BBC: Trump nominoval na post ministra zahraničí šéfa Exxonu

Nově zvolený prezident Spojených států amerických Donald Trump nominuje na post ministra zahraničí generálního ředitele firmy Exxon Mobil Rexe Tillersona. Demokraté i někteří republikáni upozorňují na to, že Tillerson udržuje dobré vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Informovalo o tom rozhlasové vysílání BBC World Service.

Nově zvolený americký prezident Donald Trump oznámil, že na post ministra zahraničí nominuje generálního ředitele firmy Exxon Mobil Rexe Tillersona. Trump jej v rámci svého prohlášení zařadil mezi „nejdokonalejší lídry v byznysu a mezinárodní vyjednavače dohod“. Demokraté i někteří republikání varují před tím, že ředitel Exoon Mobilu udržuje dobré vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

„Kariéra Rexe Tillersona je ztělesněním amerického snu,“ řekl Trump. „Jeho houževnatost, rozsáhlé zkušenosti a hluboké pochopení geopolitiky z něj dělají vynikající volbu na funkci ministra zahraničí,“ dodal Trump.Tillerson řekl, že je poctěň Trumpovým jmenováním. Rovněž uvedl, že sdílí Trumpovi vizi pro obnovení důvěryhodnosti u zahraničních spojenců Spojených států amerických. Chce také zvýšit národní bezpečnost USA.

Trumpova nominace vyžaduje ještě souhlas senátu. 

Trump se rozhodl učinit tento krok pár dní po oznámení amerických tajných služeb, které vypovídá o tom, že se Rusko tajně snažilo pomoci Trumpovi v amerických volbách.

______________________________________________________________

BBC si dále všímá toho, že:

Organizace spojených národů (OSN) varuje před tím, že syrské vládní jednotky během posledních osmačtyřiceti hodin zabily na území východního Aleppa nejméně 82 civilistů. Řekl to mluvčí vysokého komisaře OSN pro lidská práva Rupert Colville. Ten rovněž oznámil, že vojáci vstupují do domů v bývalých povstaleckých čtvrtích a zabíjejí civilisty, mezi kterými jsou ženy i děti. Rebelové, kteří drží východ Aleppa po dobu čtyř let, jsou v současnosti na pokraji porážky. 

 

Před soudem v Jakartě stanul tamní guvernér a křesťan čínského původu Basuki Tjahaja Purnama. Ten v rámci emocionální scény popřel tvrzení o tom, že by měl v minulosti urazit islám. Svoji výpověď doprovázel pláčem. Purnama je prvním nemuslimským guvernérem hlavního města Indonésie za posledních padesát let. Na případ se pohlíží jako na zkoušku náboženské tolerance vůbec nejpočetnějšího muslimského národa. Purnama měl urazit islám zneužitím veršů z koránu. V případě odsouzení mu hrozí až pětiletý trest odnětí svobody. 

 

OSN ukončila kampaň s komiksovou hrdinkou Wonder Woman. Stalo se tak dva měsíce poté, co její nasazení do kampaně vyvolalo pobouření. Superhrdinka byla prohlášena za čestnou velvyslankyní, která měla podpořit postavení žen ve společnosti. Kritikům se nelíbil „sexistický“ vzhled komiksové postavy, který považovali za nevhodný. Proti této kampani lidé sesbírali v rámci petice 45 tisíc podpisů. OSN prozatím neopodstatnila důvody, kvůli nimž projekt s Wonder Woman skončil. Warner Bros a DC Entertainment podporují celoroční kampaň OSN společně s dětskou organizací UNICEF. Usilují o podpoření rovnosti mezi ženami a muži. Díky tomu tak chtějí posílit postavení žen ve společnosti

 

Astronomové z Belfastu pomohly vyřešit velmi vzácnou astronomickou událost. Královská univerzita v Belfastu byla zapojena do evropského projektu, který měl opodstatnit záhadu „mimořádně oslnivého“ světla ve vzdálené galaxii. Američtí vědci loni předpokládali, že světlo pochází z explodující hvězdy. Po deset měsíců dlouhém zkoumání astronomové z Belfastu přišli na jinou skutečnost. Hvězda se přiblížila příliš blízko černé díře a ta ji následně pohltila. 

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Trump nominoval na post ministra zahraničí šéfa Exxonu Foto: ČTK/AP/Alexei Druzhinin: Rex Tillerson a ruský prezident Vladimir Putin

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.