BBC: Setkání Trumpa s Erdoganem má dohru. V USA demonstrovali odpůrci tureckého prezidenta

Před tureckou ambasádou ve Washingtonu DC došlo během protestů proti tureckému prezidentu Recepu Tayyipu Erdoganovi ke zranění devíti osob. Podle BBC World Service se tak stalo po jednání amerického prezidenta Donalda Trumpa s tureckou hlavou státu. 

Před tureckým velvyslanectvím ve Washingtonu DC došlo ke zranění devíti lidí. Další dvě osoby byly zatčeny. Stalo se tak poté, co vypukly střety mezi podporovateli a oponenty tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Turecká hlava státu jednala v úterý se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem. Pár hodin po setkání obou dvou představitelů se před velvyslanectvím shromáždilo zhruba dvacet demonstrantů vykřikujících hesla proti Erdoganovi. Video dokumentace poukazuje na několik zkrvavených lidí. Jeden z demonstrantů řekl zpravodajské televizi CNN, že protestuje proti Erdoganovy politice v Turecku, Sýrii a v Iráku.  

______________________________________________________________

BBC si dále všímá toho, že:

Členové náboženské politické sekty zaútočili na věznici v Demokratické republice Kongo a osvobodili tak svého vůdce a dalších padesát vězňů. Informaci uvedl mluvčí vlády. V blízkosti věznice Kinshasa byly slyšet výstřely. Policie podle informací BBC je podezřelá z toho, že zastřelila několik zajatců. Z věznice byl propuštěn konkrétně Muanda Nsemi, který je vůdcem zakázané skupiny, jež usiluje o znovuzavedení království Kongo. K jeho zatčení došlo letos v březnu společně s jeho třemi manželkami a synem. Stalo se tak během střetů mezi jeho příznivci a policií.

 

Nalezená kost na místě katastrofy, kde se potopil jihokorejský trajekt Sewol, patří jedné z pohřešovaných obětí. K tragédii došlo konkrétně 16. dubna 2014, když se středoškolští studenti plavili na školní výlet na ostrov Čedžu. Katastrofu tehdy nepřežilo 304 lidí na palubě. Mezi oběťmi figurovaly povětšinou děti. Těla devíti lidí nebyla nikdy objevena. Příbuzní pohřešovaných obětí katastrofy dlouhou dobu bojovali za jejich nalezení. V březnu došlo po téměř třech letech k vytažení lodi. Sewol byl následně odtažen do přístavu.

 

Afghánská armáda bojuje s ozbrojenci, kteří napadli budovu státní televize ve východoafghánském městě Džalálábád. Podle oficiálních údajů na budovu televize RTA zaútočili nejméně tři útočníci. Dva z nich na sobě měli výbušniny, které následně odpálili. Atentát si před budovou vyžádal smrt nejméně jednoho civilisty. Střelba utichla poté, co došlo ke třem explozím. K odpovědnosti za útok se přihlásil samozvaný Islámský stát. Ten má přitom nedaleko východní hranice s Pákistánem svoji pevnost. V oblasti má rovněž silnou základnu radikální organizace Tálibán. Ta ovšem uvedla, že s útokem nemá nic společného.

 

Americký voják Bradley Manning, který změnil svoji identitu na ženu Chelsea Manningovou, čeká na propuštění z vězení. Stane se tak sedm let poté, co se zasloužil o únik vojenských dokumentů, které následně poskytl portálu Wikileaks. Většina z jeho 35letého trestu byla v lednu zmírněna odstupujícím prezidentem Barackem Obamou. Advokátka oznámila, že její klientka je konečně připravena žít jako žena. Manning den po odsouzení řekl, že od dětství se cítil jako žena. Kvůli tomu změnil svoji identitu právě na Chelsea Manningovou.

 

Koalice vedená Spojenými státy bojující proti Islámskému státu popřela, že stála za útokem na syrské město Abu Kamal, v němž zemřely desítky civilistů. Syrská observatoř pro lidská práva informovala o tom, že letecký útok si vyžádal smrt 42 lidí včetně 11 dětí. Bojové letouny útočily na město Abu Kamal, které leží poblíž hranic s Irákem. Tisková agentura Islámského státu Amaq zveřejnila video zobrazující samotný nálet. Mluvčí americké armády Ryan Dillion řekl, že v té době americká armáda nepodnikla žádné nálety. 

 

Zdroj: BBC

BBC: Setkání Trumpa s Erdoganem má dohru. V USA demonstrovali odpůrci tureckého prezidenta Foto: Shutterstock.com: Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

reklama

Další články

  1. Brněnské traktory Zetor vstupují na ruský trh

    Byznys ·

    Brněnská firma Zetor tractors vstupuje na ruský trh. Naváže tak spolupráci se společností Kovrov Electromechanical Plant (KEMP) působící východně od Moskvy. Tam bude b…

  2. BBC: Trump vyzradil Lavrovovi tajné informace o IS

    Společnost ·

    Americký prezident Donald Trump podle informací deníku Washington Post vyzradil ruskému ministru zahraničí Sergeji Lavrovovi přísně tajnou informaci spojenou s radikál…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.