BBC: Sýrie se připravuje na začátek příměří; FIFA volí nového prezidenta

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že úderem půlnoci má začít v Sýrii dvoutýdenní příměří. Americký prezident Barack Obama uvedl, že následující týdny budou pro budoucnost země klíčové. BBC si dále všímá toho, že Mezinárodní federace fotbalových asociací FIFA bude dnes volit nástupce dosavadního prezidenta Seppa Blaterra. Na mimořádném kongresu si delegáti budou vybírat z pěti kandidátů.

Spojené státy americké s podporou Číny předložily Radě bezpečnosti Organizace spojených národů návrh rezoluce, která si klade za cíl zpřísnit sankce vůči Severní Koreje. Rezoluce reaguje na nedávné jaderné testy a odpálení raket. Poprvé žádá po členských státech OSN, aby kontrovaly náklad směřující ze Severní Koreje i do ní. Dále má vstoupit v platnost například úplné embargo na dodávky zbraní. Podle americké velvyslankyně při OSN, Samanthy Power, se jedná o návrh nejpřísnějších sankcí, jaké Rada bezpečnosti za více než uplynulých dvacet let uvalila.

Při sérii útoků střelce v americkém Kansasu zemřeli podle policie čtyři lidé včetně útočníka. Čtrnáct lidí bylo zraněno. Střelec zaútočil na několika místech. Jedná se zřejmě o zaměstnance továrny na sekačky, kde došlo k jednomu z incidentů. Nepředpokládá se, že byl napojen na teroristy.

Dnes o půlnoci má v Sýrii začít platit dvoutýdenní příměří. Podle amerického prezidenta Obamy bude následujících několik týdnů pro budoucnost země klíčových. Pokud se podaří příměří dodržet, bude to podle jeho slov první krok k ukončení chaosu a násilí v zemi. Zároveň je příměří klíčové pro vítězství nad takzvaným Islámským státem. Obama varoval Rusko, že zbraně musí složit všechny strany konfliktu.

Republikánští kandidáti na post amerického prezidenta se utkali v další televizní debatě. Ted Cruz a Marco Rubio ostře napadli Donalda Trumpa, který zatím ve volebním klání na výběr republikánského kandidáta vítězí. Jedním z témat byl i jeho plán postavit na hranicích s Mexikem zeď. Marco Rubio obvinil Trumpa z pokrytectví, protože údajně sám na stavbách zaměstnával zahraniční dělníky. Trump se hájil tím, že je na pódiu vůbec jediný, kdo někdy někoho zaměstnával.

V Turecku byli z vazby propuštěni dva novináři zadržení za údajné vyzrazení státního tajemství. Podle tureckého ústavního soudu je ale obvinění v rozporu s ochranou svobody tisku. Zatčeni byli loni v listopadu kvůli zprávám o tom, že se Turecká vláda měla pokusit zaslat zbraně syrským islamistům.

Mezinárodní federace fotbalových asociací FIFA bude dnes na zasedání ve švýcarském Curychu volit nového prezidenta. Organizací poslední dobou otřásají korupční skandály.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

 

 

BBC: Sýrie se připravuje na začátek příměří; FIFA volí nového prezidenta Foto: Sepp BLATTER; Zdroj: ČTK/AP/Ennio Leanza

reklama

Další články

  1. Ruský Gazprom snížil dodávky plynu do Turecka

    Byznys ·

    Ruská státní plynárenská společnost Gazprom snížila dodávky zemního plynu soukromým podnikům v Turecku o deset procent. Důvodem byly spory ohledně cen za komoditu. Age…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.