BBC: Soud nařídil propustit ruského opoziční aktivistu Dadina

Nejvyšší soud v Rusku nařídil propuštění opozičního aktivisty Ildara Dadina. Informovalo o tom rozhlasové vysílání BBC World Service. Dadin byl první osobou, která byla odsouzena na základě nových právních předpisů o protestech.

Nejvyšší soud v Rusku nařídil propuštění opozičního aktivisty Ildara Dadina. Došlo tak ke zrušení verdiktu, jenž Dadina odsoudil na dva a půl roku vězení za opakované protivládní protesty. Protivládní aktivista byl vězněn od prosince roku 2015. Loni v listopadu vypověděl, že na území severozápadního Ruska došlo k jeho týrání. Úřady toto tvrzení popřely. Dadina ovšem přesunuly do jiné věznice.

Středeční rozhodnutí soudu následuje verdikt ústavního soudu, který dospěl k závěru, že Dadinův případ je potřebné přezkoumat.

Dadin skončil ve vězení na tři roky na základě článku 212.1 ruského trestního zákazníku. Ten přitom zpřísnil postih pojící se k opakované účasti na nepovolených demonstracích.

Začátkem tohoto měsíce ústavní soud rozhodl, že článek 212.1 neměl být použit v případech, kdy demonstrace nepředstavují hrozbu. Poslal tak toto usnesení přezkoumat nejvyššímu soudu. Dadinova žena Anastasia vyjádřila radost nad verdiktem. BBC sdělila, že je velmi šťastná a doufá, že kontroverzní zákon nebude už nikdy použit. 

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Německý spolkový stát Bavorsko oznámil plány, které mají zakázat zahalení obličeje žen na pracovištích, školách, univerzitách a během jízdy automobilem. Podle tamního ministerstva vnitra Joachima Herrmanna ke komunikaci dochází nejenom prostřednictvím jazyka, ale také pomocí výrazu, mimiky a gest. Kritici uvádějí, že vláda tento krok zavádí v důsledku nadcházejících federálních voleb.

 

Nejvyšší soud Jihoafrické republiky označil oznámení o odstoupení od Mezinárodního trestního soudu (ICC) za „neústavní a neplatné“. JAR loni v srpnu informovala Organizaci spojených národů (OSN) o svém záměru. Jihoafrická vláda ICC obviňovala z ohrožování suverenity země. Opoziční Demokratická aliance (DA) ovšem argumentovala tím, že vláda musí nejprve usilovat o souhlas parlamentu. Soud nyní nařídil vládě, aby odvolala oznámení o odstoupení od smlouvy.

 

Američtí muslimové vedou fundrasingový projekt, z jehož výtěžku opraví zpustošený židovský hřbitov. Cíl vybraných peněz stanovili na 20 tisíc dolarů. Tuto částku se jim podařilo již téměř ztrojnásobit. Vybrali totiž více než 55 000 dolarů. Crowdfundingová kampaň vyzývá k solidaritě s židovsko-americkou komunitou, která je zaměřena na „obnovení postaveného prostoru“. V pondělí v americkém městě St. Louis vandalové zničili více než 170 náhrobních kamenů. Došlo k tomu po sérii antisemitských hrozeb mířících na židovskou komunitu. Ve výběru peněz na obnovu hřbitova se angažovali muslimové Linda Sarsour a Tarek El-Messidi.

 

Kurdsko-arabská aliance podporovaná Spojenými státy získala území, které drželo samozvané hnutí Islámského státu. Jde o území ležící v provincii Dair az-Zour ve východní Sýrii. Kurdské vojenské zdroje oznámily, že Syrské demokratické síly (SDF) dostaly pod svoji kontrolu okolo 15 vesnic, které drželi bojovníci z IS. V úmyslu SDF je odříznutí zásobovací trasy z bohaté ropné provincie, která směřuje do syrského města Rakka. Jedná se o baštu Islámského státu. 

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Soud nařídil propustit ruského opoziční aktivistu Dadina Foto: Profimedia.cz

reklama

Další články

  1. Verizon snížil cenu Yahoo o 350 milionů dolarů

    Byznys ·

    Americký telekomunikační operátor Verizon Communications se dohodl s internetovou společností Yahoo na snížení ceny jejich dohody až o 350 milionů dolarů. Informoval o…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.