BBC: Teroristický útok v Kábulu vyvolal demonstrace, Afghánci požadují odstoupení vlády

Stovky demonstrantů požadují v hlavním afghánském městě Kábulu odstoupení tamní vlády. Důvodem je teroristický útok, který si vyžádal smrt nejméně 90 lidí. BBC World Service uvádí, že policisté zastavovali davy pomocí vodního děla a slzného plynu. Použili i výstražné výstřely. 

Davy se shromáždily kolem místa středečního výbuchu a vykřikovaly protivládní a antitálibánovská hesla. Policie ve vyostřené situaci musela zablokovat cestu k prezidentskému paláci. Protestům dochází kvůli teroristickému bombovému útoku, který otřásl hlavním městem ve středu. K odpovědnosti za ničivý atentát se prozatím nepřihlásila žádná skupina.

Cisternové vozidlo s výbušninou řídil sebevražedný atentátník. K explozi došlo v blízkosti německého velvyslanectví v přísně střežené diplomatické čtvrti. Výbuch v ranní špičce byl tak silný, že vytrhal okna a dveře, které skončily sto metrů daleko.

Tálibán se distancoval od odpovědnosti za útok. K útoku se ovšem nepřihlásil ani Islámský stát, který se obvykle k podobným činům dozná ve velmi krátkém čase. Obě islamistické skupiny stály za nedávnými útoky v zemi.

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Odstoupení amerického prezidenta Donalda Trumpa od pařížské klimatické dohody si vysloužilo rozsáhlé mezinárodní odsouzení. Generální tajemník Organizace spojených národů (OSN) António Guterres označil Trumpovo rozhodnutí za „velké zklamání“. Evropská unie na druhé straně uvedla, že to představuje „smutný den pro svět“. Americký uhelný průmysl nicméně tento krok podpořil. Americká hlava státu uvedla, že dohoda by „potrestala“ USA a připravila by miliony Američanů o práci. V rozhovoru v Bílém domě Trump řekl, že je připravený vyjednat novou dohodu nebo upravit dohodu stávající.

 

Třiadevadesátiletý prezident Zimbabwe Robert Mugabe zahájí po celé zemi předvolební kampaň. Díky ní se pokusí získat přízeň mládeže ve volbách v následujícím roce. Stovky lidí na hlavu státu čekají na stadionu Marondera ve městě Harare na východě země. Půjde o první z deseti shromáždění, které mají Mugabemu pomoci ve znovuzvolení v roce 2018. Mugabe je u moci od roku 1980.

 

Muž, který čelí obvinění z falešné hrozby bombového útoku na leteckou společnost Malaysia Airlines, odmítl předstoupit před australský soud. Podle jeho advokáta se cítí být ohrožený. Let MH128 směrující do hlavního malajského města Kuala Lumpur se ve středu vrátil do Melbourne poté, co se cestující Manodh Marks pokusil dostat do kokpitu. Muž ze Srí Lanky vyhrožoval odpálením výbušniny. Úřady ovšem uvedly, že u sebe neměl žádné výbušné zařízení. Nejednalo se tak o teroristický útok. Samotného muže zpacifikovali a znehybnili cestující. 

  

Bývalý ředitel americké zpravodajské služby FBI James Comey předloží důkazy americkému senátnímu výboru 8. června. Půjde o součást vyšetřování, které se týká loňského ruského zásahu do amerických prezidentských voleb. Výbor se rovněž zabývá otázkou, zdali Trumpův tým v této souvislosti nespolupracoval s Rusy. Americký prezident Comeyho propustil z funkce ředitele FBI minulý měsíc. Očekává se, že se Comey nyní zaměří na zprávy o tom, že se jej Trump pokusil přimět k tomu, aby FBI přestala vyšetřovat ruský zásah do prezidentských voleb.

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Teroristický útok v Kábulu vyvolal demonstrace, Afghánci požadují odstoupení vlády Foto: ČTK/imago stock&people/Rahmat Alizadah

reklama

Další články

  1. USA se obrátily zády ke klimatické dohodě

    Společnost ·

    Spojené státy se obrátily zády k světu a jdou proti vlastním zájmům. V reakci na rozhodnutí Donalda Trumpa odstoupit od pařížské klimatické dohody to krátce před čtvrt…

  2. Brazílie se vymanila z recese

    Byznys ·

    Brazilská ekonomika se vymanila z dosud nejhorší recese - v prvním čtvrtletí se její hrubý domácí produkt zvýšil o jedno procento v porovnání s předchozími třemi měsíc…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.