BBC: Svržení Kaddáfího je podle Obamy největší chybou jeho prezidentského mandátu

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom rekapitulaci mandátu amerického prezidenta Baracka Obamy. Ten řekl, že svržení libyjského vůdce Muammara Kaddáfího bylo největší chybou, které se dopustil během svého působení v Bílém domě. BBC si dále všímá toho, že v německém Düsseldorfu probíhá soud s prvním mužem obviněným ze silvestrovských sexuálních útoků v Německu. Jde o třiatřicetiletého Maročana.

Americký ministr zahraničí John Kerry řekl v rámci historické návštěvy japonské Hirošimy, že jde o neúprosnou a palčivou připomínku závazku skoncovat s hrozbou jaderných zbraní. Kerry vyjádřil své komentáře v rámci tiskové konference poté, co položil věnec u památníku, jenž připomíná útoky atomové bomby. Jde vůbec o prvního amerického ministra zahraničí, který tento památník včetně samotného města navštívil. Americká armáda shodila na město atomovou bombu v roce 1945. O život tehdy přišlo kolem 140 tisíc civilistů.

Americký prezident Barack Obama řekl, že svržení libyjského vůdce Muammara Kaddáfího byla největší chyba za dobu jeho úřadování v Bílém domě. Obama odpovídal na řadu otázek týkajících se vzestupů a pádu v rámci jeho prezidentování na televizní stanici Fox News. Intervence na území Libye byla však podle Obamy správnou věcí. Spojené státy společně s dalšími zeměmi provedly údery, které měly během povstání v roce 2011 ochránit libyjské civilisty. Samotná situace se zhoršila až poté, co došlo k zabití bývalého lybijského prezidenta. V Libyi nastal chaos.

Ve Velké Británii roste tlak na členy vlády a významné osobnosti, aby zveřejnily svá daňová přiznání. George Osborne je zatím poslední politik, který zvažuje po Davidu Cameronovi, že uvolní detailní informace o svých příjmech a zaplacených daních. To samé se očekává od člena Labouristické strany Jeremyho Corbyna a liberálního demokrata Tima Farrona. Vzrůstající tlak souvisí s kauzou kolem daňových rájů, které se pojí k panamské právnické společnosti Mossack Fonseca.

Obviněný Maročan ze sexuálních silvestrovských útoků v Německu předstoupil před soud ve městě Düsseldorf. Jde přitom o prvního souzeného člověka od zločinů se sexuálním podtextem, ke kterým došlo letos o silvestru. K většině útokům došlo v Kolíně nad Rýnem, kde policie musela řešit více než 550 stížností. Policejní zdroje uvedly, že většina útočníků nebude nikdy dopadena. Několik mužů ze severní Afriky bylo nicméně odsouzeno za krádeže. Třiatřicetiletého muže z Düsseldorfu identifikovala žena v televizi, poté co se objevil v jednom interview. Identifikovaný Toufik M. měl být ve skupině až 20 mužů, které se podíleli na obtěžování žen.

Křehké příměří vyhlášené na území Jemenu není do značné míry porušované. K zastavení nepřátelských akcí došlo o půlnoci. Příměří má zvýšit naději na ukončení 13 měsíců trvající války. Několik hodin před jeho uzavřením došlo k tvrdým bojům především severně od hlavního města Saná. Během nich přišlo o život více než 20 lidí. Střety byly ale hlášeny i krátce po zahájení příměří. Mělo k nim dojít u města Taiz, které obléhají šíitští Huthiové.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Svržení Kaddáfího je podle Obamy největší chybou jeho prezidentského mandátu Foto: Shutterstock.com: Americký prezident Barack Obama

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.