BBC: Taliban zaútočil v Kábulu na ubytování pro zahraniční firmy; vyšetřování atentátu na kostel

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že bojovníci afghánského radikálního hnutí Taliban zaútočili v noci na komplex budov v hlavním městě Kábulu. V něm jsou přitom ubytováni zaměstnanci zahraničních firem. BBC si dále všímá toho, že francouzská policie vyšetřuje dvojici mužů spojených s vraždou kněze v kostele ve městě Saint-Étienne-du-Rouvray. 

Bojovníci afghánského radikálního hnutí Taliban v noci zaútočili na komplex budov v hlavním městě Kábulu, ve kterém jsou ubytováni zaměstnanci zahraničních firem. Podle svědků před vjezdem do areálu vybuchl kamion naložený trhavinami a po něm do areálu vtrhlo několik bojovníků radikálního hnutí. Proti útočníkům nyní zasahuje policie. V Kábulu došlo naposledy minulý týden k útoku, při kterém Islámský stát zabil 80 lidí a dalších 230 zabil.
 
Brazilská policie oznámila, že unesená tchyně britského automobilového funkcionáře Formule 1 Bernieho Ecclestonea byla propuštěna bez zaplacení výkupného. Únosci unesli matku Ecclestoneovy brazilské manželky z jejího domu v Sao Paulu před deseti dny. Požadovali výkupné přes 36 milionů dolarů. Policie zadržela dva podezřelé, které vysledovala na farmu poblíž hlavního města. Pětaosmdesátiletý Ecclestone je podruhé ženatý, s dvaačtyřicetiletou Brazilkou Fabianou Flosiovou se oženil v roce 2012.
 
Desítky tisíc lidí v Německu v neděli demonstrovaly na podporu tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Turecký prezident měl v úmyslu původně oslovit demonstraci v německém Kolíně nad Rýně v projevu, ve kterém odsoudil nedávný pokus o státní převrat v Turecku. Německý ústavní soud však odvysílání projevu zakázal. V Německu žijí zhruba tři miliony Turků, z nichž většina v posledních tureckých volbách hlasovala právě pro Erdoganovu stranu Spravedlnosti a rozvoje.
 
Bývalá japonská ministryně obrany Yuriko Koikeová je první ženou, která se stane starostkou hlavního města Tokia. Pro Koikeovou hlasovalo v nedělních komunálních volbách 2,9 milionu lidí. Oba předchůdce Koikeové na místě starostky odstoupili kvůli finančním skandálům. Jedním z hlavních úkolů, který novou starostku čeká, je vyřešit finanční problémy, které sužují tokijské přípravy na olympiádu v roce 2020. Čtyřiašedesátiletá Koikeová sice kandidovala jako nezávislá, jinak je však členkou Liberálně demokratické strany premiéra Šinzóa Abeho.
 
Francouzská policie vyšetřuje dvojici mužů spojených s vraždou kněze v kostele ve městě Saint-Étienne-du-Rouvray počátkem minulého týdny. Oba muži jsou spojeni s Abdelem Malikem Petitjeanjem, který je jedním z dvojice džihádistů majících na svědomí smrt duchovního Jacquese Hamela. Prvním z obviněných je Petitjeanův bratranec Farid K., druhým pak dvacetiletý mladík, který se s Petitjeanem pokusil v červnu odcestovat do Sýrie. Devatenáctiletý Petitjean a stejně starý Adel Kermich vtrhli v úterý do kostela, kde zajali šestici lidí a poté zabili pětaosmdesátiletého Hamela. Teroristy zabila policie poté, co s rukojmími vyšli z kostela.
 
 
Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad. 

 

BBC: Taliban zaútočil v Kábulu na ubytování pro zahraniční firmy; vyšetřování atentátu na kostel Foto: ČTK/AP/Francois Mori

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.