BBC: Syrská vláda popravila během čtyřech let v utajení až 13 tisíc osob

Syrská vláda nechala mezi lety 2011 až 2015 tajně popravit až 13 000 osob. Podle BBC World Service o tom informovala lidskoprávní organizace Amnesty International. Mezi popravenými ve většině případů figurovali příslušníci syrské opozice. 

Syrská vláda nechala ve své věznici mezi lety 2011 až 2015 tajně popravit až 13 tisíc osob. Podle nové zprávy Amnesty International mělo jít většinou o příslušníky syrské opozice. Syrský režim prý své kritiky nechával masově oběsit každý týden ve věznici Sajdnaja. Podle lidskoprávní organizace popravy schvalovala syrská vláda na nejvyšší úrovni. Syrská vláda se už v minulosti proti obvinění ohradila. Experti z OSN nicméně již před rokem uvedli, že svědecké výpovědi jasně hovoří o zadržení desítek tisíc lidí a popravách v obřím měřítku.

Amnesty International zpovídala 84 lidí, mezi kterými figurují bývalí dozorci, zadržené osoby a vězeňský úředníci. Podle jejich výpovědí každý týden docházelo k popravám mezi 20 až 50 osobami. To se mělo uskutečnit v naprostém utajení uvnitř objektu severně od Damašku.

Před popravami zadržení stanuli před vojenským polním soudem v hlavním městě okresu Qabou. Soudní líčení podle svědků přitom trvalo od jedné do tří minut. 

_________________________________________________________

BBC dále píše o tom, že:

Americké ministerstvo spravedlnosti obhajuje výnos prezidenta Donalda Trumpa týkající se zákazu cestování občanů sedmi muslimských zemí do USA. V patnáctistránkovém prohlášení vyzývá soud, aby v zájmu národní bezpečnostní příkaz odblokoval. Platnost Trumpova dekretu federální soudce ze Seattlu v pátek pozastavil do doby, než justice prozkoumá stížnost podanou státem Washington. Soudní slyšení k případu je nařízeno na úterý.
 
Izraelský parlament schválil zákon, který zpětně legalizuje přibližně 4000 obytných staveb vystavěných v osadách na okupovaném území na palestinském Západním břehu. Právní předpis prošel poměrem 60 ku 52 hlasům. Předpis vyvlastňuje soukromou půdu patřící Palestincům, jako odškodnění jim nabízí peníze nebo náhradní půdu. Zákon je dalším ze vstřícných kroků směrem k budování osad, které vláda premiéra Benjamina Netanjahua učinila po nástupu nového amerického prezidenta Donalda Trumpa do úřadu.
  
Prezidentský kandidát francouzské umírněné pravice François Fillon se omluvil Francouzům za to, že v minulosti zaměstnával manželku a děti jako poslanecké asistenty. Zároveň ujistil, že nejednal nelegálně, ale že z dnešního pohledu udělal chybu. Vyjádřil nad tím politování, ale zdůraznil, že je na Francouzích, jak ho ohodnotí. Také slíbil, že zveřejní přehled příjmů rodiny a jejího majetku. Fillon nyní čelí tlaku na odstoupení z prezidentského klání, bývalý premiér to však zatím při svém setkání s novináři v Paříži odmítl.
 
Vědci oznámili pokrok při testech nové, experimentální mužské antikoncepce. Přípravek s názvem Vasalgel se v testech na opicích ukázal jak funkční a pro zdraví nezávadný, informuje studie zveřejněná v časopise Základní a klinická andrologie. Gel, který se vpraví do spermovodů, funguje jako fyzická bariéra zabraňující spermiím sestoupit do penisu. Firma, která gel vyvíjí, chce v příštích letech začít s testováním v klinických studiích na lidech. Pokud bude schválen, bude Vasalgel první novou antikoncepcí, která se po několika desetiletích dostala na trh. Přípravek by měl podle expertů podobný účinek jako vasektomie, ale bylo by jednodušší jeho efekt zvrátit, pokud by se muž rozhodl, že děti mít chce.
 
 
Zdroj: BBC
BBC: Syrská vláda popravila během čtyřech let v utajení až 13 tisíc osob

reklama

Další články

  1. EET ohrožuje existenci desítek trafik

    Byznys ·

    Zavedení povinnosti elektronické evidence tržeb (EET) nutí několik desítek trafikantů přemýšlet o ukončení jejich činnosti. Většinou to zvažují menší nezávislí živnost…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.