BBC: Spojené státy vyzbrojí Tchaj-wan; soud se neshodl na trestu pro policistu z Baltimoru

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že Spojené státy zrealizují zakázku na vyzbrojení Tchaj-wanu. Tento kontrakt ale může ohrozit vztahy mezi Čínou a Tchaj-wanem. Vyhrotit může také vtahy mezi USA a Čínou, které jsou v poslední době napjaté kvůli čínským územním nárokům v Jihočínském moři. BBC dále informuje o přerušení soudního procesu s americkým policistou obviněným z úmyslného zabití černošského mladíka Freddieho Graye. Porota se nedokázala shodnout na verdiktu.

Vedení amerického centrálního bankovního systému zvýšilo úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Jde o první navýšení, ke kterému Fed přistoupil od roku 2006. Nová sazba nyní činí 0,25 až 0,5 procenta. Očekává se, že rozhodnutí vyvolá ve světě řetězovou reakci. Mohlo by také přinést vyšší náklady na půjčování peněz pro rozvojové ekonomiky. Sazby ve Spojených státech amerických se pohybovaly kolem nuly od roku 2008. Úrokovou sazbu už zvýšil i Hongkong, jehož měna je navázána na americký dolar.

Spojené státy americké se dohodly s Kubou na obnovení pravidelných komerčních letů mezi oběma zeměmi. Podle BBC se jedná o důležitý krok, který přišel téměř rok po obnovení diplomatických vztahů. Spojené státy americké letos v srpnu po padesáti čtyřech letech v Havaně znovu otevřely své velvyslanectví. Už nyní na Kubu cestuje mnoho Američanů, jejich příjezd je ale složitý. Cestovní ruch je pro hospodářství komunistické Kuby stále významnějším zdrojem příjmů.

Argentina oznámila uvolnění omezení pro nákup zahraničních měn. Předpokládá se, že opatření povede k oslabení měny. Země doufá, že tento krok pomůže zvýšit vývoz a oživí ekonomiku. Podle argentinského ministra financí budou moci firmy nakupovat neomezené množství dolarů. Některá omezení pro soukromé osoby nicméně zůstanou nadále v platnosti .

Podle nové studie je vznik rakoviny výrazně ovlivněn faktory z našeho okolí. Věci letos vedli debatu o tom, zda vznik onemocnění není dán z velké části náhodou. Nová studie zveřejněná ve vědeckém časopise Nature ale dospěla k závěru, že 70 až 90 % případů rakoviny vzniká v důsledku vnějších faktorů jako je kouření, alkohol a nadměrné vystavení slunečnímu záření.

Soud s policistou z amerického Baltimoru, který je podezřelý z toho, že zavinil smrt zadrženého muže ve vazbě, nedošel k jasnému závěru. Freddie Gray zemřel v policejní cele v dubnu. Porota se nicméně zatím neshodla na verdiktu.

Spojené státy americké oznámily, že zrealizují zakázku na vyzbrojení Tchaj-wanu. Obchod kritizuje Čína a hrozí sankcemi firmám, které se na něm budou podílet. Spojené státy americké se v současné době přou s Čínou kvůli tomu, že nejlidnatější země světa v Jihočínském moři buduje umělé ostrovy. Čína považuje Tchaj-wan za vlastní provincii, která má samostatnost pouze dočasně. Vztahy mezi Tchaj-wanem a Čínou se ale zlepšují. Zástupci vedení obou zemí se minulý měsíc setkali, a to poprvé od občanské války v roce 1949.

Nejvyšší státní zástupce v Brazílii vyzývá k odvolání předsedy dolní komory parlamentu. Eduardo Cunha podle nejvyššího státního zástupce využívá svého politického postavení k tomu, aby se vyhnul vyšetřování podezření z korupce v rámci skandálu kolem státní ropné společnosti Petrobras. Nejvyšší státní zástupce zároveň zahájil řízení proti prezidentce země, kterou viní z toho, že v loňském roce zmanipulovala státní rozpočet.

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

 

BBC: Spojené státy vyzbrojí Tchaj-wan; soud se neshodl na trestu pro policistu z Baltimoru Foto: ČTK/AP/Jose Luis Magana

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.