BBC: Sužovaného Fillona zasáhly další dva skandály

Francouzského kandidáta tradiční pravice na prezidenta Françoise Fillona zasáhly o víkendu další dvě kontroverze, všímá si rozhlasové vysílání BBC World Service. Jeho republikánská strana se o víkendu omluvila za antisemitský tweet, který karikoval protikandidáta Emmanuela Macrona. V neděli se navíc ukázalo, že Fillon od přítele přijal dárek v ceně 13.000 eur.

 Francie nastavila limit 4600 eur na dary, které může dát jednotlivec kandidátovi na prezidenta. „Přítel mi v únoru dal jako dárek obleky. No a co?“ Uvedl v neděli Fillon v rozhovoru s francouzským deníkem Les Echos.

Další kritiku sklidil za karikaturu svého hlavního rivala v prezidentské volbě Emmanuela Macrona. Ta ukazovala jeho protivníka se zahnutým nosem, cylindrem a rudým srpem, kterým si odřezává doutník. Macron není žid, ale obraz cílil na jeho minulost v oblasti bankovnictví. Podle kritiků navíc karikatura připomíná antisemitskou nacistickou propagandu třicátých let minulého století.

Fillon byl svého času favorit prezidentských voleb. Značně mu však uškodil skandál kolem sporného zaměstnávání jeho ženy a dětí. Prezidentské volby se budou ve Francii konat už 23. dubna.

________________________________________________________________

BBC dále informuje: 

Všichni bojovníci organizace Islámský stát, kteří jsou stále přítomni v iráckém Mosulu, v něm podle vyjádření amerického koordinátora vojenské ofenzívy na Mosul také zemřou. Brett McGurk to uvedl poté, co irácké síly uzavřely poslední cestu vedoucí z města. Islámský stát ovládal Mosul od roku 2014. Irácká armáda ale dobyla v několik měsíců trvající ofenzivě velké části města zpět. Nyní má pod kontrolou celou východní část měst a nově i klíčová místa v západní části Mosulu.

 

Několik lídrů členských zemí Evropské unie kritizovalo Turecko, jehož vláda se snaží uspořádat politické mítinky v evropských zemích. Turecký prezident Recep Tajip Erdogan obvinil Německo a Holandsko z nacismu v reakci na krok vlád obou zemí, které mítinky zablokovaly. Holandský premiér Mark Rutte označil Erdoganovy poznámky za nepřijatelné a německý ministr zahraničí uvedl, že doufá, že se Turecko navrátí ke dravému rozumu. Dánský premiér v této souvislosti odložil plánované setkání s tureckým prezidentem. Předvolební setkání v evropských zemích, která podporuje turecká vláda, mají za cíl přesvědčit Turky žijící v Evropské unii, k hlasování pro rozšíření Erdoganových pravomocí v blížícím se referendu.

 

Americký Kongresman za republikány Steve King vyvolal ostré reakce na sociálních sítí svou podporou nizozemského pravicového politika Gerta Wilderse. „Wilders ví, že kultura a demografie jsou naším osudem. Nemůžeme znovu vybudovat naši civilizaci na cizích dětech,“ napsal King ve tweetu. Republikán King je ostrým kritikem současné americké legislativy, která dává automaticky americké občanství všem dětem, které se narodí na území USA, včetně rodin, které v USA žijí nelegálně.

 

Sesuv odpadků na skládce na okraji etiopské metropole Addis Abeby si vyžádal 48 obětí na životech včetně mnoha dětí. Další desítky osob se stále pohřešují. Odpadky na skládce v sobotu večer zavalily několik provizorních přístřešků chudých lidí, kteří na skládce bydlí. Podle místních obyvatel bylo v momentě sesuvu na skládce až 150 lidí. Sedmatřicet z nich bylo zachráněno a následně jim byla poskytnuta lékařská péče.

 

 

Zdroj: BBC

 

 

 

BBC: Sužovaného Fillona zasáhly další dva skandály Foto: Francois FILLON; Zdroj: Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Praha navrhuje změnu zákona kvůli metru D

  Společnost ·

  Praha se společně s dopravním podnikem (DPP) chystá iniciovat změnu drážního zákona. Důvodem je stavba trasy metra D, která je plánována bez řidiče. To dosud zákon neř…

 2. Rozhovory o brexitu by mohly začít už v úterý

  Společnost ·

  Návrh zákona, který má vládě premiérky Theresy Mayové umožnit zahájení procesu vystoupení Británie z Evropské unie, bude s velkou pravděpodobností schválen do pondělní…

 3. Nizozemsko vykázalo tureckou ministryni ze země

  Společnost ·

  Nizozemské úřady označily tureckou ministryni pro záležitosti rodiny Fatmu Betül Sayan Kayaovou za nežádoucí osobu a eskortovaly ji do Německa, odkud do země přijela. …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.