BBC: Texaský zákon o prokazování totožnosti voličů porušuje zákon; republikáni vypískali Cruze

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že americký federální soud rozhodl o tom, že texaský zákon o prokazování totožnosti voličů porušuje volební zákon. BBC si dále všímá toho, že republikáni na stranickém sjezdu ve Spojených státech amerických dali při projevu neúspěšného uchazeče o nominaci strany na křeslo prezidenta, Teda Cruze, najevo svoji nevoli. 

Republikáni na stranickém sjezdu ve Spojených státech amerických dali při projevu neúspěšného uchazeče o nominaci strany na křeslo prezidenta, Teda Cruze, najevo sou nevoli. Vyčítají mu, že oficiálně nepodpořil Donalda Trumpa v jeho kandidatuře. Tato skutečnost ukazuje na trvající rozkol uvnitř strany. Na sjezdu ve čtvrtek promluví Mike Pence, který kandiduje po Trumpově boku na post viceprezidenta.
 
Americký federální soud rozhodl, že texaský zákon o prokazování totožnosti voličů porušuje volební zákon. Přísná pravidla podle soudu diskriminují při volbách ve státě Texas chudší obyvatele, Afroameričany a Hispánce. Značný počet obyvatel Texasu nemá patřičný průkaz, který by jim umožnil volit.
 
Americké ministerstvo spravedlnosti se snaží získat miliardu dolarů od malajsijského státního fondu. Ministerstvo Malajsii viní ze špatného hospodaření s penězi ve fondu. Fond hospodařil s veřejnými prostředky, a obvinění se tak týká malajsijského premiéra. Ten v minulosti vinu popřel.
 
Spojené státy americké a jejich spojenci v koalici bojující proti takzvanému Islámskému státu se dohodly na strategii boje proti této skupině. Pokusí se bojovníky zahnat do jejich největších bašt v Iráku a Sýrii. Uvedl to americký ministr obrany. Varoval zároveň, že se tím ale nepodaří eliminovat násilnou ideologii skupiny a možnost, že podnikne útoky jinde ve světě. Džihádistická skupina ztratila značnou část svého území. V Sýrii a Iráku ale stále kontroluje rozsáhlou plochu.
 
Světová antidopingová agentura včera zrušila pozastavení licence laboratoři v brazilském Riu de Janeiru. Laboratoř tak bude moct provádět antidopingové testy na srpnových Olympijských hrách. Pokud by laboratoř nezískala zpátky svou licenci, hrozilo, že bude vzorky nutné vozit do Evropy. V Jižní Americe jsou pouze dvě laboratoře, které testování provádějí. Druhé z nich byla licence rovněž pozastavena kvůli nevyhovujícímu vybavení.
 
Vláda v Mali prodloužila na dalších deset dní stav nouze, který vyhlásila po útoku na vojenskou základnu. Ozbrojení muži tento týden zabili téměř dvacet lidí a části základny zapálili. K útoku se přihlásily dvě různé skupiny.
 
 
Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad. 
BBC: Texaský zákon o prokazování totožnosti voličů porušuje zákon; republikáni vypískali Cruze Foto: Andrew Cline / Shutterstock.com: Ted Cruz

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.