BBC: Taxikáři protestují v Jakartě proti Uberu; Libérie uzavřela část hranic s Guineou

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že tisíce indonéských taxikářů protestuje v hlavním městě Jakarta. Důvodem nepokojů jsou alternativní taxi služby Uber nebo Grab, které berou taxikářům část příjmů. BBC si dále všímá rozhodnutí Libérie, která přistoupila k uzavření části hranic s Guineou. Opatření liberijské vlády způsobily nové případy virového onemocnění ebola.

Tisíce indonéských taxikářů zahájilo násilné protesty v hlavním městě Jakartě. Důvodem nepokojů jsou alternativní taxi služby Uber nebo Grab. Ty totiž berou běžným taxikářům možnost vydělat si na živobytí. Televizní stanice ukazovaly velké množství taxíků, které zablokovaly hlavní rychlostní silnice. Muži během toho zapalovali pneumatiky a skákali po vozech taxikářů, kteří se nechtěli k protestům připojit.

Nigerijská státní ropná společnost Nigerian National Petroleum Corporation nezaplatila tamní vládě během posledních pěti let 25 miliard dolarů. Uvedla to nigerijská fiskální komise. Příjem z ropy představuje zhruba dvě třetiny finančních prostředků vlády. Prezident Nigérie Muhammadu Buhari slíbil loni v květnu při jeho nástupu do funkce, že zakročí proti korupci.

Ve svých devětasedmdesáti letech zemřel bývalý ředitel největšího výrobce mikroprocesorů na světě společnosti Intel Andy Grove. Americká společnost to uvedla z noci na úterý. Grove se potýkal s Parkinsonovou chorobou a navíc se u něj objevila i rakovina prostaty. Bývalý šéf Intelu je rodilým Maďarem. Pro svůj život si ovšem vybral Spojené státy. V Americe také vystudoval Kalifornskou univerzitu v Berkeley se zaměřením na inženýrství.

Libérie uzavřela část státních hranic s Guineou. Důvodem jsou nové případy eboly, které se objevily právě v Guineji. Liberijský ministr informací Eugene Nagbe řekl, že uvažuje o úplném uzavření hranic. V tuto chvíli se přistoupilo ke kroku uzavřít pouze hranice v oblasti Lofa. Hranice zůstanou uzavřené na dobu neurčitou. Znovuotevřeny budou až poté, kdy se prověří samotná situace na území Guineji. S ohledem na snadnou propustnost hranic mnoho lidí pochybuje, že omezení zabrání pohybu lidí z Guineji do Libérie. Virové onemocnění v Libérii vypuklo před dvěma lety poté, co se infekční nemoc začala šířit právě z Guineji a Sierry Leone. Na území Libérie zemřelo důsledkem eboly více než 4 tisíce lidí.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Taxikáři protestují v Jakartě proti Uberu; Libérie uzavřela část hranic s Guineou Foto: AsiaTravel / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.