BBC: Srážka vlaků v Belgii; v Afghánistánu zemřel americký novinář

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že srážka vlaků na východě Belgie si vyžádala nejméně tři oběti. K nehodě došlo v okamžiku, kdy se dva vlaky ocitly na stejné koleji. BBC dále informuje o tom, že v Afghánistánu zahynul oceňovaný americký novinář David Gilkey a jeho překladatel. Jejich vůz se stal terčem granátového útoku.

Na jihu Afghánistánu zahynul americký novinář a jeho překladatel. Vůz Davida Gilkeyho byl zasažen granátem v momentě, když cestoval spolu s příslušníky afghánské armády v provincii Hílmand. Výbuch zabil i afghánského vojáka, který vůz řídil. Padesátiletý novinář a fotograf Gilkey získal za své snímky sérii mezinárodních ocenění.

 

Při záplavách způsobených silnými bouřemi zahynul na východním pobřeží Austrálie nejméně jeden člověk. Zatím neidentifikované tělo bylo nalezeno v rozvodněné řece poblíž hlavního města Canberra. V Sydney byla kvůli erozi půdy nařízena evakuace domů v oblasti Collaroy Beach. Bouře se nyní přesunula do Tasmánie, Nového jižního Walesu a Victorie.

 

Při srážce vlaků ve městě na východě Belgie zahynuli v neděli tři lidé a dalších devět jich utrpělo zranění. K nehodě došlo v okamžiku, kdy se dva vlaky ocitly na stejné koleji a osobní vlak narazil do zadní části vlaku nákladního. Náraz byl velmi silný a je možné, že počet obětí ještě naroste. Osobní vlak se pohyboval na trase mezi městy Lutych a Namur. V době nárazu jel rychlostí 90 kilometrů za hodinu a vezl asi 40 cestujících.

 

Druhé kolo prezidentských voleb v Peru skončilo těsným výsledkem. První výsledky však naznačují mírný náskok Pedra Pabla Kuczynského před Keiko Fujimoriovou, dcerou bývalého prezidenta. Pokud Kuczynský zvítězí, stane se ve svých 77 letech nejstarším peruánským prezidentem v historii země. Vítěz voleb vystřídá současného nepopulárního prezidenta Ollantu Humalu.

 

Švýcaři v referendu jasně zamítli možnost, že jejich země jako první na světě zavede garantovaný státní příjem pro všechny občany. Ten měl podle návrhu činit 2500 franků (asi 61.000 Kč) měsíčně bez ohledu na to, zda dotyčný pracuje, anebo je nezaměstnaný. Proti tomuto modelu se podle konečných výsledků postavilo 76,9 procenta voličů.

 

Američtí vědci se snaží vypěstovat lidské orgány v těle prasat. Na Kalifornské univerzitě do jejich těl vpravili kmenové buňky člověka, které se v na jednom místě v těle prasnic vyvíjejí 28 dní a poté jsou z nich odebrány. Výzkum má pomoci vyvinout lidské orgány potřebné pro transplantace.

 

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

BBC: Srážka vlaků v Belgii; v Afghánistánu zemřel americký novinář Foto: ČTK/AP/Virginia Mayo

reklama

Další články

  1. Hitem v USA jsou kurzy sebeovládání

    Byznys ·

    Někteří lidé, když se rozzuří do nepříčetnosti, mají více než ostatní problém svůj vztek zvládnout. Ničí hotelové pokoje, zastaví klidně uprostřed dálnice, aby vynadal…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.