BBC: Syrští povstalci obnovili boje proti Asadovu režimu; počet obětí v Ekvádoru vzrostl na 413

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že syrští povstalci včetně radikálnějších skupin v pondělí oznámili, že obnovují boje s jednotkami režimu prezidenta Bašára Asada. BBC si dále všímá toho, že počet obětí sobotního zemětřesení v Ekvádoru stoupl na nejméně 413.

Syrští povstalci včetně radikálnějších skupin v pondělí oznámili, že obnovují boje s jednotkami režimu prezidenta Bašára Asada. Opozice zároveň požádala OSN o přerušení rozhovorů v Ženevě, dokud Asadova vláda „neprojeví skutečnou vůli po politických změnách“. Její delegace ale město neopouští a zůstává dál v kontaktu se zprostředkovateli OSN jako doposud. Podle agentur je významně ohroženo dosavadní příměří, které oficiálně platilo od konce února. Rebelové zkoordinovali přípravy na útok v provincii Latákíja, která je baštou Damašku a kde má Rusko svou vojenskou základnu.
 
Ruský prezident Vladimir Putin v telefonickém rozhovoru s prezidentem USA Barackem Obamou vyzval k uzavření syrsko-tureckých hranic. Oznámil to v pondělí v tiskové zprávě Kreml. Oba prezidenti podpořili syrské příměří a dohodli se, že posílí koordinaci svých akcí v Sýrii včetně činnosti armády zpravodajských služeb.
 
Brazilská prezidentka Dilma Rousseffová prohrála hlasování o ústavní žalobě v dolní komoře brazilského parlamentu. Pro její sesazení se vyslovila potřebná dvoutřetinová většina, tedy 342 z 513 poslanců. Porážku ještě před koncem hlasování přiznal šéf vládní Strany pracujících. Debata by se z Poslanecké sněmovny nyní měla přesunout do Senátu, který o dalším politickém osudu první prezidentky v dějinách země rozhodne s konečnou platností. 
 
Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí telefonicky hovořil se svým ukrajinským protějškem Petrem Porošenkem o osudu vězněné ukrajinské letkyně Nadije Savčenkové, která si v Rusku odpykává trest 22 let vězení. Oznámil to Kreml. Rozhovor se uskutečnil na pozadí spekulací o chystané výměně ukrajinské letkyně za dva Rusy odsouzené v pondělí v Kyjevě.
 
Počet obětí sobotního zemětřesení v Ekvádoru vzrostl na nejméně 413. Uvedly to dnes ráno místní úřady, jejichž dosavadní předběžná bilance byla nejméně 350 obětí. Další tisíce lidí utrpěly zranění. České ministerstvo zahraničí již dříve uvedlo, že nemá informace o tom, že by mezi oběťmi zemětřesení byli Češi.
 
Nejméně deset lidí zemřelo v důsledku prudkých víkendových bouří a záplav, které zasáhly část Uruguaye a Chile. V Uruguayi udeřilo v tomto regionu zřídka vídané tornádo, které zabilo pět lidí. Se záplavami se potýkala i chilská metropole Santiago. Informovala o tom stanice BBC.
 
Nový libyjský kabinet národní jednoty v pondělí podle agentury AFP převzal v Tripolisu kontrolu nad dvěma ministerstvy. Stalo se tak téměř tři týdny poté, co připlul do země a usadil se na námořní základně v Tripolisu. Dnešní převzetí dvou úřadů od mezinárodně neuznané islamistické vlády má být prvním krokem k prosazení pravomoci nové vlády v zemi zmítané chaosem a válkou.
 
Hlavní kategorii letošních Pulitzerových cen ovládli novináři agentury The Associated Press (AP), kteří byli oceněni za sérii reportáží o zotročování rybářů v jihovýchodní Asii. Mezi dalšími vítězi stého ročníku cen udělovaných porotou newyorské Columbijské univerzity patří reportéři listu Los Angeles Times za články o masakru v kalifornském San Bernardinu. Oceněni byli rovněž fotografové agentury Reuters a deníku The New York Times za snímky na téma migrační krize v Evropě.
 
Podle indické generální prokuratury nebyl slavný diamant Koh-i-Noor Británií v 19. století ukraden, ale byl jí darován vládcem v Paňdžábu. Zástupce prokurátora to v pondělí prohlásil před indickým nejvyšším soudem, u něhož požaduje nevládní organizace vrácení diamantu do Indie. Informovala o tom agentura Reuters.
 
Dinosauři začali vymírat už dávno předtím, než před 66 miliony let na Zemi dopadl velký meteorit. Ve své studii uveřejněné v prestižním časopisu americké akademie věd Proceedings to napsali britští vědci z univerzity v Readingu. Dinosauři podle paleontologů neměli schopnost dostatečně rychle nahrazovat vymírající druhy novými, a proto se nedokázali vypořádat ani s katastrofou způsobenou vesmírným tělesem.
 
Teherán - Rodina íránského vědce, který dostal desetiletý trest za komunikaci s nepřátelskou vládou a nezákonné přijetí peněz, vyzvala k jeho okamžitému propuštění. Podle ní trpí čtyřiatřicetiletý Omíd Kokabí rakovinou a ve vězení se mu nedostává adekvátního vyšetření. Informovala o tom agentura Reuters. K propuštění jaderného vědce, který je podle mnohých vězněn neprávem, vyzvala i Mezinárodní kampaň za lidská práva (ICHR) se sídlem v New Yorku.
 
Ruský podnikatel a bývalý „prezidentský vězeň“ Michail Chodorkovskij se vyslovil pro sjednocení všech politických sil země, které usilují o demokratické a pravidelné střídání moci. Protože v nynějším Rusku nelze uspořádat spravedlivé volby, potřebuje země přechodné období a politickou reformu, informovala v pondělí o Chodorkovského politické koncepci rozhlasová stanice Echo Moskvy.
 
Kubánský ministr zahraničí Bruno Rodríguez obvinil amerického prezidenta Baracka Obamu, že při své březnové návštěvě Kuby zaútočil na kubánský režim, jeho historii, kulturu a symboly. Na sjezdu kubánské komunistické strany ministr v pondělí také kritizoval Obamovy výroky ohledně soukromého podnikání na Kubě.

 

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Syrští povstalci obnovili boje proti Asadovu režimu; počet obětí v Ekvádoru vzrostl na 413 Foto: ČTK/imago stock&people/imago stock&people: Ekvádorští záchranáří

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.