BBC: Trump snadno zvítězil v primárkách v Nevadě; varování před cestou do Libanonu

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že republikánský kandidát na prezidenta Spojených států Donald Trump si upevnil náskok v celkovém boji o stranickou nominaci, když snadno zvítězil v primárních volbách ve státě Nevada. BBC si dále všímá varování Saúdské Arábie, Bahrajnu a Spojených arabských emirátů před cestou do Libanonu.

Republikánský kandidát na prezidenta Spojených států Donald Trump si upevnil svůj náskok o celkovou stranickou nominaci, když snadno vyhrál primární volby ve státě Nevada. Americký miliardář tak zvítězil potřetí v řadě, když před tím své oponenty porazil v New Hampshiru a Jižní Karolíně. Senátoři Marco Rubio a Ted Cruz bojovali o druhé místo. V rámci svého vítězného projevu řekl Trump řvoucímu davu fanoušků: „Vyhráváme, vyhráváme, vyhráváme zemi a samotná země se pomalu chystá vyhrávat, vyhrávat, vyhrávat“.

Většina mužů zodpovědných za silvestrovské napadení žen v německém Kolíně nad Rýnem nebude nikdy dopadena. Řekl to šéf tamní policie Juergen Mathies. Záběry od televizní stanice CCTV totiž nebyly dost kvalitní na to, aby se jejich pomocí podařili identifikovat samotní útočníci. Policie podle BBC identifikovala 75 podezřelých útočníků. Většina z nich přitom pochází ze severní Afriky. Imigranti vstoupili do Německa nelegálně nebo se ucházeli o azyl.

Saúdská Arábie, Bahrajn a Spojené arabské emiráty varovaly své občany před cestou do Libanonu. Saúdský a bahrajnský ministr zahraničních věcí vyzval lidi, aby rychle opustili kvůli vlastní bezpečnosti Libanon. Spojené arabské emiráty vydaly úplný zákaz cestování do Libanonu a uvedly, že z Bejrútu odvolají veškeré diplomaty. Minulý týden saúdská vláda zastavila vojenský balíček pomoci v hodnotě 3 miliard dolarů poté, co libanonská vláda neodsoudila útoky na saúdské velvyslanectví v Íránu.

Letecké neštěstí malého osobního letadla v západní hornaté části Nepálu si vyžádalo život všech 23 lidí na palubě. Letadlo aerolinek Tara Air směřovalo z Pokhary do Jomsomu. Kontakt s řídící věží ztratilo krátce po vzlétnutí. Většina cestujících byli Nepálci. Příčina pádu není zatím jasná. Nepálský letecký průmysl je nechvalně známý pro svoji chabou leteckou bezpečnost.

Soud v americkém státě Missouri nařídil společnosti Johnson & Johnson, aby zaplatila 72 milionů dolarů rodině ženy, která údajně zemřela kvůli tomu, že používala výrobek firmy. Mělo jít o dětský pudr. Jackie Foxová  z Birminghamu loni zemřela na rakovinu vaječníku ve věku 62 let. Firma Johnson & Johnson tvrzení rodiny popírá. Výzkumníci jsou ovšem opačného názoru a rakovinu vaječníku ve spojitosti s používáním dětského pudru podložili důkazy. Firma Johnson & Johnson je s výsledkem nespokojená, ale i přesto musí nést zodpovědnost a pokutu uhradit. 

Bývalý moderátor motoristického pořadu Top Gear Jeremy Clarkson se omluvil producentovi pořadu Oisinu Tymonovi za fyzický útok na jeho osobu. Za celý incident bude muset Clarkson s televizí BBC zaplatit 100 tisíc liber. Oblíbený moderátor měl pomocného producenta napadnout kvůli tomu, že nedostal biftek, který vyžadoval. Fyzický kontakt doprovázely i vulgární nadávky. Celá situace vyústila v odchod Clarksona z Top Gearu. Celý pořad kvůli tomu ztratil svoji původní podobu.  

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

 

BBC: Trump snadno zvítězil v primárkách v Nevadě; varování před cestou do Libanonu Foto: Donald TRUMP; Zdroj:Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Ceny v průmyslu klesly v lednu meziročně o 3,4 %

    Byznys ·

    Ceny v průmyslu v rámci České republiky se v lednu meziročně snížily o 3,4 procenta po prosincovém poklesu o 2,9 procenta. V meziměsíčním srovnání se ceny v průmyslu s…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.