BBC: Srážka vlaků v Německu si vyžádala 8 lidských životů; Keňa se možná nezúčastní OH

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že se poblíž bavorského města Bad Aibling ležícího asi 60 kilometrů jihovýchodně od Mnichova v ranních hodinách čelně srazily dva osobní roky. Podle posledních informací si neštěstí vyžádalo už 8 obětí na životech a další asi stovku zraněných, z nich 15 je v kritickém stavu. BBC si dále všímá toho, že keňský olympijský výbor zvažuje, že se jeho atleti nezúčastní olympijských her v Riu de Janeiru. Stane se tak, pokud virus zika přeroste v epidemii.

Nedaleko bavorského města Bad Aibling ležícího asi 60 kilometrů jihovýchodně od Mnichova, se v ranních hodinách čelně srazily dva osobní vlaky. Německé sdělovací prostředky uvedly, že oba vlaky při srážce částečně vykolejily, zaklínily se do sebe a několik vagonů se převrátilo. Podle posledních informací si neštěstí vyžádalo již 8 obětí na životech a další asi stovku zraněných, z nichž 15 je v kritickém stavu a 40 vážně zraněných. Policie uvedla, že záchranné týmy se stále snaží o záchranu lidí, uvězněných v troskách. Policejní mluvčí Stefan Sonntag řekl tiskové agentuře Associated Press, že se jedná o největší nehodu v regionu v posledních letech a že na místě operuje mnoho nouzových lékařů, sanitek a vrtulníků. Regionální vlaková společnost Meridian uvedla ve svém prohlášení, že k tragédii došlo na jednokolejné trase mezi Rosenheimem a Holzkirchenem kolem sedmé hodiny ranní místního času. Příčina neštěstí stále není jasná.

 

Několik lidí přišlo o život důsledkem sebevražedného útoku na policejní důstojnický klub v syrském Damašku. Státní média informovala o tom, že výbuch zasáhl rovněž rušné tržiště v severovýchodní části města. Syrský pozorovatel pro lidská práva uvedl, že při explozi zahynulo 8 lidí a dalších 20 bylo zraněno. Podle prohlášení ministerstva vnitra najel sebevražedný útočník do budovy klubu vozidlem, v němž byla ukryta výbušnina. 

 

Podle posledních informací policie bylo při střetech v hongkongské čtvrti Mong Kok přes 90 osob zraněno a 54 zatčeno. Policie dále uvedla, že mezi zraněnými jsou i čtyři novináři. Násilnosti propukly v noci poté, co policie zavřela nelegální stánky s občerstvením.

 

Tchajwanské sdělovací prostředky uvedly, že došlo k zatčení developera sedmnáctipatrového bytového komplexu Lin Ming-huia. Dům se zřítil při sobotním zemětřesení ve městě Tchaj-nan. Ming-hui je nyní vyslýchán policií. V troskách výškové stavby zahynulo nejméně 39 lidí. Jako jedna z mála budov utrpěl komplex při zemětřesení vážné škody, což vyvolalo otázky týkající se jeho stavby. Podezření vzbudily například plechovky, které byly použity jako plnivo některých betonových pilířů. 

 

Keňský olympijský výbor zvažuje, že své sportovce nevyšle na nadcházející letní olympijské hry do Ria, pokud virus zika přeroste v Brazílii v epidemii. Konečné rozhodnutí má však padnout až na poslední chvíli po poradě s brazilskými zdravotními organizacemi. Mezinárodní zdravotnická organizace (WHO) minulý týden vyhlásila v souvislosti s virem zika globální pohotovost. Brazilské úřady trvají na tom, že v průběhu her v srpnu nebudou ohroženi ani atleti, ani diváci, s výjimkou těhotných žen. Mezinárodní olympijský výbor prohlásil, že úzce spolupracuje s organizátory a že olympijská sportoviště budou kontrolována denně před zahájením her i v jejich průběhu.  

 

Biologové tvrdí, že vyřešili záhadu, jak drobné bakterie vnímají světlo a pohybují se směrem k němu. Celý organizmus se totiž chová jako miniaturní oční bulva. U jednobuněčného rybničního fytoplanktonu vypozorovali, jak jsou světelné paprsky ohýbány kulovitým povrchem organizmu a soustředěny na protilehlé straně buňky. Posouváním v opačném směru od této světelné skvrny se tak mikrob pohybuje ke světlu.    

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.
BBC: Srážka vlaků v Německu si vyžádala 8 lidských životů; Keňa se možná nezúčastní OH Foto: ČTK/DPA/Peter Kneffel: Železniční katastrofa v Německu

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.