BBC: Theresa Mayová příští týden spustí proces brexit

Britská premiérka Theresa Mayová příští středu oficiálně oznámí Evropské unii, že Velká Británie opouští evropské společenství. Podle BBC World Service dále uvedla, že napíše dopis zbývajícím 27 státům unie . Dodala, že Downing Street očekává, že jednání začnou tak rychle, jak to bude možné.

Ve středu 29. března spustí Mayová proces brexitu. Tento krok přichází devět měsíců poté, co si britští obyvatelé odhlasovali odchod z Evropské unie v referendu. Pro bylo 51,9 % voličů, pro setrvání se vyslovilo 48,1 %. Na základě článku 50 lisabonské smlouvy není povoleno jednání o podmínkách odchodu a budoucích vztazích, dokud Spojené království formálně neinformuje EU o tom, že společenství opouští.

Přesný termín aktivace článku 50 lisabonské smlouvy o odchodu členské země z evropského bloku, kterou v daném případě začnou rozhovory Londýna a Bruselu o podmínkách takzvaného brexitu, dosud znám nebyl. Mayová dala pouze na vědomí, že se tak stane do konce března.

Pokud vše půjde podle stanoveného dvouletého harmonogramu jednání, k brexitu by mělo dojít v březnu 2019. Vedoucí představitelé EU prohlásili, že chtějí uzavřít jednání do 18 měsíců.

________________________________________________________________

BBC dále informuje: 

Dva ředitelé amerických tajných služeb uvedli, že jsou připraveni před Kongresem vypovídat o možných vazbách mezi Ruskem a prezidentem Donaldem Trumpem. K této spolupráci mělo údajně dojít v předvolební prezidentské kampani. Představitelé tajných služeb se budou rovněž zabývat prohlášením Trumpa, podle něhož jej měl bývalý americký prezident Barack Obama odposlouchávat. Ředitel FBI James Comey a vrchní admirál NSA Mike Rogers budou v rámci slyšení vypovídat před výborem pro zpravodajskou činnost amerického Kongresu. Trump toto vyšetřování označil za „totální hon na čarodějnice“. Rusko rovněž popírá jakýkoli pokus o ovlivnění amerických prezidentských voleb.

  

Prezident společnosti Uber Jeff Jones podal rezignaci. Americkou nadnárodní firmu tak opouští po necelých šesti měsících. Zdroj z alternativní taxislužby uvedl, že rezignace byla „naprosto neočekávaná“. Na veřejnosti se objevily domněnky, že Jones byl frustrovaný z toho, že jej společnost nevybrala do nominace na nového ředitele provozu. Zpráva technologického portálu Recode naproti tomu rezignaci odůvodňuje tím, že Jones opustil Uber kvůli přetrvávajícím problémům pojícím se k sexismu a sexuálnímu obtěžování.

 

V pekingském Chrámu nebes se na zásobníky s toaletním papírem nainstaloval systém, který je schopen rozpoznat tvář lidí. Toto opatření má odhalit, jaký člověk použil příliš toaletního papíru. O novince informovala zpráva v místních médiích. Oblíbenou turistickou atrakci údajně navštěvují lidé, kteří si berou domů značné množství toaletního papíru.

 

Norsko je nejšťastnějším státem na Zemi. Informace vycházejí z údajů OSN, podle nichž Norsko tak na první pozici předstihlo Dánsko. Na vrcholu žebříčku nejvíce šťastných národů figurují Dánsko, Island, Švýcarsko a Finsko. Na posledním místě naopak skončila Středoafrická republika. V přední části tabulky se umístily Spojené státy americké společně se zeměmi západní Evropy. Na nejhorších příčkách se podle předpokladů umístily země subsaharské Afriky a státy postižené konflikty. Sýrie skončila na 152. místě z celkových 155 zemí. Jemen a Jižní Súdán, které se potýkají s hladomorem, zase obsadily 146. a 147. místo. Tato zpráva vyšla u příležitosti Světového dne štěstí, který se váže k dnešnímu dni tedy 20. březnu. 

 

Nejméně 18 lidí, mezi nimiž figurovali především středoškolští studenti, zemřeli poté, co se na ně z populárního vodopádu v ghanském městě Kintampo zřítil strom, který pravděpodobně vyvrátila bouře. Policejní náčelník Owusu Boampong uvedl, že studenti plavali pod vodopádem během bouře. Dalších dvacet lidí je zraněno. V současnosti podstupují léčbu v místních nemocnicích.

 

 

Zdroj: BBC

 

 

BBC: Theresa Mayová příští týden spustí proces brexit Foto: Theresa MAYOVÁ; Zdroj:Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Od koučinku čekejte dřinu i respekt

  Byznys ·

  Stále více lidí, kteří ve svém životě chtějí dosáhnout změny a osobního rozvoje, si na pomoc zvou profesionální kouče. Na rádiu Zet jsme se proto zeptali specialisty n…

 2. Kosmonauty NASA čeká série tří směn v ISS

  ·

  Členové posádky Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) se v nadcházejících týdnech chystají na sérii tří pracovních směn vně orbitálního komplexu. Na svém webu to uvedla a…

 3. Norsko chce postavit první lodní tunel na světě

  Tech ·

  Norsko díky svému Lærdalskému tunelu drží prvenství v délce silničních tunelů. Nyní si chce připsat další. Země se snaží jako první na světě postavit tunel pro lodě, k…

 4. Severní Korea testovala nový raketový motor

  Společnost ·

  Severní Korea provedla test nového raketového motoru. V neděli to agenturám Reuters a AFP oznámily severokorejská média. Zkoušce, která podle státních médií KLDR zname…

 5. Ve věku 84 let zemřel kardinál Miloslav Vlk

  Společnost ·

  Ve věku 84 let v sobotu zemřel kardinál Miloslav Vlk. Informoval o tom pražský arcibiskup Dominik Duka. Vlk trpěl rakovinou plic s metastázami do kostí. …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.