BBC: Somálští piráti se postarali o další únos lodě

Somálští piráti se postarali o další únos lodě. Tentokrát jde o indickou nákladní loď. Podle rozhlasového vysílání BBC World Service k únosu došlo u pobřeží autonomního státu Puntland. Jeden ze zdrojů uvedl, že loď míří k somálským břehům. Informace o posádce dosud nebyly zveřejněny.

„Jsme si vědomi, že somálští piráti unesli komerční indickou loď, která směřuje k somálským břehům,“ řekl bývalý ředitel puntlandské protipirátské agentury Abdirizak Mohamed Dirir agentuře Reuters. Podle webu Daynile k útoku došlo asi 50 km jižně od přístavního města Hobyo.

Jedná se přitom o druhý únos v nedávné době. Před dvěma týdny došlo k únosu ropného tankeru, který směřoval do hlavního města Somálska Mogadišu. Piráti se ale následně kontroly nad lodí vzdali a vrátili ji pravděpodobně bez stanovených podmínek. Tehdy šlo o první podobný incident u pobřeží Somálska od roku 2012.

Pirátství u somálského pobřeží - obvykle za účelem získání výkupného - se výrazně snížilo v posledních letech. Stojí za tím rozsáhlé mezinárodní vojenské hlídky i podpora místní rybářské komunity. Na vrcholu krize v roce 2011 zde bylo 237 pirátských útoků a roční náklady se odhadují až na osm miliard dolarů.

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii stále klesá. V únoru dosáhla osmiletého minima. Statistiky z agentury Eurostat poukazují na to, že míra nezaměstnanosti klesla z lednových 9,6 % na současných 9,5 %. Jde přitom o nejnižší úroveň od května roku 2009. Nejnižší míru nezaměstnanosti zaznamenala Česká republika (3,4 %) a Německo (3,9 %). Nejvyšší nezaměstnanost naopak zaznamenalo Řecko (23,1 %) a Španělsko (18 procent). Nezaměstnanost druhé největší ekonomiky eurozóny Francie skončila na 10 %.

 

Ruská hackerská organizace Fancy Bears zaútočila na Mezinárodní asociaci atletických federací (IAAF). Ta se obává, že došlo k úniku dat z takzvaných terapeutických výjimek. Řídící orgán světové atletiky oznámil již minulý měsíc, že k podobnému útoku mohlo dojít. Nevěděl ovšem, zdali došlo k odcizení informací. Předseda IAAF Lord Coe řekl, že prioritou je zajistit sportovcům zabezpečení a důvěryhodnost poskytnutých informací. Coe v rámci prohlášení vyjádřil upřímnou omluvu společně se závazkem, že asociace bude nadále usilovat v nápravě vzniklé situace. S nejlepšími světovými organizacemi se pak pokusí vytvořit bezpečné prostředí.

 

Ničivé sesuvy půdy v jihozápadní Kolumbii si vyžádaly smrt desítek dětí. Informoval o tom prezident Juan Manuel Santos. Celková bilance se v současnosti vyšplhala na 254 obětí. Další stovky lidí jsou zraněni. Prudký déšť zaplavil město Mocoa na jihozápadě jihoamerického státu. Bahno a kamení pohřbilo celé čtvrti. Běsnění přírody tak nutí Kolumbijce opustit jejich domovy. Do záchranných operací je v provincii Putumayo zapojeno více než 1000 vojáků a policistů.

  

Egyptský prezident Abdul Fattah as-Sísí navštíví Bílý dům. Stane se tak vůbec poprvé od chvíle, kdy se v roce 2013 zasloužil o armádní převrat. Egypt byl po dlouhou dobu věrným spojencem Spojených států. K narušením vztahů došlo poté, co se Sísí rozhodl činit represe vůči islamistům a sekulárním protivníkům. Vláda předchozího prezidenta Baracka Obamy kvůli tomu zmrazila  vojenskou pomoc po dobu 18 měsíců. Současná americká hlava státu Donald Trump chce nyní „restartovat“ bilaterální vztahy obou zemí. 

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Somálští piráti se postarali o další únos lodě Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Trumpovo ferrari se vydražilo za 270 000 dolarů

  Byznys ·

  Deset let starý sportovní vůz Ferrari F430, který patřil americkému prezidentu Donaldu Trumpovi, se prodal v sobotní aukci na Floridě na jihovýchodě Spojených států za…

 2. Bob Dylan převzal Nobelovu cenu za literaturu

  ·

  Americký hudebník Bob Dylan v sobotu odpoledne s několikaměsíčním zpožděním převzal ve Stockholmu Nobelovu cenu za literaturu. Švédské televizi SVT to potvrdil člen vý…

 3. Pět zdravých návyků úspěšných manažerů

  Byznys ·

  Váš den vám nabízí naprosto stejnou porci minut, jakou má k dispozici Bill Gates, Jeff Bezos nebo Elon Musk. Všichni tito byznysoví velikáni dohlížejí na stav ohromnýc…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.