BBC: Trump si vybral právníka pro vyšetřování ruského zásahu do voleb

Americký prezident Donald Trump jmenoval právníka Marca Kasowitze, aby jej zastupoval ve vyšetřování údajného ruského vměšování do prezidentských voleb v USA a napojení na Trumpovu kampaně. Podle BBC World Service prezident využívá služeb tohoto newyorského právníka už více než deset let.

Otázka ruského vlivu do amerických prezidentských voleb se rozhořela poté, co na začátku měsíce Trump propustil ředitele FBI Jamese Comeyho. Minulý týden převzal celou kauzu bývalý ředitel FBI Robert Mueller, který byl jmenován ministerstvem spravedlnosti.

Prezident Trump popírá jakékoliv tajné dohody mezi jeho kampaní a Ruskem. Americké zpravodajské služby se nicméně domnívají, že Moskva se snažila naklonit volby 2016 ve prospěch Trumpa.

BBC připomíná, že Kasowitz je pro Donalda Trumpa dobře znám. Byl to on, kdo v průběhu prezidentské kampaně hrozil žalobou deníku New York Times, pokud neodvolají příběh o tom, že Trump sexuálně obtěžuje ženy. „Umí být agresivní - to v sobě určitě má,“ řekl o Kasowitzovi jeho bývalý kolega John Quinn z právní kanceláře Quinn Emanuel Urquhart a Sullivan. „Také dokáže být klidný, zdvořilí a uctiví,“ dodal Quinn.

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Na pondělním koncertě v Manchesteru se podle policie odpálil dvaadvacetiletý Salman Abedi. Podle dostupných zpráv se několik dní před útokem vrátil ze zahraničí. V Manchesteru se narodil a prožil tam většinu života. Jeho rodiče pocházejí z Libye. Policie rovněž oznámila identitu několika obětí.


Filipínský prezident Rodrigo Duterte vyhlásil na ostrově Mindanao v jižní části země stanné právo. Učinil tak po potyčkách mezi armádou a bojovníky napojenými na takzvané hnutí Islámský stát. V tomto regionu sídlí několik muslimských povstaleckých skupin, které žádají posílení nezávislosti. Původně prezident naznačoval, že stanné právo vyhlásí v celé zemi. Zatím ale bude platit pouze v této části Filipín. Toto mimořádné opatření omezuje některá občanská práva a dává více pravomocí armádě.


V Austrálii se koná historické setkání tamních domorodců. Na summitu ve střední Austrálii se bude jednat o tom, jak projevit prvním obyvatelům tohoto kontinentu formální uznání. Ústava původní obyvatele doposud nezmiňuje. Výstupem summitu má být dohoda, která bude posléze předložena politikům. Závěry mohou vyústit v celonárodní referendum.

 

Venezuelský prezident Nicolás Maduro prohlásil, že hodlá prosadit svůj plán na svolání ústavního shromáždění, které by přepsalo ústavu. Hodlá tak učinit navzdory dlouhotrvajícím protestům. Opozice se obává, že se chce vyhnout volbám a prodloužit si své funkční období.

 

Vědci došli k závěru, že plameňáci ve stoji na jedné noze vynakládají méně energie, než když stojí na dvou. Ve stoji na jedné noze aktivně nezapojují žádné svaly. Odborníci při pokusech zjistili, že je možné postavit těla mrtvých jedinců na jednu nohu, aniž by spadla. Na dvě nohy je však bez vnější opory postavit nelze.

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Trump si vybral právníka pro vyšetřování ruského zásahu do voleb Foto: Donald TRUMP; Zdroj: JStone / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Zetor loni vyrobil nejméně traktorů od roku 2010

  Byznys ·

  Traktorový trh se potýká s krizí. Důkazem jsou i výsledky brněnské společnosti Zetor tractors. Ta loni vyrobila 3144 traktorů, což znamená meziroční pokles zhruba o 60…

 2. Ještě potrvá, než Tesla vstoupí na indický trh

  Byznys ·

  Indický trh láká nejen internetové společnosti a sociální sítě, ale i automobilový průmysl. Důkazem může být i česká automobilka Škoda Auto, která bude spolupracovat s…

 3. Kajínek je volný, opustil rýnovickou věznici

  Společnost ·

  Nejznámější český vězeň a dvojnásobný nájemný vrah Jiří Kajínek byl dnes propuštěn z rýnovické věznice v Jablonci nad Nisou. Prezident Miloš Zeman mu udělil milost. Še…

 4. Rusko si u WTO stěžovalo na Ukrajinu

  Společnost ·

  Rusko podalo u Světové obchodní organizace (WTO) rozsáhlou stížnost na Ukrajinu. Stěžuje si, že čelí ze strany Ukrajiny velkému množství omezení, zákazů, požadavků a p…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.