BBC: Sondě mířící k Marsu se předčasně otevřel padák, osud modulu je stále nejistý

Vesmírný modul Evropské vesmírné agentury (ESA) se při přistání na Mars nezachoval podle očekávání. Telemetrické údaje získané ze sondy Schiaparelli během sestupu naznačují, že došlo k předčasnému otevření padáku. ESA dosud nepotvrdila, že by sonda havarovala, nálada ale není pozitivní. Informovalo o tom rozhlasové vysílání BBC World Service.

Osud modulu tak stále není jistý. Ředitel ESA Jan Wörner v rámci tiskové konference řekl, že mise by měla být považovaná za úspěšnou. Sondě se totiž podařilo odeslat rozsáhlé množství dat před tím, než s ní agentura ztratila kontakt.

Odborníci budou pokračovat v analýze dat a mohou pouze doufat v to, že sonda Schiaparelli dosedla na rudou planetu neporušeně. Američané použijí jeden ze svých satelitů na Marsu. S jeho pomocí se pokusí zachytit obraz modulu. Jde ale o velmi malou naději, protože sonda dosahuje poměrně malých rozměrů.

Z povrchu Marsu vědci od modulu Schiaparelli žádná data nedostali. Přenos skončil asi 50 sekund před plánovaným dosednutím. Wörner proto nemůže potvrdit, že je aparát o hmotnosti 577 kilogramů stále v neporušeném stavu. Ředitel ESA nicméně misi ocenil s tím, že shromážděná data budou použita k plánování budoucí evropské robotické mise, která se připravuje na rok 2020. 

____________________________________________________________

BBC si dále všímá toho, že:

Premiér Iráku Hajda Abádí řekl, že operace na převzetí Mosulu z rukou Islámského státu postupuje rychleji, než se původně očekávalo. Tato skutečnost podle předsedy vlády poukazuje na sblížení jednoty mezi iráckými a kurdskými silami. Svá slova sdělil poté, co kurdští bojovníci zahájili rozsáhlou operaci cílenou na východ a sever Mosulu. Irácká armáda útočila poté z jihu. Do boje se rovněž zapojily speciální jednotky. Samozvaný Islámský stát drží pod svojí kontrolou Mosul od roku 2014. Jde přitom o jeho poslední hlavní vojenskou základnu na území Iráku.

  

Ve východní části rebely drženého syrského Aleppa byla zahájena takzvaná „humanitární pauza“. Civilisté a bojovníci tak mohou v této době opustit oblast. Jednostranné příměří oznámilo Rusku. Má přitom platit nejméně do 19 hodiny. Lidé mohou boji zmítanou část města opustit osmi výstupními koridory. Rusko společně se syrskou armádou přerušilo již v úterý letecké údery. Podle místních opozičních zdrojů opustilo východní část Aleppa už několik civilistů.

 

Super tajfun Haima si na Filipínách vyžádal smrt nejméně čtyřech lidí. Bouři doprovázel vítr dosahující rychlosti až 225 kilometrů za hodinu. V ohrožených oblastech došlo k rozsáhlé evakuaci. Své domovy muselo opustit téměř 100 tisíc lidí. Super tajfun způsobil přes noc rozsáhlé škody, zničil domovy a strhal elektrické vedení. Tamní úřady uvedly, že dva lidé zemřeli důsledkem sesuvu půdy a dva další přišli o život v chudinské čtvrti ležící v horské oblasti.

 

Tisíce gayů a bisexuálů odsouzených za dnes již zrušené sexuální trestné činy se dočkaly posmrtné milosti. Informovala o tom britská vláda. Formální milost tak získali muži, kteří čelili v Británii represím ještě v době, co byla homosexualita nezákonná. Podle tamního ministra spravedlnosti Sama Gyimaha jde o velmi důležitý krok. Jedná se o vládní závazek Spojeného království. To udělilo již v roce 2013 milost Alanu Turingovi, kterému se během druhé světové války podařilo prolomit tajné kódy šifrované stroji Enigma a Tunny. Během druhé světové války šlo přitom o zásadní zlom v porážce nacistického Německa. Milost pro Turinga byla prvním impulsem, který vedl k ospravedlní většího počtu homosexuálních mužů. Tento krok se nazývá jako „Turingův zákon“. 

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Sondě mířící k Marsu se předčasně otevřel padák, osud modulu je stále nejistý Foto: ESA

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.