BBC: Trump bude prezidentem, potvrdilo hlasování volitelů

Republikán Donald Trump v pondělí získal více než 270 hlasů volitelů, a překročil tak hranici potřebnou pro zvolení prezidentem Spojených států. Hlasování volitelů je formalitou a koná se tradičně zhruba měsíc a půl po listopadové přímé volbě prezidenta. Podle BBC se však nad letošním hlasováním vznášelo tvrzení, že se ruští hackeři pokusili ovlivnit prezidentské volby.

Trump výsledek hlasování volitelů přivítal a uvedl, že „chce tvrdě pracovat a být prezidentem všech Američanů“. Do funkce nastoupí republikán Trump jako 45. prezident v lednu příštího roku.
Mnoho lidí v pondělí po celých USA demonstrovalo a vyzývalo volitele, aby Trumpovi svůj hlas nedávali. Volitelé dostávali v uplynulých dnech také záplavu textových zpráv a e-mailů s touto výzvou. 
Hlasy Texasu nakonec posunuly Trumpa přes hranici 270 volitelů, a to navzdory tomu, že dva volitelé hlasovali proti němu. The New York Times uvádí, že čtyři demokratičtí volitelé dali svůj hlas někomu jinému než kandidátce Demokratické strany Hillary Clintonové.
________________________________________________________________

BBC dále informuje: 

V centru Berlína vjel včera večer do lidí nakupujících na vánočním trhu kamion. Zabil 12 lidí a zranil dalších 48 osob, z nichž některé jsou ve vážném stavu. Německý ministr vnitra Thomas de Maiziere uvedl, že mnoho důkazů ukazuje na teroristický útok. Podle německých médií řídil nákladní vůz muž, který do země přišel letos jako uprchlík z Afghánistánu nebo Pákistánu. Nákladní vůz vjel kolem 20:00 na vánoční trh na náměstí u Pamětního kostela císaře Viléma. Tržištěm projel vysokou rychlostí v délce asi 50 až 80 metrů. Policie zadržela podezřelého asi dva kilometry od místa činu.

 

Vyšetřovatelé pátrající po troskách ztraceného letounu malajsijských aerolinek z letu MH370 oznámili, že v prohledávané oblasti zřejmě trosky letadla neleží. Mohly by však prý být dále na sever. Lodě nyní prohledávají část Indického oceánu v šíři asi 120 tisíc kilometrů čtverečních. Zatím vrak nalezen nebyl a pátrací akce má podle plánu skončit počátkem příštího roku. Na palubě letadla mířícího z Kuala Lumpuru do Pekingu, které zmizelo v roce 2014, bylo 239 lidí.

  

Turecký policista zastřelil v hlavním městě Ankaře ruského velvyslance Andreje Karlova. Útočník, identifikovaný jako dvaadvacetiletý člen místní pořádkové policie, dal po útoku najevo, že jde o pomstu za syrské Aleppo, které bylo v minulých týdnech terčem bombardování především ruského letectva. K útoku na velvyslance došlo den poté, co se v Turecko protestovalo proti ruské podpoře syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi. Atentát se odehrál v galerii moderního umění, kde ruské velvyslanectví zahajovalo výstavu fotografií. Pachatel v černém obleku zaútočil na diplomata během jeho projevu. Turecký prezident Erdogan uvedl, že šlo o čin namířený proti rusko-tureckým vztahům. Dodal, že telefonicky hovořil se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Oba státníci se prý shodli, že šlo o provokaci.

 

Rada bezpečnosti OSN přijala rezoluci vyzývající mírové sbory k monitorování masových evakuací osob z povstalci kontrolovaných čtvrtí syrského Aleppa. Od čtvrtka podle předběžných odhadů město opustilo 13.000 lidí. V oblasti je stále uvězněno v katastrofálních podmínkách asi 7000 lidí. Dohoda o evakuaci se týká také oblastí v provincii Idlib, které kontrolují vládní síly, ale jsou v obklíčení povstalců. Syrský zástupce při OSN uvedl, že vzniká plán na mírové rozhovory, které se budou konat zřejmě počátkem února.

 

Francouzský soud v pondělí usvědčil šéfku Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeovou z nedbalosti, v jejímž důsledku bývalá francouzská ministryně financí připravila francouzský stát o peníze. Z osobního obohacení na úkor státu ji obžaloba nevinila. Trest soud šéfce Mezinárodního měnového fondu neuložil. Laagardeová, která několikrát uvedla, že se cítí nevinná, se prý proti verdiktu neodvolá. Vedení mezinárodního měnového soudu v reakci na verdikt soudu Lagardeové opět vyslovilo plnou důvěru.

 

 

Zdroj: BBC

 

 

BBC: Trump bude prezidentem, potvrdilo hlasování volitelů Foto: Donald TRUMP; Zdroj: lev radin / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Gazprom čeká letos rekordní vývoz plynu

  Byznys ·

  Ruský plynárenský gigant Gazprom očekává, že v letošním roce vyveze do zemí mimo země bývalého Sovětského svazu 180 miliard metrů krychlových plynu. V pondělí to uvedl…

 2. Letos došlo k nejvíce střetům aut se zvěří

  Společnost ·

  Na silnicích letos došlo skoro k devíti tisícům nehodám srážkou se zvěří, podle statistik je to tedy každá desátá havárie. Tato čísla bohužel ukazují na negativní tren…

 3. Palata: Polská vláda překročila Rubikon

  Společnost ·

  Polsko zažívá největší politickou krizi od roku 1990. Protivládní demonstrace zde začaly v pátek poté, co vládní strana Právo a spravedlnost navrhla omezit novinářům v…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.