BBC: Teroristický útok na předměstí Damašku; první demokratická volba vlády v Barmě po 50 letech

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o teroristickém útoku, který proběhl v neděli na šíitském předměstí Damašku. Při útoku, ke kterému se přihlásila organizace Islámský stát, zemřelo nejméně 50 lidí. BBC dále informuje o tom, že si dnes poslanci v Barmě poprvé za půlstoletí vyberou demokraticky zvolenou vládu. V parlamentu má většinu dosud opoziční strana Národní liga pro demokracii, kterou vede laureátka Nobelovy ceny míru Su Ťij.

Při nedělním teroristickém útoku na šíitském předměstí Damašku zemřelo nejméně 50 lidí. K útoku, který zasáhl autobusovou stanici a vojenské budovy, se přihlásila radikální organizace Islámský stát. Útok provedli zřejmě dva sebevražední atentátníci, přestože někteří svědci hovoří o třech výbuších. Útoky měly podle představitelů Evropské unie narušit mírové rozhovory v Ženevě, které přivedly k jednacímu stolu syrskou vládu a opozici.

V Barmě se scházejí stovky nově zvolených poslanců, kteří si budou poprvé za 50 let vybírat demokraticky zvolenou vládu. Schůzi parlamentu bude dominovat dosud opoziční strana Národní liga pro demokracii, kterou vede laureátka Nobelovy ceny míru Su Ťij. Armáda si ale nadále drží značnou moc. Ústava jí automaticky zajišťuje 25 procent parlamentních křesel a ovládá klíčová ministerstva. Jedním z prvních úkolů nového parlamentu bude vybrat nového prezidenta. Tím Su Ťij podle ústavy nemůže být, protože její děti jsou britští, nikoliv barmští občané.

K francouzskému pobřeží se blíží napůl převrácená nákladní loď plující pod panamskou vlajkou. Loď, která se dostala do potíží minulý týden, už opustila dvaadvacetičlenná posádka, již musel evakuovat vrtulník. Nákladní loď je nakloněná pod úhlem čtyřicet stupňů. Záchranáři doufají, že se plavidlo ještě před nárazem do břehu podaří narovnat, snahu o záchranu však narušuje špatné počasí.

V Číně dostalo pokutu 27 činitelů, kteří nesou podle úřadů odpovědnost za popravu nevinného mladíka. Ten byl v roce 1996 usvědčen ze znásilnění a vraždy ženy. K činu se v roce 2005 přiznal jiný útočník, který stál za sérií znásilnění. Mladík byl formálně před dvěma lety zproštěn viny, což se v Číně stává velmi výjimečně.

Předseda Evropské rady Donald Tusk a britský premiér David Cameron mají před sebou klíčový den v jednáních o reformě členství Británie v Evropské unii. Nedělní schůzka skončila bez uzavření rámcové dohody, lídři se však shodli na jejím prodloužení o dalších 24 hodin. Cameron voličům slíbil zreformovat vztahy Británie s EU a uspořádat referendum o setrvání své země v unii do konce příštího roku.  Oba lídři se chtějí dohodnout před summitem EU, který se koná 18. a 19. února v Bruselu.

Ve švýcarském Lausanne byl nalezen mrtvý šéfkuchař, jehož restaurace byla v prosinci vyhlášena nejlepší na světě. Čtyřiačtyřicetiletý Benoit Violier provozoval restauraci ve městě Crissier, nedaleko Lausanne. Jeho podnik dostal tři michelinské hvězdy a umístil se první v seznamu tisícovky nejlepších světových restaurací. Podle policie zřejmě restauratér spáchal sebevraždu.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

BBC: Teroristický útok na předměstí Damašku; první demokratická volba vlády v Barmě po 50 letech Foto: Su Ťij; Zdroj: ČTK/AP/Aung Shine Oo

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.