BBC: Trump odeslal dopis čínskému prezidentovi, chce navázat konstruktivní vztahy

Americký prezident Donald Trump poslal čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi dopis, v němž uvádí, že má zájem o navázání konstruktivních vztahů. Z nich mají podle BBC World Service těžit obě dvě země. Dopis přichází po řadě Trumpových útoků dotýkajících se obchodu a čínské politiky. 

Americký prezident Donald Trump zaslal čínskému prezidentovi dopis, ve kterém uvádí, že se těší na navázání konstruktivních vztahů, ze kterých budou těžit obě země. V dopise rovněž děkuje za gratulace k inauguraci.

Dopis je standardní diplomatickou zdvořilostí. Přichází poté, co Trump útočil na čínský obchod a její politiku. Během posledních měsíců americký prezident kritizoval Čínu kvůli Tchaj-wanu a přivlastňování sporného území v Jihočínském moři.

Trump rozhněval Čínu kvůli tomu, že po telefonu hovořil s prezidentskou Tchaj-wanu Cchaj Jing-wen. Číná vnímá Tchaj-wan jako její odtrženou provincii, která by měla být připojena k pevninské Číně.

_________________________________________________________ 

BBC si dále všímá toho, že:

Senát Spojených států amerických schválil nominaci Donalda Trumpa na post ministra spravedlnosti. Ministrem se stane senátor Alabamy, Jeff Sessions. Jednalo se o jednu z nejspornějších Trumpových nominací. Demokraté kritizovali především Sessionsův kontroverzní vztah k občanským právům. Opakovaně byl nařčen z rasismu.
 
Brazilská vláda posílá další jednotky do státu Espírito Santo na jihovýchodě země. Stávka policistů zde spustila vlnu násilností. Zemřelo při ní několik desítek lidí. Situace na místě se zlepšila, ale stále není zcela pod kontrolou. Školy, zdravotní střediska a většina obchodů zůstávají uzavřeny. Policisté žádají zvýšení platu po několika letech, kdy byly jejich příjmy zmrazeny. Odkazují přitom na celostátní průměr. Vláda argumentuje tím, že si takové výdaje nemůže dovolit.
 
Armáda Spojených států amerických formálně povolila dostavbu ropovodu v Severní Dakotě. Ropovod prochází čtyřmi státy a je téměř hotový. Zbývá dostavba krátkého, nicméně sporného úseku na armádním území. Protesty vyvolávají především obavy o kontaminaci pitné vody a zásah do posvátného území původních obyvatel. Armáda původně v prosinci dostavbu na svém území nepovolila.
 
Britští poslanci převážnou většinou schválili právní úpravu, která vládě umožňuje zahájit odchod země z Evropské unie. Nyní o ní bude rozhodovat Sněmovna lordů. Premiérka Theresa Mayová chce rozhovory o odchodu zahájit do konce března. Použije k tomu článek 50 Lisabonské smlouvy. Podle rozhodnutí soudu k tomu ale potřebuje souhlas parlamentu.
 
Bolivijská vláda vyhlásila nouzový stav na rozsáhlém zemědělském území napadené kobylkami. Prezident Evo Morales oznámil krizový plán, který mimo jiné zahrnuje podporu ve výši sedmi set tisíc amerických dolarů na vypuzení hmyzu. Kobylky rychle ničí pastvu a úrodu v oblasti, kde roste značná část bolivijských plodin.
 

Zvuky orangutanů pomáhají vědcům odhalit tajemství vývoje lidské řeči. Nahrávky zvuků, které vydávají orangutani, jim poskytují informace o tom, jak naši předci tvořili první slova. Vědecký tým právě publikoval své poznatky.

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Trump odeslal dopis čínskému prezidentovi, chce navázat konstruktivní vztahy Foto: Shutterstock: Americký prezident Donald Trump

reklama

Další články

  1. Měli by se mít investoři Snapchatu na pozoru?

    Byznys ·

    Společnost Snap Inc., provozovatel aplikace Snapchat, zveřejnila registrační dokument k primární veřejné nabídce akcií (IPO). Server Recode si všímá, že tento dokument…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.