BBC: Útok na uprchlický tábor v Jordánsku; zadržení muže, který plánoval útoky na Euru

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že při útoku na kancelář jordánských zpravodajských důstojníků v palestinském uprchlickém táboře zemřelo nejméně 5 lidí. Incident byl tamními úřady označen za teroristický útok. BBC si dále všímá, že na ukrajinsko-polských hranicích policie zadržela Francouze, který plánoval masové útoky na fotbalovém šampionátu Euro 2016. Našli se u něj střelné zbraně, rozbušky a několik desítek kilo trhaviny.

Nejméně pět lidí zahynulo při útoku na kancelář jordánských zpravodajských důstojníků v palestinském uprchlickém táboře na okraji hlavního města Ammánu. Incident byl tamními úřady označen za teroristický útok. Alespoň tři z pěti zabitých byli zpravodajští důstojníci, jak dále doplnily úřady. K útoku došlo v rozlehlém táboře Baqaa severně od Ammánu asi v 7 hodin místního času. Podobné útoky jsou v Jordánsku vzácné.

 

Irácká vláda byla vyzvána, aby vyšetřila, zda byli civilisté zadržení při bojích o Fallúdžu mučeni šíitskými milicionáři. Skupina asi šesti set iráckých mužů, kteří byli propuštěni v neděli poté, co byli zadrženi, když vládní jednotky v uplynulém týdnu znovu dobyly město severně od Fallúdži, vypověděla, že byla během výslechů mučena. Propuštění vykazovali známky těžkého mučení a čtyři lidé svým zraněním podlehli.

 

Ukrajinská bezpečnostní agentura SBU oznámila, že Francouz, který byl minulý měsíc zadržen z důvodu ukrývání velkého množství zbraní, plánoval masové útoky na fotbalovém šampionátu Euro 2016. Pětadvacetiletý muž, který byl francouzskými sdělovacími prostředky identifikován jako Gregoire M., byl zadržen na ukrajinsko-polských hranicích. Šéf SBU Vasyl Hrycak uvedl, že muž ultranacionalistického smýšlení plánoval 15 útoků. Podle Hrycaka nashromáždil množství střelných zbraní, rozbušek a 125 kg TNT.   

 

Protikorupční úřad se sídelm v Londýně odhalil, že Talibán a další militantní skupiny v Afghánistánu získávají miliony dolarů ročně z příjmů z nelegální těžby. Dále obvinil některé z afghánských vládních úředníků, že z tohoto obchodu nelegálně profitují. Těžba je jedním z nejdůležitějších afghánských zdrojů příjmů. Militantní skupiny se zaměřují na těžbu lazuritu v podobě ultramarínu v provincii Badachšán.

 

Úzkostným stavům by se v rámci výzkumu duševního zdraví mělo věnovat více prostoru. Vyplývá to ze závěrů globální studie těchto poruch. Jsou totiž mnohem častější, než si myslíme a jsou závažným zdravotním problémem. Vědci z univerzity v Cambridge uvedli, že nejrizikovější skupinu tvoří ženy, dále obecně mladí lidé do 35 let věku a osoby se zdravotními problémy. Podle odhadů je úzkostnou poruchou postižen každý čtvrtý člověk ze sta. Na základě 48 studií bylo zjištěno, že v Evropské unii zasáhnou úzkostné poruchy každoročně více než 60 milionů lidí.

 

Po sečtení téměř devadesáti procent volebních hlasů v peruánských prezidentských volbách se ukazuje, že ekonom Pedro Pablo Kuczynski velmi těsně vede před svou soupeřkou Keiko Fujimoriovou. Ta přitom byla dlouhodobou favoritkou. Oba z kandidátů razí podobnou hospodářskou politiku, nicméně mnozí voliči se neztotožňují s představou dalšího Fujimoriho v prezidentském úřadě, zvláště když si připomínají otce současné kandidátky, Alberta Fujimoriho. Ten v zemi vládl v devadesátých letech a dnes si odpykává trest za zločiny proti lidskosti. Kuczynski naproti tomu čelí kritice, že zastupuje zájmy elity. 

 

V Americe byl zahájen kontroverzní výzkum, jehož cílem je v těle prasat “vypěstovat” lidské orgány. Měl by pomoci vyřešit nedostatek orgánů k transplantacím. Výzkum, při němž jsou do prasečích embryí vstřikovány lidské kmenové buňky, provádí vědecký tým v Kalifornii. Prvním krokem by mělo být vytvoření slinivky. Vyvolává však mnohé otázky o etických důsledcích a objevují se obavy, že by lidské buňky mohly migrovat do vyvíjejícího se prasečího mozku.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

BBC: Útok na uprchlický tábor v Jordánsku; zadržení muže, který plánoval útoky na Euru Foto: Melih Cevdet Teksen / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Hitem v USA jsou kurzy sebeovládání

    Byznys ·

    Někteří lidé, když se rozzuří do nepříčetnosti, mají více než ostatní problém svůj vztek zvládnout. Ničí hotelové pokoje, zastaví klidně uprostřed dálnice, aby vynadal…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.