BBC: Tchaj-wan a Čína se poprvé sejdou k jednání; Takata zaplatí za vadné airbagy pokutu

Rozhlasové vysílání BBC World Service uvádí, že prezidenti Číny a Tchaj-wanu se v sobotu poprvé sejdou ke společnému jednání. Na něm chtějí rozvíjet mírový směr vzájemných vztahů. BBC dále informuje o tom, že japonskému výrobci airbagů Takata uložily americké úřady pokutu 70 milionů dolarů. Ve svých výrobcích používala firma chemické látky, které způsobovaly exploze. 

Tchaj-wan a Čína se zúčastní historicky prvního vzájemného summitu, který se bude v sobotu konat v Singapuru. Prezidenti obou zemí se tak setkají na vůbec první společné schůzce. Oba prezidenti doufají, že se jejich rozhovory zaměří na snížení napětí v regionu.

Skandál německého automobilového výrobce Volkswagen se prohlubuje. Podle prohlášení společnosti byly až u 800 000 vozů v Evropě zjištěny „nesrovnalosti” týkající se nově i údajů o emisích oxidu uhličitého a o spotřebě paliva. Podle mluvčího koncernu by se mělo jednat o auta značek Volkswagen, Audi, Škoda a Seat. Záležitost by se měla týkat zejména dieselových motorů, ale není vyloučeno, že jsou dotčeny také motory benzínové.

Japonský výrobce airbagů Takata oznámil, že přestane používat chemickou látku, která způsobuje explozi hnacího plynu. Vadné airbagy v osobních automobilech jsou spojovány s nejméně sedmi případy úmrtí. Americký automobilový regulační úřad uložil společnosti Takata pokutu ve výši 70 milionů amerických dolarů a zároveň jí zakázal používat sporné chemické látky.

Pořadatel mistrovství světa ve fotbale, které se v roce 2014 konalo v Brazílii, před soudem v New Yorku prohlásil, že se v záležitosti týkající se přijetí úplatků v řádu milionů dolarů cítí nevinen. Bývalý šéf brazilského fotbalu, José Maria Marin, byl kvůli korupci spolu s dalšími sedmi funkcionáři světové fotbalové federace FIFA zatčen v květnu letošního roku ve Švýcarsku.

Militantní aktivisté na Filipínách požadují více než 60 milionů amerických dolarů za propuštění dvou Kanaďanů a jednoho Nora, které drží v zajetí od září letošního roku. Zveřejnili video, které zobrazuje tři zajatce obklopené muži s automatickými zbraněmi a mačetami.

V britském archivu byl nalezen film, který byl téměř 90 let považován za ztracený. Jedná se o jeden šestiminutový díl animovaného seriálu o šťastném králíkovi Oswaldovi, který vytvořil Walt Disney v roce 1928, tedy předtím, než vznikla postavička Mickeyho Mouse. Nalezený záznam bude mít světovou premiéru v Londýně v prosinci letošního roku.

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

 

BBC: Tchaj-wan a Čína se poprvé sejdou k jednání; Takata zaplatí za vadné airbagy pokutu Foto: ČTK/AP

reklama

Další články

  1. Top 10 světových míst pro podnikání

    Byznys ·

    Volba místa pro zahájení nebo rozšíření podnikání s sebou nese značná rizika. Poradenská společnost Grant Thornton sestavila Index Globální Dynamiky (GDI), který za po…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.