BBC: Trump naznačil, že americká podpora politiky „jedné Číny“ může skončit

Nově zvolený americký prezident Donald Trump zpochybnil pokračování dosavadní zahraniční politiky Spojených států vůči Číně známé jako politika jedné Číny. Trump v rozhovoru pro televizi Fox News uvedl, že bez ústupků Číny v oblasti obchodu a dalších tématech nevidí, proč by tato politika měla pokračovat. Informovalo o tom rozhlasové vysílání BBC World Service.

Spojené státy respektují čínský postoj vůči Tchajwanu, který Čína vnímá jako odtrženou provincii, od roku 1979. Nově zvolený americký prezident Donald Trump ale uvedl, že bez ústupků Číny v oblasti obchodu a dalších tématech nevidí důvod, proč by tato politika měla pokračovat. Jeho komentáře vyvolaly rozzlobenou odezvu ze strany čínských státních médií. Úvodník v Global Times Trumpa varoval, že „politika jedné Číny nemůže být obchodována“.

Napětí mezi Washingtonem a Pekingem nicméně vzniklo už nedávno poté, co si Trump po zvolení telefonoval s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wenovou. S tchajwanskou hlavou státu žádný americký prezident nebo nově zvolený prezident přímo nemluvil po celá desetiletí. Nově zvolený prezident také na svém Twitteru minulý týden kritizoval Čínu za její měnovou politiku a její aktivity v Jihočínském moři.

________________________________________________________________

BBC dále informuje: 

Venezuelská vláda oznámila, že v průběhu 72 hodin vymění bankovky s nejvyšší hodnotou za mince. Vláda si od toho slibuje, že výměna bankovek pomůže zamezit pašování a pomůže řešit nedostatky jídla a dalších komodit v zemi. Prezident Nicolas Maduro uvedl, že gangy působící v příhraničních oblastech nebudou mít čas bankovky repatriovat. Prezidentovi kritici výměnu bankovek odmítají s tím, že jde zatím o poslední ze série Madurových zoufalých pokusů zvrátit ekonomickou krizi.

 

Británie jako jedna z prvních zemí přijme jednotnou mezinárodní definici antisemitismu. Londýn tak chce účinněji bojovat s nenávistí motivovanými trestnými činy. V Británii žije pátá největší židovská komunita na světě a počet útoků proti jejím členům se za poslední dva roky zvýšil. Podle výňatků z projevu britské premiérky Theresy Mayové využijí novou definici úřady, policie, univerzity a další instituce. Kdokoliv, kdo se podle Mayové proviní podporou a projevy antisemitismu, se bude muset ze svého jednání zodpovídat.

 

Američtí vědci varovali, že v zemské atmosféře stoupá podíl metanu. Metan se do ovzduší dostává jako produkt rozpadu bioplynu nebo jako produkt metabolismu velkých přežvýkavců či z rýžovišť. Patří mezi významné skleníkové plyny zvyšující teplotu atmosféry a je zhruba 20 krát účinnější než oxid uhličitý. Vědci na setkání Americké geofyzikální unie v San Francisku proto varovali, že snahy o boj s klimatickými změnami bude neúčinný, pokud se nebude zaměřovat i na snížení emisí metanu.

 

Teroristé v Nigérii využili dvě sedmileté či osmileté holčičky při sebevražedném útoku na severovýchodě země. Obě k sobě měly připevněný pás s výbušninami, který odpálily na trhu ve městě Maiduguri. Vedle útočnic zahynula při výbuchu jedna osoba, dalších osmnáct lidí bylo zraněno. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil, ale policie podezírá militantní skupinu Boko Haram. Nigerijská armáda v posledních měsících uspěla v boji proti extremistům z Boko Haram, skupina však je stále schopná zorganizovat podobné útoky.

 

Víkendové parlamentní volby v Rumunsku vyhrála podle očekávání s velkým náskokem Sociálnědemokratická strana, jejíž vláda padla před rokem v důsledku tragického požáru v bukurešťském nočním klubu. Ukazují na to průzkumy u voličů po odchodu z volebních místností.  Vítěz voleb již dal najevo, že začne jednat o vytvoření vlády se svým dlouhodobým spojencem, Aliancí liberálů a demokratů pro Evropu. Podle průzkumů získali sociální demokraté kolem 45 procent hlasů. V kampani mimo jiné slibovali zvýšit mzdy a důchody. Rumunsko zůstává jednou z nejchudších zemí Evropské unie.

 

 

Zdroj: BBC

 

 

BBC: Trump naznačil, že americká podpora politiky „jedné Číny“ může skončit Foto: Donald TRUMP; Zdroj: Joseph Sohm / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.