BBC: Spojené státy vyzbrojí Kurdy pro boj o Rakka

Americký prezident Donald Trump schválil dodávku zbraní pro kurdské síly, které bojují proti takzvanému Islámskému státu (IS) v Sýrii. Uvedl to Pentagon. Podle BBC World Service bude kurdská koalice SDF vybavena pro boj o syrské město Rakka, které je sídlem Islámského státu.

Spojené státy jsou si podle Pentagonu „velmi dobře vědomy“ tureckých obav ohledně dodávky zbraní pro Kurdy. Turecko totiž pohlíží na kurdské povstalce jako na teroristy a chce je zastavit v tom, aby dobývali území v Sýrii.

Americký ministr obrany James Mattis podle Pentagonu již mluvil po telefonu se svým tureckým protějškem Fikrim Isikem, nepodal však žádné podrobnosti rozhovoru. Turečtí představitelé na americkou dodávku zbraní pro Kurdy také dosud veřejně nereagovali.

Síly SDF, které se skládají z kurdských a arabských milicí, jsou už nyní podporovány elitními americkými silami a leteckými údery. USA již dříve dodávaly lehké zbraně a obrněná vozidla arabské části SDF.

SDF v současné době bojuje s IS pro řízení města Tabqa, které se nachází pouhých 50km od města Rakka.

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Dnes by měl oficiálně převzít funkci nový jihokorejský prezident Mun Če-in. Právník zabývající se lidskými právy známý svými liberálními názory vyhrál s jasnou převahou v úterních volbách. Přislíbil, že sjednotí rozdělenou zemi. Dále hodlá podpořit křehkou ekonomiku a na rozdíl od svých předchůdců posílit vazby se Severní Koreou. Jeho předchůdkyně byla odvolána z funkce kvůli korupčnímu skandálu.


Venezuela zaznamenala výrazný nárůst úmrtí novorozenců a matek po porodu. Podle prvních údajů zveřejněných po dvou letech vzrostl počet žen, které při porodu zemřou, o šedesát pět procent. Úmrtí novorozenců vykazuje třicetiprocentní nárůst. Země rovněž zaznamenala nárůst výskytu některých onemocnění, například malárie a záškrtu. Venezuela prochází závažnou hospodářskou krizí. Opozice z ní viní stávající vedení země.

 

V Argentině vyvolalo rozhořčení rozhodnutí nejvyššího soudu, které by mohlo zajistit cestu ke svobodě některým lidem odsouzeným za porušování lidských práv. Soud zmírnil trest muži odsouzenému k třinácti letům vězení za únos a mučení v době diktatury v sedmdesátých a osmdesátých letech. Aktivisté bojující za lidská práva varují, že by rozhodnutí mohlo otevřít cestu k revizi mnoha dalších obdobných trestů.


Mezinárodní federace fotbalových asociací FIFA se rozhodla odvolat dva představitele etické komise. Z funkce odchází švýcarský vyšetřovatel Cornel Borbély a německý soudce Hans-Joachim Eckert.


Vědci se domnívají, že v Austrálii objevili nejstarší stopy života. Jsou o stovky milionů let starší, než se původně předpokládalo. Objev ovlivní například přístup k hledání stop života jinde ve vesmíru.

 

 

Zdroj: BBC

 

 

BBC: Spojené státy vyzbrojí Kurdy pro boj o Rakka Foto: Orlok / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Soutěž o lístky na koncert Hanse Zimmera

    Komerční sdělení ·

    Nejžádanější skladatel filmové hudby Hans Zimmer v neděli 4. června zavítá do O2 Areny v Praze. Díky zet.cz můžete být u toho. Stačí se na našem Facebooku zapojit do s…

  2. Sobotka vyzývá Zemana, aby respektoval Ústavu

    Společnost ·

    Premiéra Bohuslava Sobotky vyzval prezidenta Miloše Zemana, aby respektoval Ústavu. Reagoval tak na prohlášení Hradu po schůzce Zemana a ministra financí Andreje Babiš…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.