BBC: Trudeau vyzval papeže, aby se omluvil domorodým indiánům

Kanadský premiér Justin Trudeau vyzval v rámci jeho návštěvy Vatikánu papeže Františka, aby se omluvil domorodým indiánům za špatné zacházení s jejich dětmi. Důvodem pro omluvu byly podle BBC World Service internátní školy, které se snažily násilně převychovávat děti indiánů a zakazovaly jim například používat vlastní jazyk a kulturní zvyklosti. 

Kanadský premiér Justin Trudeau vyzval papeže Františka k tomu, aby se omluvil domorodým indiánům za špatné zacházení s jejich dětmi.

Od roku 1880 byly v Kanadě zakládány internátní školy, v nichž se děti domorodých indiánů měly sžít s kanadskou společností. Poslední z nich byla uzavřena v roce 1996. Od této doby bylo okolo 150 tisíců domorodých dětí násilně odebráno ze svých rodin k převýchově do církevních internátních škol. Tam musely respektovat zákaz používání jejich vlastního jazyka nebo užívání osvojených kulturních zvyklostí. 

Kanadský předseda vlády se sešel s papežem Františkem ve Vatikánu v pondělí v rámci jeho cesty na summit ekonomicky nejsilnějších světových mocností G7. 

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Cyklon Mora zasáhl jihovýchodní pobřeží Bangladéše. Doprovázejí jej silné deště a vítr o rychlosti přesahující 117 kilometrů za hodinu. Bangladéš evakuuje přes milion lidí. Jihovýchodní přístavní města spustila nejvyšší výstražný systém úrovně nebezpečí 10. Očekává se, že Mora udeří i v některých částech Indie a Barmy. K vytvoření cyklonu došlo po silných deštích na Srí Lance, které způsobily povodně a sesuvy půdy. Běsnění přírody si dosud vyžádalo nejméně 180 obětí na životech. Nejhorší záplavy za posledních 14 let postihly na ostrově přes půl milionů lidí. Více než 100 osob se pohřešuje.

 

V Moskvě zemřelo nejméně 11 lidí poté, co ruské hlavní město zasáhla silná bouře. Ta vyvrátila stovky stromů. Více než 50 lidí si vyžádalo lékařské ošetření. Podle informací z médií došlo důsledkem silných větrů, krupobití a prudkého deště k poškození elektrických kabelů. Vítr dosahoval rychlosti přes 110 kilometrů za hodinu. Meteorologové toto počasí označili za extrémně vzácné. 

 

Francouzský prezident Emmanuel Macron prohlásil, že v rámci jeho prvních rozhovorů s ruským protějškem Vladimirem Putinem učinil „upřímnou výměnu“ názorů. Diskuze se točila okolo „neshod“ a uskutečnila se v luxusním paláci Versailles poblíž Paříže. Macron uvedl, že chce spolupracovat s Ruskem na konfliktu v Sýrii a v boji proti terorismu. Putin mezitím prohlásil, že hodlá posílit hospodářské vazby s Francií po omezeních, k nimž došlo během posledních let.

 

Aerolinie British Airways v úterý plně obnovily svůj letový řád. Stalo se tak poté, co došlo k výpadkům v jejich IT systémech, které si o víkendu vyžádaly zrušení tisíce letů. Letecká společnost oznámila, že jejich IT systémy jsou v současnosti opět funkční a na letištích Heathrow a Gatwick dochází ke kompletnímu obnovení provozu letového řádu.

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Trudeau vyzval papeže, aby se omluvil domorodým indiánům Foto: Art Babych / Shutterstock.com: Kanadský premiér Justin Trudeau

reklama

Další články

 1. Travolta daroval své letadlo australskému muzeu

  Společnost ·

  Americký herec John Travolta se rozhodl darovat své letadlo Boeing 707 australskému muzeu. Coby pilot s ním nalétal tisíce kilometrů. Letoun však podle něj potřebuje o…

 2. BBC: KLDR odpálila třetí raketu ve třech týdnech

  Společnost ·

  Severní Korea odpálila balistickou raketu krátkého doletu. Podle rozhlasového vysílání BBC World Service Jde o třetí úspěšný test během tří posledních týdnů. Podle poz…

 3. Macron přijme Putina ve Versailles

  Společnost ·

  Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes přijme hlavu ruského státu Vladimira Putina. Oba politici se setkají v paláci ve Versailles u příležitosti zahájení výstavy …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.