BBC: Trump není podle Obamy způsobilý zastávat funkci prezidenta; boje v okolí Aleppa

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že současný americký prezident Barack Obama prohlásil, že republikánský prezidentský kandidát Donald Trump není způsobilý funkci prezidenta zastávat. BBC si dále všímá toho, že v okolí syrského města Aleppo pokračují vydatné boje.

Současný americký prezident Barack Obama prohlásil, že republikánský prezidentský kandidát Donald Trump není způsobilý funkci prezidenta zastávat. Obama zdůraznil, že nechápe, proč republikáni Trumpa stále podporují, navzdory tomu, že je pro ně mnoho jeho výroků nepřijatelných. Donald Trump na jeho prohlášení reagoval tím, že Obamovo úřadování v Bílém dome označil za katastrofální. Prezidentské volby se budou ve Spojených státech amerických konat osmého listopadu.

 
Dvě významné organizace hájící lidská práva upozorňují, že Austrálie záměrně ignoruje nehumánní zacházení s uprchlíky na ostrovech mimo pevninu. Chce tak podle nich odradit další utečence před cestou do Austrálie. Postupy v táborech na ostrovech považují za nepřijatelné.
 
Bezpečnostní jednotky v Kolumbii při rozsáhlém zátahu zničily sto čtyři laboratoří vyrábějících kokain v džungli na jihovýchodě země. Podle oficiálních zdrojů byla operace součástí nové strategie, která si bere na mušku výrobce a pašeráky, spíše než chudé zemědělce, kteří pěstují koku. Zátahy proběhly v oblastech, kde operují povstalci z hnutí FARC. Vedení hnutí zapojení do obchodu s drogami popírá.
 
Podle jihokorejského ministerstva obrany odpálila Severní Korea z východního pobřeží do moře další zkušební střelu. Severní Korea se nechala slyšet, že vyvodí důsledky z amerického a jihokorejského plánu rozmístit v Jižní Koree moderní protiraketovou ochranu. Severní Korea podle rezoluce Organizace spojených národů nesmí vyvíjet jaderné ani raketové technologie. V uplynulých měsících navzdory zákazu již několik střel odpálila.
 
V Jihoafrické republice se dnes konají regionální volby. Volby podle mnohých ukáží míru podpory obyvatelstva stávajícímu prezidentovi Jacobovi Zumovi. Jeho vládu ohrožují skandály i horší ekonomické prognózy. Strana Africký národní kongres by poprvé od pádu apartheidu v roce 1994 mohla utrpět významnější ztrátu podpory voličů.
 
Prezident Nikaragui jmenoval svoji ženu vice-prezidentkou, která bude po jeho boku kandidovat do listopadových voleb. Daniel Ortega se v nich pokusí potřetí za sebou získat post prezidenta. Již nyní zastává jeho manželka vlivnou pozici hlavní mluvčí vlády.
 
V okolí syrského města Aleppo pokračují vydatné boje. Vládní jednotky tady obléhají povstalecká území. Povstalci se snaží obležení prolomit. V oblasti došlo k masivní explozi bomby umístěné v tunelu pod pozicemi armády. Armáda se snaží povstalcům čelit s podporou ruských náletů. V obléhaných oblastech žije asi čtvrt milionu civilistů.
 
V kanadském Vancouveru začala platit pro zahraniční kupce patnácti procentní daň při nákupu nemovitostí. Její zavedení je součástí snahy o zlepšení dostupnosti bydlení. Daň má zabránit zahraničním investorům, především z Číny, aby svými nákupy nevyháněli ceny příliš vysoko. Ceny nemovitostí ve Vancouveru jsou nejvyšší v celé Kanadě. Průměrná cena domu tady za poslední rok vzrostla o třicet dva procent. Kromě nárůstu cen působí zahraniční investice problémy i proto, že mnoho nemovitostí zůstává prázdných.
 
Ve Spojených státech amerických zemřel držitel Nobelovy ceny za chemii, Ahmed Zewail. V roce 1999 získal cenu za průkopnickou práci na poli femtochemie, studia chemických reakcí ve velmi krátkých časových úsecích. Zewail, původem z Egypta, byl prvním Arabem, který vyhrál Nobelovu cenu za vědu.

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

BBC: Trump není podle Obamy způsobilý zastávat funkci prezidenta; boje v okolí Aleppa Foto: Shutterstock.com: Americký prezident Barack Obama

reklama

Další články

 1. V Londýně otevřeli první restauraci nabízející jídlo z 3D tiskáren

  Byznys ·

  V Londýně koncem července na několik dní otevřela první restaurace na světě, jež zákazníkům nabízí jídla „vytištěná“ na 3D tiskárnách. Podnik s názvem 

  Cena americké ropy WTI kvůli obavám z nadbytečných dodávek surovin klesla pod 40 dolarů

  Byznys ·

  Cena americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) včera klesla o zhruba čtyři procenta a poprvé od dubna se propadla pod částku 40 dolarů za barel. Investoři se o…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.