BBC: Tisíce Katalánců vyšly do ulic podpořit bývalého souzeného prezidenta

V ulicích Barcelony se shromáždily tisíce příznivců bývalého prezidenta Katalánska Artura Mase. Ten podle BBC World Service v pondělí stanul před soudem kvůli obžalobě z občanské neposlušnosti v souvislosti s neoficiálním hlasováním z listopadu 2014. 

Tisíce příznivců bývalého prezidenta Katalánska Artura Mase se shromáždily v ulicích Barcelony, kde v pondělí Mas stanul před soudem. Je obžalován z občanské neposlušnosti v souvislosti s neoficiálním hlasováním z listopadu 2014, kdy Katalánsko usilovalo o nezávislost na Španělsku. Hlasování se konalo přes nesouhlasný verdikt španělského ústavního soudu.
Obžaloba žádá, aby byl diskvalifikován pro úřad na 10 let. Proces, v němž jsou obviněni i další členové bývalé katalánské vlády, využívají příznivci nezávislosti Katalánska na Španělsku. Současná španělská vláda Katalánsku v září slíbila nové hlasování o nezávislosti.

Stíhání čelí rovněž jeho zástupkyně Joana Ortegová a bývalá katalánská ministryně školství Irene Rigauová. Obě dvě ženy čelí obvinění z občanské neposlušnosti a zneužívání veřejných prostředků.

_________________________________________________________

BBC si dále všímá toho, že:

Americký prezident Donald Trump zostřil kritiku soudu, který zablokoval prezidentský dekret zakazující vstup občanů ze sedmi muslimských států do USA. Uvedl, že „pokud se něco stane, mají Američané vinit soudy“. Americký prezident také oznámil, že vyzval pohraničníky k důkladným kontrolám osob vstupujících na americké území. Platnost Trumpova dekretu, který zakazuje vstup občanů sedmi muslimských zemí do USA, zatím zůstává pozastavena. Odvolací soud v San Francisku o víkendu zamítl žádost ministerstva spravedlnosti, aby okamžitě obnovil platnost prezidentského dekretu. Blokování dekretu má podle soudu trvat do doby, než justice prozkoumá stížnost, kterou proti Trumpovu dekretu podal generální prokurátor státu Washington.
 
Napříč Rumunskem demonstrovalo přes půl milionu lidí proti výnosu, kterým rumunská vláda chtěla odstranit postih za některé korupční trestné činy a za zneužívání úředního postavení. Vláda nařízení zrušila a dekret pozměnila a poslala do parlamentu. Masivní demonstrace v Bukurešti a dalších městech přesto pokračují. Část demonstrantů nyní požaduje odstoupení vlády. Poslední vlna demonstrací je v zemi největší od pádu komunismu v roce 1989.
 
Tým New England Patriots získal pátý titul v zámořské lize amerického fotbalu. V jednapadesátém finálovém zápase Super Bowl, kterým vrcholí play-off NFL, porazil Atlantu 34:28 po prodloužení, přestože prohrával už 3:28. Podle statistik šlo o největší obrat v historii Super Bowlu.
 
Vyšetřování skandálu kolem sexuálního zneužívání ze strany institucí v Austrálii ukázalo, že se na něm mezi lety 1950 a 2010 podílelo sedm procent katolických kněží. V rámci jednoho řádu bylo ze zneužívání obviněno 40 procent duchovních, uvedla Královská komise provádějící šetření. Podle ní se přihlásilo přes 4400 osob, které se prohlásily za oběti zneužívání mezi lety 1980 a 2015. Průměrný věk zneužitých dívek byl podle komise 10,5 let a 11,5 roku u chlapců.
 
Vědci vyzvali k okamžitému zásahu proti šíření škůdce, který napadá úrodu kukuřice v Africe a rychle se šíří napříč kontinentem. Motýl druhu Blýskavka kukuřičná žije v Severní a Jižní Americe a v Africe se objevil poprvé loni. Vědci se nyní obávají, že by se mohl rozšířit i do oblasti Středozemního moře a do Asie.
 
Podle Marine Le Penové ohrožuje Francii nejvíce ekonomická globalizace a islámský fundamentalismus. Le Penová to uvedla v projevu na víkendovém shromáždění Národní fronty v Lyonu a odstartovala tak svou oficiální předvolební kampaň před prezidentskými volbami. Ty se ve Francii uskuteční 23. dubna a 7. května. Očekává se, že Le Penová zvítězí v prvním, nikoliv však v druhém a rozhodujícím Kole voleb.
 
 
Zdroj: BBC
BBC: Tisíce Katalánců vyšly do ulic podpořit bývalého souzeného prezidenta Foto: ČTK/ZUMA/Jordi Boixareu

reklama

Další články

  1. EET ohrožuje existenci desítek trafik

    Byznys ·

    Zavedení povinnosti elektronické evidence tržeb (EET) nutí několik desítek trafikantů přemýšlet o ukončení jejich činnosti. Většinou to zvažují menší nezávislí živnost…

  2. 3D televize končí, už se nebudou vyrábět

    Tech ·

    Televize s technologií 3D jsou, jak se zdá, za zenitem. Žádné hlavní technologické firmy už nevyrobí televizní soupravu, která by byla schopná ukázat pořady a filmy ve…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.