BBC: Tillerson obvinil syrskou vládu z „brutálního a neskrývaného barbarství“

Spojené státy a další světové mocnosti kritizují syrskou vládu v čele s prezidentem Bašárem Asadem za chemické útoky, k nimž mělo dojít v syrské provincii Idlib. Americký ministr zahraničí Rex Tillerson obvinil například syrskou vládu z „brutálního neskrývaného barbarství“. Útok podle BBC World Service připravil o život 58 lidí, mezi nimiž figuruje 11 dětí. 

Rada bezpečnosti OSN svolává nouzové rozhovory poté, co v Sýrii došlo k podezření na chemický útok, který si vyžádal desítky obětí a raněných.

Útok cílený na severozápadní syrské město Chán Šajchún v provincii Idlib sklidil zuřivou mezinárodní kritiku v čele se Spojenými státy a dalšími světovými mocnostmi. Ty syrskou vládu obviňují za způsobenou smrt 58 lidí, mezi nimiž figuruje i 11 dětí.

Syrští představitelé ovšem použití chemických zbraní nadále popírají. Americký prezident Donald Trump ve svém prohlášení odsoudil počínaní, které nazval za „ohavné činy“ způsobené vládou syrského prezidenta Bašára Asada. Americký ministr zahraničí Rex Tillerson zase obvinil syrskou vládu z „brutálního neskrývaného barbarství“.

________________________________________________________________

BBC si dále všímá toho, že:

Severní Korea odpálila další balistickou raketu. Jižní Korea uvedla, že KLDR raketu odpálila z okolí východně situovaného přístavního města Sinpcho do Japonského moře. Jihokorejské ministerstvo obrany informovalo o tom, že raketa doletěla asi 60 kilometrů daleko. Další tato aktivita ze série podobných balistických testů přichází v předvečer návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga ve Spojených státech, kde se setká se svým protějškem Donaldem Trumpem. Oba dva státnici budou mimo jiné diskutovat právě o tom, jak udržet na uzdě severokorejský jaderný a raketový program.

 

Francouzská krajně pravicová politička a předsedkyně Národní fronty Marine Le Penová se dostala do křížové palby svých protikandidátů během druhé živé televizní diskuze. Stalo se tak v rámci probírání evropské otázky. Podle středového politika Emmanuel Macrona nacionalistické návrhy Le Penové vyvolají „ekonomické válčení“. Snesla se ovšem na ní kritika i z pravé strany, kde jí bylo vyčítáno, že není dostatečně tvrdá ohledně členství Francie v Evropské unii. Le Penová přislíbila obnovení kontroly hranic Francie a zrušení eura. Rovněž se postavila za referendum, které má rozhodnout o setrvání „galského kohouta“ v EU.

 

Australská policie zabavila největší množství metamfetaminu neboli pervitinu v historii. Policisté objevili 903 kilogramů drogy. Na ulici se toto množství pohybuje v hodnotě 898 milionů dolarů. Řekl ministr spravedlnosti Michael Keenan. Drogy byly ukryty mezi palubkami v zásilce zaslané do Melbourne. Dva muži čelí obvinění z trestných činů pojících se k obchodování s drogami.

 

Spojené státy se v úterý rozhodly zrušit podporu Populačního fondu OSN. Toto opatření přitom může předznamenat katastrofu pro světově nejvíce ohrožené rodiny. Generální tajemník OSN Antonio Guterres řekl, že tento krok USA bude mít „ničivé účinky na zdraví žen a dívek. V celkovém rozpočtu pro rok 2017 zmizí 32,5 milionů dolarů. Americký prezident Donald Trump tak učinil jeden ze svých slibovaných finančních škrtů směřujících na bedra Organizace spojených národů.

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Tillerson obvinil syrskou vládu z „brutálního a neskrývaného barbarství“ Foto: ČTK/AP/Uncredited

reklama

Další články

  1. Bombový útok v Petrohradu má nejméně 11 obětí

    Společnost ·

    Nejméně 11 mrtvých a pět desítek zraněných si dnes vyžádal výbuch trhaviny v petrohradském metru. Policie explozi vyšetřuje jako teroristický čin, ale nevylučuje ani j…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.