální oteplování „hoaxem“.
 
Arabsko-kurdské síly v Sýrii, které mají podporu západních spojenců v čele s USA, oznámily ofenzívu na město Rakka, které je jednou z hlavních bašt Islámského státu. Sdělilo to vedení opozičních Demokratických sil Sýrie, které v Sýrii bojují proti džihádistům i vládním jednotkám. První probíhající operace mají izolovat město Rakka od zbytku země a připravit samotný útok. Rakka je v rukou IS dva a půl roku.
 
Britská vláda pokračuje v přípravách na odchod z Evropské unie bez ohledu na čtvrteční rozhodnutí soudu, podle něhož kabinet k zahájení procesu odchodu z Evropské unie potřebuje souhlas parlamentu. Uvedla to britská premiérka Theresa Mayová, která zároveň vyzvala členy obou parlamentních komor, aby nezapomínali na výsledek referenda, v němž se Britové v červnu vyslovili pro opuštění EU.

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Trump viní FBI z napomáhání Clintonové Foto: Joseph Sohm / Shutterstock.com: Hillary Clintonová

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.