BBC: Trump označil čínského prezidenta Si Ťin-pchinga za „přítele“

Americký prezident Donald Trump ve svém sídle na Floridě uvítal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Trump řekl, že oba muži „rozvinuli přátelství“. Během své loňské volební kampaně přitom obvinil Čínu ze „znásilňování USA“, připomnělo rozhlasové vysílání BBC World Service. Americko-čínský summit bude pokračovat dnes.

Jedná se o první osobní setkání obou představitelů od nástupu amerického prezidenta do funkce. Během loňské volební kampaně se Trump vyslovoval proti využívání levných čínských surovin či pracovní síly a sliboval, že uvalí vysoká dovozní cla na čínské výrobky, aby pomohl americkému hospodářství a zajistil nová pracovní místa. Při čtvrteční večeři se se svým čínským protějškem to byl ale jen samý úsměv. Floridského setkání se účastnily i obě manželky prezidentů.

Předpokládá se, že dnešním rozhovorům bude dominovat téma Severní Koreje a vzájemného obchodu. Trump se zřejmě bude snažit vyvíjet na svůj čínský protějšek tlak, aby Čína reagovala na vývoj v Severní Koreje. Čína zase bude u Spojených států amerických hledat ujištění ohledně Tchaj-wanu.

Pozorovatelé budou dnes budou upírat oči na řeč těla mezi oběma vůdci. Podle čínské reportérky BBC lze očekávat nepředvídatelné taktiky od prvního podání ruky. Návštěva Si Ťin-pchinga na Floridě vyvrcholí páteční večeří.

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Spojené státy americké provedly raketový útok na leteckou základnu v Sýrii. Jednalo se o odezvu na úterní útok chemickými zbraněmi. Podle Pentagonu Spojené státy vypálily padesát devět střel typu Tomahawk. Americký prezident Donald Trump v televizním projevu prohlásil, že cílem útoku byla základna, odkud byla vedena úterní operace na město, které mají v držení povstalci. V úterý zemřely desítky civilistů včetně mnoha dětí. Trump apeloval na všechny civilizované země světa, aby pomohly ukončit válku v Sýrii.

 

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson ve čtvrtek uvedl, že syrský prezident Bašár Asad by neměl při budoucím uspořádání v Sýrii hrát žádnou roli. Podle komentátorů je neobvyklé, aby Spojené státy tak rychle změnily svůj postoj a také tak rychle zasáhly, jako v tomto případě. Ještě při nástupu Trumpa do funkce na začátku letošního roku byl syrský prezident vnímán jako užitečný spojenec v boji proti takzvanému hnutí Islámský stát.

 

Baskická militantní skupina ETA oznámila, že v sobotu odevzdá všechny svoje zbraně. Skupina varovala, že její nepřátelé se možná budou snažit procesu zabránit. ETA za více než čtyřicet let násilí zabila přes osm set lidí a tisícovky zranila. Skupina bojuje za nezávislost Baskicka. V roce 2011 vyhlásila jednostranně příměří, ale neodevzdala zbraně. Španělská vláda odmítá se skupinou vyjednávat.

 

V Uruguay se začne od července v lékárnách prodávat konopí. Země tak přejde k poslednímu kroku při zavádění regulovaného prodeje. Uruguay se stane první zemí na světě, kde se bude droga legálně prodávat. Na počátku byl v roce 2013 zákon, který plně legalizoval obchod s konopím. Mnoho lékáren však pochybuje, zda je pro ně výhodné prodávat produkt s regulovanou cenou. Spotřebitelům zase vadí, že se musejí při nákupu registrovat.

 

Vědci uvedli, že poprvé objevili atmosféru kolem planety podobné zemi. Planeta je vzdálená třicet devět světelných let. Je však velmi nepravděpodobné, že by zde existoval život. Povrchová teplota tady dosahuje 370 stupňů Celsia.

 

 

Zdroj: BBC

 

 

BBC: Trump označil čínského prezidenta Si Ťin-pchinga za „přítele“ Foto: ČTK/AP/Alex Brandon

reklama

Další články

  1. ČNB ukončila intervenční režim

    Byznys ·

    Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes s okamžitou platností ukončila režim devizových intervencí. Informoval o tom mluvčí centrální banky Marek Zeman. Banka tak…

  2. BBC: Unilever prodává své značky margarínů

    Společnost ·

    Unilever se chystá prodat svůj margarínový byznys, včetně značek Flora a Stork. Informovalo o tom rozhlasové vysílání BBC World Service. Podle analytiků mohou mít tyto…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.