BBC: Sýrie plánuje podle USA další chemický útok

Spojené státy identifikovaly hrozbu dalšího potenciálního chemického útoku ze strany syrského režimu. Podle BBC World Service se aktivity podobají těm provedeným před dubnovým útokem na město Chán Šajchún. 

Spojené státy uvedly, že identifikovaly v Sýrii potenciální hrozbu dalšího chemického útoku ze strany vlády tamního prezidenta Bašára Asada. V rámci toho vydaly ostré varování, že případným útokem zaplatí syrský režim „vysokou cenu“. Bílý dům oznámil, že aktivity se podobají těm provedeným před dubnovým chemickým útokem na město Chán Šajchún. Tento útok si přitom vyžádal desítky obětí a přiměl amerického prezidenta Donalda Trumpa k nařízení náletu na syrskou leteckou základnu Šajrát.

Další útok chemickými zbraněmi ze strany Asadova režimu může podle Spojených států amerických vyústit v „masové vraždění civilistů“.  „Jak jsme již uvedli, tak Spojené státy jsou v Sýrii, aby zneškodnily Islámský stát. Pokud však Asad uskuteční další masový vražedný útok s použitím chemických zbraní, tak on i jeho armáda zaplatí vysokou cenu,“ prohlásil Bílý dům.

Prezident Asad v minulosti popřel, že by jeho armáda uskutečnila chemický útok v provincii Idlib. Útok si tehdy vyžádal smrt desítek civilistů, mezi nimiž figurovalo i mnoho dětí.

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Hlavní prokurátor Brazílie obvinil tamního prezidenta Michela Temera z přijetí úplatku. Brazilská hlava státu měla konkrétně přijmout peníze od majitele masokombinátu. Jde přitom o firmu, která se podílela na korupčním skandálu. Temer popírá jakákoli pochybení. Obvinění obdržel Nejvyšší soud, který nyní rozhodne, zdali případ předloží dolní komoře parlamentu. Ta by měla přitom oznámit další kroky ohledně Temerova stíhání. Brazilský prezident slíbil, že dokáže svoji nevinu. Jde o první oficiální obvinění namířené proti Temerovi rok poté, co nastoupil do úřadu.

 

Prezident Spojených států amerických Donald Trump přivítal rozhodnutí Nejvyššího soudu, který z části odblokoval jeho imigrační dekret. Americká hlava státu konkrétně uvedla, že jde o „vítězství národní bezpečnosti“. Nejvyšší soud rovněž částečně obnovil zákaz cestování obyvatelům z některých muslimských států. Soudci uvedli, že v říjnu rozhodnou, zdali má dojít k potvrzení Trumpovy politiky nebo k jejímu zrušení. Nařízení Trumpa počítá s devadesátidenním zákazem vstupu do USA lidem ze zemí, které mají být problematické a „náchylné k terorismu“. Konkrétně jde o Írán, Jemen, Libyi, Somálsko, Súdán a Sýrii. Americký prezident rovněž chce pozastavit na 120 dní imigrační program. Trump řekl, že jako prezident nemůže povolit vstup do jeho země lidem, kteří chtějí ublížit americkým obyvatelům. Dodal rovněž, že zákaz vstoupí v platnost 72 hodin po schválení soudem.

 

Před newyorský soud předstoupí bývalý generální ředitel farmaceutické společnosti Retrophin Martin Shkreli. Ten se měl konkrétně dopustit podvodu souvisejícího právě s farmaceutickou firmou a hedgeovým fondem, kde byl manažerem. Prokurátoři uvedli, že americký podnikatel použil aktiva společnosti Retrophin ke splacení dluhů poté, co hedgeový fond MSMB Capital přišel o miliony dolarů. Těmito kroky mělo dojít k podvedení investorů o 11 milionů dolarů. Shkreli odmítá jakákoli obvinění. V případě odsouzení mu hrozí až 20 let vězení. Čtyřiatřicetiletý podnikatel způsobil rovněž pozdvižení, když v roce 2015 zvýšil cenu léku Daraprim z 13,50 dolarů na 750 dolarů. Jde přitom o lék, který pomáhá při léčbě pacientům s AIDS nebo s rakovinou. Toto kontroverzní zdražení nemá žádnou souvislost s podvodem.

 

Členové z povstalecké skupiny Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC) předali své zbraně a dokončili tak proces odzbrojení. Organizace spojených národů uvedla, že převzala celkem 7132 zbraní. Odzbrojení představuje klíčovou součást loňských mírových rozhovorů. Dohoda má ukončit déle než pět desetiletí trvající konflikt mezi levicovou skupinou rebelů a kolumbijskou vládou. Pozorovatelé z USA ovšem varovali před tím, že lokalizování a následné vyprázdnění zbývajících skrýší FARC může trvat mnoho měsíců. Situaci komplikuje složitá dostupnost. K některým z nich se lze dostat totiž pouze přes řeku nebo pěšky přes hustou džungli a horský terén. 

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Sýrie plánuje podle USA další chemický útok Foto: Valentina Petrov / Shutterstock.com: Syrský prezident Bašár Asad

reklama

Další články

  1. Hudební aplikace Youradio v Česku boduje

    Tech ·

    Hudební aplikace Youradio, která je produktem multimediálního domu Lagardere Active ČR, získala 2. místo v anketě Mobilní aplikace 2017 v kategorii média. Tato aplikac…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.