BBC: Trump a Clintonová mají srovnatelnou podporu voličů; jihokorejská politická krize

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že mají týden před americkými prezidentskými volbami oba kandidáti srovnatelnou podporu voličů. Hillary Clintonová a Donald Trump se nyní soustředí na takzvné swingové státy. BBC si dále všímá, že jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje jmenovala nového premiéra a ministra financí. Prezidentka totiž čelí obvinění, že se nechala ovlivnit ve prospěch osobních zájmů své dlouholeté poradkyně. 

Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje jmenovala nového premiéra a ministra financí. Nepředpokládá se, že by mělo dojít k zásadnímu obratu v politice. Důvodem změn je skandál, který ohrožuje její vládu. Prezidentka čelí obvinění, že se nechala ovlivnit ve prospěch osobních zájmů své dlouholeté přítelkyně. Ta byla zadržena v pondělí. V souvislosti se skandálem proběhla policejní prohlídka v osmi bankách. Údajně měla zpronevěřit peníze, využívat svého blízkého vztahu s prezidentkou k tomu, aby vyvíjela nátlak na firmy a nutila je finančně přispívat spřízněným fondům. Dále měla zasahovat do státních záležitostí a mít přístup k tajným dokumentům.

 

Irácké jednotky poprvé vstoupily na předměstí Mosulu. Armáda se snaží z města na severu země vyhnat bojovníky takzvaného Islámského státu. Premiér v pondělí uvedl, že ve městě je podle odhadů asi tři až pět tisíc bojovníků. Pokud se podle jeho slov nevzdají, zemřou. Mosulu se zmocnili v červnu 2014.

 

Týden před prezidentskými volbami ve Spojených státech amerických mají podle předvolebních průzkumů oba kandidáti srovnatelnou podporu voličů. Demokratka Clintonová při svém vystoupení na Floridě varovala voliče, že její sok šikanuje ženy. Republikánský kandidát Trump při projevu v Pensylvánii kritizoval reformu zdravotnictví současného prezidenta Baracka Obamy. Clintonovou označil za zkorumpovanou a uvedl, že by americké zdravotnictví zničila jednou provždy.

 

Venezuelský parlament, který vede opozice, odložil symbolický proces proti prezidentovi. Ten měl začít v úterý. Papež František vyzval obě strany k jednání. Od neděle tak probíhají rozhovory zprostředkované Vatikánem. Od té doby bylo propuštěno z vazby několik příslušníků opozice. Opozice zrušila protestní pochod plánovaný na čtvrtek. Venezuela čelí hospodářské krizi. Opozice z ní viní stávajícího prezidenta Nicoláse Madura.

 

Nevládní organizace hájící lidská práva Human Rights Watch vyzvala mezinárodní komunitu, aby vyvinula tlak na Gambii. Podle organizace zde před prezidentskými volbami, které se budou konat na začátku prosince, dochází k represi opozice.

 

V Nigeru došlo ke střetu mezi farmáři a kočovnými pastevci. Při potyčkách zemřelo téměř dvacet lidí. Konflikt se rozpoutal na jižní hranici s Nigérií kvůli tomu, že zde stáda kočovných pastevců zničila úrodu.

 

Ke střetu mezi křesťany z Eritrey a afghánskými muslimy v uprchlickém táboře v Calais přezdívaném „Džungle“ byla přivolána policie. Francie nechala tábor nedávno vyklidit. V provizorních ubytovnách zde ale stále zůstává asi patnáct set nezletilých.

 

Podle čínských státních médií zemřelo všech třicet tři horníků, kteří zůstali po pondělní důlní explozi na jihozápadě Číny uvězněni pod zemí. Všechna těla byla nalezena. Výbuch vedl ke zřícení některých pozemních chodeb a nahromadění jedovatých plynů.

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Trump a Clintonová mají srovnatelnou podporu voličů; jihokorejská politická krize Foto: chrisdorney / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Jak se Airbus stal létající legendou

  Byznys ·

  Evropský výrobce letadel Airbus minulý měsíc překročil významný milník. Singapurským aerolinkám dodal své 10 000. letadlo. Je to o to impozantnější, když letos slaví j…

 2. Kolik vědy se vejde do tří minut?

  ·

  Věda potřebuje neustále nové talenty. Jednou z cest, jak pro ni mladé lidi nadchnout, je skrze její popularizaci. Prostředkem, který jde tomuto trendu naproti, jsou na…

 3. BBC: Čína představila svou novou stíhačku J-20

  Společnost ·

  Čína poprvé veřejně představila svou novou stíhačku J-20. Stroj s dlouhým doletem a schopností vyhnout se radarům armáda představila na letecké show v jihočínském měst…

 4. Osm letišť, kde si dlouhé mezipřistání užijete

  Společnost ·

  Při cestování není snad nic horšího než mít dlouhá mezipřistání. Nepohodlné letištní sedačky a předražené restaurace v takových časech na náladě nepřidají. Na některýc…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.